Kto ma obowiązek zgłoszenia do CRBR? Zmiany 2021

Od 31 października 2021 roku lista firm, które muszą zgłaszać beneficjenta rzeczywistego do CRBR została rozszerzona. Dowiedz się jakim nowym firmom i podmiotom gospodarczym przybyło obowiązku i do kiedy masz czas na wpis. W tym artykule poruszamy również ważną kwestię tego, ile firm rzeczywiście dokonuje wpisów w praktyce.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readNov 17, 2021

--

Kto ma obowiązek zgłoszenia do CRBR? Zmiany 2021

Jakie firmy mają obowiązek zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego do CRBR?

Do 31 października 2021 firmami, których dotyczył obowiązek wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) było 6 typów polskich spółek:

  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółki akcyjne
  • spółki komandytowe
  • spółki komandytowo-akcyjne
  • spółki jawne
  • proste spółki akcyjne

Od 31 października 2021 roku lista podmiotów, które mają obowiązek dokonania zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego do CRBR uległa znacznemu rozszerzeniu. Dodano do niej:

  • spółki partnerskie
  • fundacje
  • stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS
  • europejskie zgrupowania interesów gospodarczych
  • spółki europejskie
  • spółdzielnie
  • spółdzielnie europejskie
  • trusty, w których powiernicy albo osoby, które zajmują równorzędne stanowiska, jako miejsce zamieszkania (lub adres siedziby) wskazali obszar na terytorium Polski; dotyczy to też osób, które kupują nieruchomości lub nawiązują stosunki gospodarcze na terenie Polski na rzecz trustu, lub w jego imieniu

Podstawą zmiany jest nowelizacja ustawy AML, której część przepisów zaczęła obowiązywać już w maju 2021 roku.

Ile czasu mają spółki partnerskie i inne podmioty na wpis do CRBR?

Spółki partnerskie, spółdzielnie, fundacje i inne nowe podmioty, które objęła nowelizacja ustawy, a które już istniały przed 31 października 2021 roku, mają czas na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych do 31 stycznia 2022 roku, czyli trzy miesiące. Z kolei nowe firmy i podmioty o tych formach prawnych, które zostały zarejestrowane od 31 października 2021, mają 7 dni na dokonanie wpisu.

Zasada jest zatem taka sama, jak to było w 2019 roku, kiedy wprowadzano CRBR — istniejącym już firmom zaoferowano “okres przejściowy”, a od nowych spółek wymaga się zgłoszenia w przeciągu tygodnia.

Warto przy tym przypomnieć, że za brak dokonania wpisu w CRBR grożą kary nawet do 1 mln złotych. Więcej pisaliśmy o tym w osobnym artykule, który szczegółowo tłumaczy zasady wpisów do CRBR i możliwe kary:

Jak w praktyce wyglądają zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do CRBR? Stan na 2021 rok

Czy polskie firmy rzeczywiście dokonują wpisów mimo 1 mln złotych kary, jaka im grozi?

We wrześniowym artykule CRBR dziś: tysiące firm nadal nie zgłosiło swoich beneficjentów rzeczywistych pisaliśmy o tym, że ponad 26% obowiązanych wówczas firm, nie zgłosiło beneficjenta rzeczywistego. Proporcja ta nie uległa zmianie do 30 października 2021: obowiązek zgłoszenia beneficjenta miało wówczas ponad 517 tysięcy podmiotów, a w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych było wpisanych jedynie 380 301 firm, czyli 74%. W sumie wszystkich zgłoszonych beneficjentów było pod koniec października 1 262 257, bo jak wiadomo, każdy podmiot może mieć więcej niż jednego beneficjenta.

Obecnie to zobowiązanie obejmuje o ponad 115 tysięcy więcej podmiotów niż do tej pory. W tę sumę nie są wliczone trusty, których rejestr dopiero powstaje. Łącznie obowiązek zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego do CRBR ma zatem na obecną chwilę minimum 633 tysięcy podmiotów.

Czy największe polskie firmy prywatne z rankingu Forbes zgłosiły swoich beneficjentów do CRBR?

Przejrzeliśmy ranking 100 największych prywatnych polskich firm Magazynu Forbes z 2021 roku i sprawdziliśmy, czy wszystkie zgłosiły do CRBR swoich beneficjentów rzeczywistych. Jak bowiem można by było przypuszczać, duże, prężnie działające organizacje powinny przynajmniej w teorii postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wynik zaskakuje, bo aż 39 firm z listy nie wywiązało się z tego obowiązku.

Na miejscu pierwszym rankingu największych polskich firm prywatnych znajduje się Cyfrowy Polsat, którego wartość wynosi 34 611 mln PLN. Zaraz po nim uplasowała się firma Dino Polska o wartości nieco mniejszej, bo wynoszącej 33 561 mln PLN. Pierwszą trójkę zamyka InPost o wartości 33 269 mln PLN. Żadna z tych dużych polskich firm nie zgłosiła swoich beneficjentów rzeczywistych do CRBR.

Wprawdzie identyfikacja beneficjenta rzeczywistego bywa trudna w spółkach akcyjnych — często bowiem akcje są rozproszone. Nie zmienia to jednak faktu, że zgodnie z instrukcją widniejącą na rządowej stronie, w takiej sytuacji firmy mają obowiązek zgłosić jako beneficjentów rzeczywistych osoby, które piastują wyższe stanowiska kierownicze takie jak członek zarządu.

Jak zgłosić beneficjenta rzeczywistego do CRBR?

To, w jaki sposób zgłosić beneficjenta, tłumaczymy szczegółowo w osobnym artykule:

Jeśli interesuje Cię rozwiązanie, które pozwala na sprawną identyfikację beneficjenta rzeczywistego firmy nawet wtedy, kiedy takich danych brakuje w w CRBR, to zapoznaj się z ofertą API Beneficjent rzeczywisty oraz modułu AML na platformie z informacją gospodarczą Data Integrator na stronie naszej firmy technologicznej Transparent Data:

https://transparentdata.pl/

--

--