Kobiety i biznes w Polsce. Dane i wykresy 2020

Kobiet w zarządach polskich firm jest nadal o połowę mniej niż mężczyzn. Również i połowa mniej kobiet decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Transparent Data
Blog Transparent Data
7 min readFeb 28, 2020

--

Kobiety w biznesie w Polsce w porównaniu do mężczyzn, dane z lutego 2020

Biznesowa codzienność naszej firmy technologicznej ma jedną dużą zaletę — nieustannie agregując dane z biznesowych rejestrów, mamy okazję wykorzystać je również na inne sposoby, niż tylko pakowanie informacji w API dla naszych Klientów. Dziś pokusiliśmy się o dane, przedstawiające przedsiębiorczość polskich kobiet. Zanim przeczytacie, ile kobiet prowadzi swój biznes i ile nimi zarządza oraz w jakiego typu firmach nierównowaga płci jest największa, przeskanujcie szybko wprowadzenie. Powie Wam ono wiele o tym, jakie podmioty gospodarcze i stanowiska należy brać pod uwagę, by rzeczywiście kompleksowo mówić o kobietach w biznesie w Polsce.

Dla tego artykułu dostępna jest też aktualizacja: ile kobiet w Polsce prowadzi biznes w 2023:

Kobiety w biznesie, czyli kobiety z CEIDG czy z KRS?

Wytłumaczenie, dlaczego, mówiąc o biznesie i przedsiębiorczości w Polsce, zajrzeć należy do obu źródeł i nie można ich tak po prostu sumować

W Polsce istnieją dwa oddzielne rejestry, z których możemy zaczerpnąć informacji o przedsiębiorcach — Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Krajowy Rejestr Sądowy (KRS).

Powszechnie, wiele osób nie odróżnia wpisanych w nich podmiotów od siebie. Dla przeciętego Kowalskiego nie jest ważne, czy ktoś prowadzi własną działalność gospodarczą (zarejestrowaną w CEIDG), czy też jest właścicielem bądź członkiem zarządu spółki (zarejestrowanej w KRS) — najważniejsze, że ktoś jest “szefem firmy”.

Co jednak istotne, jednoosobowe działalności gospodarcze nie mają zarządów — przedsiębiorca, na którego zarejestrowana jest działalność, jest jej właścicielem. W spółkach zarejestrowanych w KRS spotkamy z kolei członków zarządów, którzy mogą być zarówno właścicielami firm, jak i sprawować w nich realną kontrolę zarządczą.

Stąd, próbując dowiedzieć się czegokolwiek o roli kobiet w polskim biznesie i sprawdzić ile z nich piastuje wysokie zarządcze stanowiska lub zdecydowało się otworzyć własną działalność, nie sposób wrzucać do jednego worka podmiotów z CEIDG i KRS. Należy przyjrzeć się każdemu z osobna, co też niżej robimy.

Dane na temat aktywności kobiet w biznesie w Polsce, luty 2020

Ile kobiet prowadzi własną działalność gospodarczą?

Jednoosobowe działalności gospodarcze, wpisywane do rejestru CEIDG, stanowią obecnie najpopularniejszą formę prowadzenia działalności biznesowej w Polsce. Choć, jak sama nazwa wskazuje, są to małe firmy “jednego człowieka”, nierzadko w praktyce właściciele tego typu podmiotów nie tylko są “szefami samych siebie”, ale i zatrudniają kilka-kilkanaście osób.

Aktualnie w Polsce swoją działalność gospodarczą prowadzi 0,79 mln kobiet i 1,56 mln mężczyzn. Widzimy zatem, że kobiet prowadzących własną jednoosobową działalność gospodarczą (kobiet prowadzących własny “biznes” wpisany do CEIDG) jest o połowę mniej, niż mężczyzn.

Ile kobiet prowadzi własną działalność gospodarczą w Polsce w 2020? — Grafika Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych z podziałem na płeć

Dominację mężczyzn w biznesie widać jednak nie tylko w danych z CEIDG, ale i z KRS.

Kobiety w firmach, czyli w zarządach spółek

Podmioty gospodarcze rozumiane jako właściwe firmy

Jeżeli analizować tylko podmioty gospodarcze popularnie rozumiane jako firmy — spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, komandytowe, jawne, partnerskie i oddziały zagranicznego przedsiębiorcy — i to je traktować jako “biznes”, w ich zarządach znajdziemy 253 tys. kobiet i 518 tys. mężczyzn.

Kobiety w zarządzach firm w Polsce 2020 — Grafika członkowie zarządów spółek z podziałem na płeć

Kobiety stanowią zatem o połowę mniej liczną grupę niż mężczyźni.

Funkcję prezesa pełni w firmach 88,7 tys. kobiet i aż 167,6 tys. mężczyzn. Kobiety stanowią zatem 34,6% wszystkich prezesów.

Kobiety na stanowisku prezesa firmy Polska 2020 — Grafika Płeć osób zajmujących stanowisko prezesa w w firmach

Gdy przyjrzymy się bliżej firmom z KRS, wyraźnie widać, w których formach prawnych spółek jest najmniej i najwięcej kobiet w zarządach:

Najwięcej kobiet w zarządach jest w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (191 tysięcy), a najmniej w spółkach komandytowo-akcyjnych (345), ale wynika, to z tego, że tego typu spółek jest w Polsce odpowiednio najwięcej i najmniej.

Spójrzmy zatem na procentowy udział kobiet w zarządach poszczególnych form polskich firm:

Teraz widać już czarno na białym, że kobiety najczęściej w zarządach spółek partnerskich (47,7%), a najrzadziej zasiadają w zarządach oddziałów zagranicznego przedsiębiorcy (jedynie 8,6%).

W pozostałych typach spółek handlowych kobiety stanowią między 35% a 27% wszystkich członków zarządu.

W 100% kobiece zarządy firm

Sprawdziliśmy też podmioty gospodarcze, które mają tylko i wyłącznie 100% skład żeński lub 100% skład męski.

Firmy zarządzane tylko przez kobiety i firmy zarządzane tylko przez mężczyzn — tabela danych, Polska 2020, spółki handlowe różnego typu oraz fundacje i stowarzyszenia

Co ciekawe, największą dysproporcję widać w spółkach akcyjnych. Spółek akcyjnych z tylko i wyłącznie męskim zarządem jest aż 41 razy więcej niż tylko i wyłącznie z żeńskim.

W pozostałych formach spółek, różnica nie jest aż tak ogromna. “Czysto męskich” zarządów jest zazwyczaj 5 razy więcej.

Jedynie wśród spółek partnerskich widać mniej więcej tyle samo firm z 100% żeńskim zarządem, co w 100% z męskim.

Dla porównania, w tę samą tabelę wrzuciliśmy fundacje i stowarzyszenia, zazwyczaj kojarzone z silną obecnością kobiet. I tu jednak widać dominację mężczyzn — fundacji zarządzanych tylko przez mężczyzn jest 1,4 razy więcej niż zarządzanych tylko przez kobiety, a stowarzyszeń prawie 17 razy więcej.

Czy ta nierównowaga tyczy się tylko firm, czy również wszystkich podmiotów gospodarczych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego?

Kobiety w zarządach innych podmiotów gospodarczych — w fundacjach, stowarzyszeniach i związkach

Poniżej wybraliśmy kilka innych popularnych form prawnych podmiotów gospodarczych występujących w KRS:

Dane na temat kobiet zajmujących wysokie stanowiska zarządcze w Polsce w różnych formach podmiotów gospodarczych, Polska 2020 — % udział kobiet w zarządach fundacji, stowarzyszeń, związków zawodowych, związków pracodawców, izb gospdoarczych i w polskim związku sportowym

Nawet w zarządach fundacji i stowarzyszeń, które często kojarzone są jako podmioty, w których to kobiety wiodą prym, nie stanowią one większości w zarządzie. W fundacjach kobiety stanowią 46,3% zarządów, a w stowarzyszeniach 36,8%.

Blisko magicznej, upragnionej połowy, dającej równowagę płci, są związki zawodowe i spółdzielnie — tam kobiety stanowią odpowiednio 45,4% i 45,6% członków zarządów.

Z kolei w takich, uznawanych za prestiżowe, podmiotach, jak izby gospodarcze czy związki pracodawców, kobiet jest znacznie mniej. Stanowią one jedynie 20% członków zarządów izb gospodarczych i 27% członków zarządów związków pracodawców.

Liczbowo wygląda to następująco:

Kobiety w zarządach fundacji i stowarzyszeń — Wykres liczbowy Polska 2020

Kobiet w zarządach fundacji jest 47,6 tysiąca, a w stowarzyszeniach 242,3 tysiąca.

W zarządach związków zawodowych znajdziemy 30,7 tys. kobiet, w zarządach związków stowarzyszeń 1739 kobiet, w zarządach izb gospodarczych 999, w zarządach związków pracodawców 896, a w zarządach polskich związków sportowym tylko 188, gdzie w ogóle wszystkich członków zarządu jest 1390.

Aktywność kobiet w izbach gospodarczych, związkach pracodawców, stowarzyszeń, zawodowych i sportowych — Liczba kobiet w zarządach wybranych podmiotów gospodarczych w Polsce 2020

Aktywność kobiet we wszystkich podmiotach gospodarczych w Polsce (KRS)

Jeśli z kolei wziąć pod lupę absolutnie wszystkie aktywne podmioty gospodarcze wpisywane do KRS (czyli zarówno fundacje, stowarzyszenia, różnego rodzaju związki, izby, jak i spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością itd.), to ich w zarządach zasiada 330 tys. kobiet. Mężczyzn w zarządach jest z kolei 647 tys.

Aktywność biznesowa kobiet w Polsce 2020— Grafika członkowie zarządów wszystkich podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w KRS z podziałem na płeć

Kobiet w zarządach jest zatem prawie połowa mniej niż mężczyzn i stanowią one jedynie 33,8% zarządów wszystkich podmiotów gospodarczych w Polsce.

Jeśli zapytamy o ich wiek, to w zarządach wszystkich podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w KRS — czyli w firmach, fundacjach, związkach, stowarzyszeniach itd. — kobiety zasiadające w zarządzie mają najczęściej 40–44 lata.

Ciekawostką jest to, że najstarszą kobietą, będącą wpisaną jako członek zarządu podmiotu gospodarczego jest 119-latka. Najmłodsza ma tylko 8 lat.

Kobiety w biznesie 2020 — Grafika wiek kobiet w zarządach

Członkinie zarządów mają najczęściej na imię Anna. Popularne są również Małgorzaty, Agnieszki, Katarzyny i Ewy.

Nie bez znaczenia jest również sama funkcja pełniona w zarządzie. Kobiet na stanowisku Prezesa Zarządu podmiotu gospodarczego jest w Polsce 138,7 tys., a mężczyzn 301,6 tys. Innymi słowy, Prezesów-kobiet jest tylko 31,5%.

Kobiety-prezes w Polsce, liczby 2020 — Diagram płeć osób zajmujących stanowisko prezesa w Polsce

Kobiety w zarządach w różnych województwach (KRS)

Czy w różnych częściach Polski procentowy udział kobiet w zarządach znacząco się różni? Nie aż tak bardzo.

W każdym z województw w Polsce kobiety stanowią 30–40% wszystkich członków zarządów firm. Największym udziałem kobiet w zarządach pochwalić się może województwo mazowieckie (39,4%), a najmniejszym województwo opolskie (31,9%).

Kobiety w biznesie Polska 2020 — Dane % udział kobiet w zarządach podmiotów gospodarczych w różnych województwach w Polsce

A zatem, jak naprawdę jest z tą dominacją mężczyzn w biznesie? Jest to mit czy prawda?

Dane nie kłamią, jeżeli pochodzą z wiarygodnych źródeł, a czyż istnieje coś bardziej wiarygodnego niż oficjalne państwowe rejestry, w których zarejestrowane są wszystkie firmy i działalności w Polsce? Odpowiedź jest intuicyjna — nie.

Biorąc pod uwagę zarówno dane o jednoosobowych działalnościach gospodarczych (z CEIDG), jak i o spółkach handlowych (z KRS), kobiet będących przedsiębiorcami lub pełniących wysokie stanowiska zarządcze w firmach jest w Polsce nadal o połowę mniej niż mężczyzn. Nadal więc brak równowagi płci w świecie biznesu.

--

--