Jak się tworzy marka i jak ją chronić?

W dzisiejszych czasach branding, czyli budowanie świadomości marki ma niebagatelne znaczenie. Ogólnoświatowa rozpoznawalność znaku handlowego oznacza ogromny sukces firmy i silną pozycję na rynku. Takie marki jak Coca-Cola, Apple, McDonald’s, czy Facebook stały się już częścią popkultury i są znane szerokiej grupie konsumentów.

Jak tworzy się marka i jak ją chronić? Jak wygląda proces budowana i zastrzegania znaku towarowego i odpowiedniej receptury? Jakie zagrożenia czekają na przedsiębiorców, których logo, bądź znak towarowy jest podobny to już istniejącego? Na te i inne pytanie nasuwające się przy analizie prawa własności intelektualnej odpowiemy w dzisiejszym i kolejnych artykułach.

Coca-Cola, jako przykład powstawania i budowania marki

Pewnie niewiele osób wie, że receptura Coca- Coli została wymyślona przez farmaceutę i na początku była dostępna tylko w aptece! Brzmi niewiarygodnie, ale tak właśnie było — 8 maja 1886 roku doktor John Stith Pemberton tworzy zabarwiony karmelem syrop i zanosi go do największej apteki w mieście. W tym samym dniu odbyła się pierwsza degustacja napoju, do którego dolewano wodę sodową i tak przygotowaną mieszankę sprzedawano po pięć centów za szklankę.

Nazwę „Coca-Cola” i sposób jej zapisywania wymyślił księgowy doktora Pembertona — Frank Robinson. Pierwsze hasło reklamowe Coca-Coli pojawiło się w pod koniec maja 1886 roku w The Atlanta Journal i brzmiało „ ,Coca-Cola jest pyszna i orzeźwiająca”.

Niestety pomysłodawca nie doczekał sukcesu produktu i wkrótce po opracowaniu procedury zmarł. Prawa do Coca-Coli wykupił inny aptekarz — Asa Candler, dzięki któremu marka została rozpromowana w USA i za granicą. Do tej pory dokładna receptura napoju jest strzeżoną tajemnicą firmy, aczkolwiek informację o samym procesie produkcyjnym są dostępne w internecie, a linia produkcyjna jest przedstawiana, jako jeden z eksponatów w muzeum Coca-Coli w Atlancie.

Linki do stron o Coca-Coli : http://www.cocacola.com.pl/historia.html, http://iml.jou.ufl.edu/projects/spring08/Cantwell/how.html

Jakie prawa przysługują Coca-Coli

Opisana wyżej historia pokazuje w jak nieoczekiwanych okolicznościach, może powstać produkt, który podbije światowe rynki oraz jest dobrym przykładem na przybliżenie zagadnień związanych z prawem własności intelektualnej.

Prawo własności intelektualnej, zwane prawem na dobrach niematerialnych chroni wszelkie wytwory ludzkiego umysłu oraz prawa do korzystania z nich przez twórcę i inne osoby. Ta dziedzina prawa dzieli się na dwie kategorie:
prawa autorskie i prawa pokrewne, które chronią utwory literackie i artystyczne.
prawa własności przemysłowej, które chronią wynalazki, czyli przyszłe patenty, znaki towarowe, wzory użytkowe i przemysłowe, oznaczenia geograficzne.

Link: http://www.wlasnosc-intelektualna.pl/wlasnosc-intelektualna.html?start=1

Znak towarowy Coca-Coli został oficjalnie zarejestrowany w 1886 roku przez Asę Candlera i od tamtej pory może korzystać z ochrony. Na czym ona polega? Dzięki niej żadna inna firma nie może korzystać z loga Coca-Coli w celu promowania swojego produktu, nie może posłużyć się podobną kolorystką ani czcionką — jednym słowem niczym co mogłoby wprowadzić konsumenta w błąd, co do produktu, który wybiera. Jeżeli jednak jakaś firma wykorzysta w swojej działalności podobny znak, czy użyje bezprawnie loga Coca-Coli to po wykryciu takiego działania będzie zmuszona do natychmiastowego zaprzestania korzystania z loga, co więcej w zależności od skali naruszenia będzie jej groziła odpowiedzialność odszkodowawcza.

Co dokładnie wchodzi w skład znaku towarowego?

Skoro znamy już podstawowe konsekwencje, jakie grożą za naruszenie ochrony znaku towarowego warto wiedzieć, co poza logiem nazwą można chronić inne elementy identyfikacji.
Często zdarza się ochrona marki oznacza również ochronę etykiety, włącznie z kolorami, które się na niej pojawiają. W niektórych przypadkach do części znaku towarowego będzie można zaliczyć sam produkt, poprzez zarejestrowanie i ochronę jego charakterystycznego kształtu. Taka sytuacja miała miejsce właśnie w przypadku butelki, w której sprzedawana jest Coca-Cola. Ich kształt zmieniał się z biegiem lat, ale za każdym razem podlegał ochronie prawnej.

Link: http://www.anagram.pl/jak-chronic-nazwe-i-marke-znak-towarowy/

Polecamy zajrzeć na stronę Coca-Coli. Warto prześledzić jak przez lata kształtowała się ta marka, jakie zmiany zostały wprowadzone i jak to się stało, że zwykły, słodzony napój stał się symbolem kultury masowej i osiągnął tak gigantyczny sukces.

Link http://www.coca-cola.co.uk/125/coca-cola-bottles-history.html