Jest wartość w otwartych danych. Pytanie tylko, jak duża? Prognozy UE na 2020

Oczekiwanym rezultatem otwierania danych w państwach członkowskich Unii Europejskiej jest przede wszystkim rozwój gospodarki oraz wzrost transparentności działań rządowych. Czy można przekalkulować open data? Unia Europejska się tego podjęła.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readMay 8, 2018

--

Z raportu udostępnionego za pośrednictwem European Data Portal wynika jasno, że środki finansowe inwestowane w otwieranie danych w krajach członkowskich, zwrócą się w różnych obszarach z nawiązką.

Wartość otwartych danych w latach 2016–2020

Wartość rynku open data w 2016 roku oszacowano na bagatela 55,3 bilionów euro, a UE spodziewa się, że w 2020 wartość ta wyniesie 75,7 bilionów, czyli odnotujemy 36,9% wzrost. Gdyby sumarycznie zebrać wartość ze wszystkich lat 2016–2020 daje nam to ogromną pulę 325 bilionów euro.

Warto przy tym zauważyć, że dzięki otwieraniu kolejnych publicznych baz i rejestrów, szacowane oszczędności dla administracji publicznej wyniosą w 2020 roku 1,7 biliona.

Niemniej nie tylko administracja skorzysta na open data. Będą to również prywatne firmy, które budują swój biznes wokół ponownego przetwarzania otwartych danych. Im lepsza jakość otwartych danych i więcej otwartych kolejnych publicznych baz, tym szybciej firmy te będą się rozwijać. Z danych UE wynika, że w 2016 roku istniało 75 000 stanowisk pracy związanych z open data, a w 2020 liczba ta sięgnie 100 000.

Praca w otwartych danych — ilość stanowisk 2016–2020 w Unii Europejskiej

To jednak nie koniec korzyści. Beneficjentem open data jest także szeroko pojęte społeczeństwo, które zyskuje na szybszych, efektywniejszych decyzjach jednostek państwowych i prywatnych.

Zastanawialiście się kiedyś ile rocznie żyć może zostać ocalonych, dzięki temu że informacje o wypadkach i adresach szybciej docierają do właściwych jednostek i są bardziej kompletne? UE to wyliczyła. 7000!

Dzięki wyższej transparentności informacji publicznych, można również lepiej zarządzać zużyciem energii. 16% mniej w skali roku, to wielomilionowe oszczędności na terenie całej Unii Europejskiej.

Innym przykładem, może być transport. UE podaje, że roczne koszty korków publicznych oscylują wokół wartości 1% PKB. Wartość ta może wydawać się absurdalnie wysoka lecz gdy pod uwagę weźmiemy spalanie, ludzki czas, straty finansowe wynikłe z opóźnień itp., 1% PKB rzeczywiście ma rację bytu. Jak podaje raport UE, dzięki open data można zaoszczędzić 629 milionów godzin zbędnego czekania na drogach, co stanowi ekwiwalent 27,9 biliona euro.

Dodatkowo, otwarte dane służące poprawie ruchu drogowego sprawiają, że ilość wypadków na drogach maleje w skali roku o 5,5%.

Gdzie open data wnoszą wartość?

Otwarte data (z ang. open data), czyli wszelkie dane publiczne pochodzące z państwowych rejestrów i archiwów, które są scyfryzowane, aktualne, kompletne i dostępne bez żadnych opłat, ograniczeń czy licencji, wnoszą swoją wartość w więcej niż jeden obszar.

Wartość open data, czyli korzyści z otwartych danych

Przede wszystkim, beneficjentem otwierania danych jest społeczeństwo — dzięki swobodnemu dostępowi do informacji publicznych, każdy obywatel wie w jaki sposób i na co, idą pieniądze z jego podatków. Może też sprawdzić jaki jest np. poziom zanieczyszczenia powietrza w jego mieście, gdzie są aktualnie korki, czy występuje obecnie jakaś epidemia choroby w najbliższym regionie. Co więcej, gdy rząd otwiera dane w ten sposób, bardzo często prywatne osoby, działające non profit, rozpoczynają prace nad przetworzeniem udostępnionych danych, by budować lepsze społeczeństwo — obserwujemy zatem wzrost zaangażowania jednostek.

Drugim beneficjentem open data, jest sama administracja publiczna. W celu otwarcia danych, musi bowiem zadbać o higienę baz danych, uaktualniać rejestry, inwestować w modernizację technologii oraz standaryzację. Dzięki temu, w systemach, z których korzystają urzędnicy państwowi jest mniej błędów, dane się autouzupełniają, cztery osoby z różnych jednostek nie muszą już wpisywać tych samych informacji w oddzielne rejestry itd. Przekłada się to na wzrost efektywności oraz komfortu ich pracy.

Trzecim ogromnym obszarem, który napędzają otwarte dane, jest ekonomia. Wokół open data, rosną jak grzyby po deszczu prywatne firmy, które opierają swój biznes na ponownym przetworzeniu danych publicznych. RegTech i FinTech, w których działamy my, Transparent Data, to tylko niektóre z branż, które najbardziej zyskują na jakości open data.

Open Data a informacje sektora publicznego i Big Data

Źródła i przydatne linki:

Raport “Creating Value Through Open Data”

European Data Portal

--

--