Krótka historia API | Od szafy do wielkiego BOOM

Dokładna historia API dzięki której dowiesz się co to jest API interfejs programowania aplikacji i poznasz genezę tego terminu. Sprawdź jak rozwinęła się definicja API od 1989 roku, kiedy powstało pierwsze API oraz dlaczego uważa się, że pierwsze podwaliny położono już w 1968.

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readJul 20, 2022

--

Krótka historia API

Historia API — jak rozwijał się interfejs programowania aplikacji na przestrzeni lat?

Cofnijmy się o jakieś 80 lat, bo historia API w pewnym sensie zaczyna się od tego, że na początku była szafa, a w nim katalog

Maurice Wilkes i David Wheeler to brytyjscy informatycy, którzy w latach 40. XX wieku pracowali nad modułową biblioteką oprogramowania dla opartego na architekturze von Neumanna komputera EDSAC. To właśnie wtedy stworzyli coś, co dzisiaj nazwalibyśmy pierwszą dokumentacją API. Jednakże ta dokumentacja technicznie i wizualnie odbiegała od współczesnej dokumentacji API.

Wilkes i Wheeler podprogramy biblioteki modułowej swojego oprogramowania przechowywali w postaci perforowanej papierowej taśmy, którą trzymali w szafie na akta. W tej samej szafie znajdował się również katalog biblioteczny, czyli notatki dotyczące każdego programu i sposobu włączania się do niego. W katalogu Wilkes i Wheeler znajdowały się materiały, które instruowały programistę w jaki sposób ma używać programu, którego potrzebuje — a dokładnie jak wywoływać żądaniem dokładnie tę jego część, która w danym momencie jest mu potrzebna. To właśnie ten katalog w dzisiejszych czasach moglibyśmy nazwać dokumentacją techniczną API.

Pierwsza oficjalna specyfikacja oprogramowania Wilkesa i Wheelera znalazła się w książce Wilkesa i Wheelera pt. The Preparation of Programs for an Electronic Digital Computer, która została wydana w roku 1951. Z pełną treścią książki można zapoznać się TUTAJ.

Maurice’a Wilkesa i Davida Wheelera uznaje się niekiedy za prekursorów API, ale nie jest do końca jasne komu konkretnie można przypisać zasługi za wynalezienie API. Warto zaznaczyć, że ta dwójka nie nazywała jeszcze wtedy swojego interfejsu terminem API, bo oficjalnie nazwa interfejs programowania aplikacji (w skrócie API) pojawiła się nieco później w latach 60. i 70. XX wieku.

Rozwój API — historia od 1968 roku do dzisiaj

Historia API 1968–1999 — wypracowanie definicji

API w literaturze naukowej po raz pierwszy zostało opisane w 1968 roku w artykułe Data structures and techniques for remote computer graphics autorstwa Iry W. Cottona i Franka S. Greatorexa, który został zaprezentowany na konferencji AFIPS (ang. American Federation of Information Processing Societes — jest to amerykańskie stowarzyszenie, którego przedmiotem badań jest problematyka przetwarzania danych). Z treścią artykułu można zapoznać TUTAJ.

Kilka lat później w 1974 roku termin “API” został wprowadzony do dziedziny baz danych w artykule The Relational and Network Approaches: Comparison of the Application Programming Interface autorstwa CJ’a Date’a i tym samym API stało się częścią architektury ANSI/SPARC (ang. American National Standards Institute, Standards Planning And Requirements Committee) dla systemów zarządzania bazami danych. Artykuł można przeczytać TUTAJ.

To wydarzenie wywołało swego rodzaju technologiczną lawinę i doprowadziło do powstawania coraz większej liczby interfejsów API, które obsługiwały wszystkie języki programowania. Rezultatem jest definicja API z 1990 roku autorstwa Carla Malamuda:

„API = zestaw usług dostępnych dla programisty w celu wykonania określonych zadań”

Historia API od roku 2000 do teraz

Następny etap rozwoju API jako interfejsu programowania aplikacji opartej na sieci zaprezentował Roy Fielding w rozprawie doktorskiej Architectural Styles and the Design of Network-based Software Architectures na Uniwersytecie Kalifornijskim w 2000 roku. Z treścią rozprawy zapoznasz się TUTAJ.

Badacz skontrastował nowe myślenie o API, rozumiane jako internetowy interfejs (ang. Web Application Programming Interfaces lub WebAPI), z pojęciem tradycyjnym, czyli API opartym na bibliotece. Rozprawa Fieldinga to cenne źródło wiedzy o API do parsowania plików XML i JSON, które zyskały szerokie zastosowanie komercyjne na początku XXI wieku.

A kiedy powstało pierwsze API tak naprawdę?

Za pierwsze wprowadzone do użycia tego typu nowoczesne API, uznaje się API Salesforce, które zostało przez tę firmę uruchomione podczas konferencji IDG Demo 7 lutego 2000 roku.

W 2001 roku za sprawą Tima Bernersa-Lee API zyskało jeszcze jedną wartość — mianowicie sieć semantycznych powiązań, dzięki którym możliwe jest przekształcenie API w otwarty interfejs danych. Wszystko to dzięki poziomom otwartości danych, o których pisaliśmy w osobnym artykule TUTAJ.

Co to jest API — definicja praktyczna + kim są jego użytkownicy?

API interfejs programowania aplikacji to zestaw reguł, które definiują, w jaki sposób aplikacje mogą się ze sobą komunikować. API tę komunikację umożliwia, łącząc jedną aplikację z drugą. API komunikuje się za pomocą żądań po to, aby wykonać standardowe funkcje baz danych, czyli tworzyć, odczytywać, aktualizować lub usuwać rekordy w danym zasobie.

API to termin, z którym prawdopodobnie każdy z nas zetknął się co najmniej raz w życiu. Tym niemniej, dla większości osób, które nie są programistami, udzielenie odpowiedzi na pytanie co to jest API niekiedy sprawia kłopoty.

Żeby zrozumieć czym jest API możesz wyobrazić sobie, że jest on swego rodzaju menu w restauracji, gdzie znajdziesz nazwy dań wraz z ich opisami. Żądaniem po API wywołujesz ze źródła, czyli kuchni, wybrane danie, które zostanie dostarczone do Twojego stolika.

Możesz też API porównać do rzeki, rozmowy telefonicznej lub rury o dwóch końcach.

Użytkownikami interfejsu programowania aplikacji są zarówno programiści, którzy mogą dzięki API w wygodny sposób odczytywać dane z serwerów, jak i firmy, które np. pozyskują dane biznesowe z otwartych rejestrów handlowych wprost do swojego wewnętrznego systemu CRM czy ERP lub w jednym systemie chcą mieć dostęp do danych z innego systemu — to połączenie umożliwia właśnie API. TUTAJ przeczytasz jakimi 10 cechami powinno charakteryzować się dobrze zaprojektowane API interfejs programowania aplikacji. Dobrze przemyślane i starannie zaprojektowane API ma szansę żyć wiecznie, o czym z kolei dowiesz się więcej z naszego artykułu: Cykl życia API w nieskończoności (batteries not included cause no needed).

Historia API to jednak również historia wszystkich naszych wygód. To m.in. dzięki API, gdy wkładasz kartę kredytową do bankomatu, możesz podejrzeć swój aktualny stan konta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu API w bankowości, zajrzyj do naszego artykułu na temat otwartej bankowości w Polsce, który znajdziesz TUTAJ.

Do czego wykorzystywane jest obecnie API?

Wyjaśniliśmy już co to jest API, teraz czas na poznanie kilku przykładów jego wykorzystania. W obecnych czasach API są powszechnie używane do wymiany wszelkiego rodzaju danych online.

Możliwości użycia API jest w zasadzie nieskończenie wiele, ale możemy wyróżnić kilka głównych obszarów wykorzystania interfejsu programowania aplikacji:

  • Prywatny interfejs programowania aplikacji API, które jest przeznaczone do użytku wyłącznie wewnątrz danej firmy. Może to być API na wejściu lub wyjściu (tzw. API input/output), które będzie łączyło dwa mikroserwisy w jednej firmie w różnych działach.
  • Interfejs API, z którego mogą korzystać wybrani partnerzy — jako przykład można podać firmę Uber, która udostępnia po API dostęp do zamawiania pojazdów bezpośrednio z aplikacji.
  • Otwarte API — w pełni dostępne dla wszystkich. Na stronie GitHub, czyli internetowego serwisu hostingowego, przeznaczonego do projektów programistycznych, można znaleźć otwarte API z całego świata, które związane są m.in. z pogodą, żywnością, geolokalizacją czy matematyką. Wśród nich znajdują się np. API NASA, Facebook czy OLX Poland.
  • API, które udostępniane jest firmom trzecim w celu szybszego rozwoju produktów — powszechnie stosowane wśród gigantów różnych sektorów. By jednak taka współpraca była w pełni bezpieczna, potrzebny jest APIM, czyli narzędzie API Management. Tutaj możesz przeczytać np. o bardzo dobrym narzędziu Axway Amplify.
  • API z informacją gospodarczą w ramach usług Transparent Data — po API są dostarczane dane, które pochodzą m.in. z otwartych rejestrów handlowych.

Szukasz zwinnego API z informacją gospodarczą dla biznesu?

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Transparent Data. Więcej informacji o dostawcy API KRS, CEIDG, REGON i wielu innych rejestrów znajdziesz na stronie:

https://transparentdata.pl/

--

--