Konflikt interesów — czym jest i jak prześwietlanie sieci powiązań KRS-CEIDG może pomóc go uniknąć

Transparent Data
Blog Transparent Data
3 min readDec 6, 2017

Konflikt interesów to zjawisko stare jak świat albo co najmniej stare jak Księga Rodzaju. Najczęściej odwołuje się do tzw. podwójnej lojalności, czyli sytuacji, w której dana jednostka lub podmiot nie są w stanie zachować potrzebnego obiektywizmu, ponieważ ich własny interes koliduje z interesem innych, z którymi również w pewien sposób są związani.

Kolokwialnie mówiąc, nikt nie może dwóm panom służyć ani nikt nie może być wiarygodnym świadkiem we własnej sprawie.

I nie chodzi o to, że konflikt ma tylko charakter rzeczywisty, czyli coś już się stało i mamy twardy dowód w ręku, że ktoś działając we własnej sprawie, uczynił to kosztem innego człowieka czy firmy, któremu powinien być lojalny. Konflikt interesów może być też potencjalny i wisząc nad nami, wcale nie stanowi mniejszego zagrożenia niż ten rzeczywisty. Jako “kuszenie losu” konflikt interesów również ma rację bytu.

Konflikty tego typu spotykamy zarówno w sferze biznesowej, jak i politycznej czy nawet prywatnej. Daleko nie szukać, w dniu wczorajszym media rozpisywały się o potencjalnym konflikcie interesów polityków piszących ustawę zmieniającą kodeks wyborczy, jako że posłowie Ci są również przewodniczącymi zespołów do spraw wyborów samorządowych partii rządzącej. Innym przykładem z życia wziętym może być ekspedientka w sklepie z bielizną, pytana o to czy wyglądamy dobrze w przymierzanym kostiumie, choć w lustrze widać w lot, że trochę za dużo tłuszczu wylewa nam się po bokach, a sprzedawczyni wie, że nie ma większego rozmiaru ani alternatywy, którą mogłaby nas zainteresować. Ma w zamian miesięczny obrót ze sprzedaży do wyrobienia, żeby dostać premię.

A jak konflikty interesów wyglądają w biznesie? Przykłady

Do najczęściej spotykanych konfliktów interesów w przedsiębiorstwach należą następujące sytuacje:

  • Twój wspólnik rejestruje inną firmę o tym samym profilu działalności (czerwona lampka: może w przyszłości wycofać się z biznesu, wynieść doświadczenie i efekty pracy i przejąć Waszych wspólnych Klientów),
  • Twój pracownik ma udziały w firmie, której zleca prace na rzecz Twojej firmy (czerwona lampka: czy oby na pewno wybiera tę firmę, bo oferuje ona najlepszy stosunek jakości do ceny? Czy jest obiektywny w wyborze?),
  • Twoim podwykonawcą czy dostarczycielem materiałów jest firma, której właścicielem lub współwłaścicielem jest Twój konkurent (czerwona lampka: czy wykorzystuje informacje o wielkości zamówień do monitoringu Twoich działań? Czy nagle, w kluczowym dla Ciebie momencie, nie opóźni zlecenia? Czy dane jakie przekazujesz tej firmie (np. wzory) rzeczywiście są poufne i nie wyciekają do konkurenta?).

Nie ma się co łudzić. Interes prywatny wpływa na wybory nasze i naszych pracowników — świadomie lub podświadomie. Tego się po prostu z natury ludzkiej wyeliminować nie da. Można się natomiast skutecznie chronić przed jego konsekwencjami poprzez działania kontrolne.

Jak wykryć konflikt interesów? Przydatne wskazówki

Jeżeli jeszcze nie zaczęliście korzystać w pełni z grafiki Powiązania na naszej platformie Prześwietl.pl, to właśnie czas najwyższy. Grafika pokazuje bowiem sieć wzajemnych relacji osobowo-kapitałowych, co umożliwia stojący za nią mechanizm wiązania danych gospodarczych z dwóch najważniejszych w Polsce rejestrów gospodarczych: KRS i CEIDG.

Powiązania, które widzimy wskazują zatem nie tylko firmy zależne z jednego z rejestrów jak to jest zazwyczaj spotykane w branży, ale również wzajemne ich relacje z przedsiębiorcami i jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi.

Co istotne, klikając na wybrany podmiot na grafice, możemy z miejsca przenieść się na szczegółowy profil danej firmy czy osoby, czyli dowiedzieć się kto i gdzie ma udziały, kto jest beneficjentem rzeczyiwstym, z jakimi innymi, kolejnymi firmami ma powiązania. I tak po nitce do sznurka w uzyskaniu odpowiedzi, na to czy konflikt interesów zachodzi lub nie.

--

--