Misja UOKiK na piramidy finansowe, czyli publikacja listy podmiotów, którym Urząd się obecnie bacznie przygląda

Transparent Data
Blog Transparent Data
2 min readDec 21, 2017

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamyka rok 2017 publikacją listy podmiotów gospodarczych, wobec których prowadzi obecnie postępowania.

Lista UOKiK:

  • Mart Diamonds w Warszawie, NIP 7811896703, prześwietl firmę TUTAJ— spółka oferująca inwestycje w diamenty,
  • Grupa Finansowa Proventus Herman i Wspólnicy w Katowicach, NIP 6342484748, prześwietl firmę TUTAJ — spółka oferująca inwestycje w diamenty,
  • Prevalue Cooperative Owners Spółdzielnia Właścicieli Majątku w Warszawie, NIP 5252604817, prześwietl firmę TUTAJ — spółdzielnia oferująca bonusy za bycie członkiem tzw. Social Selling Club, który zajmuje się “budową i zarządzaniem prywatną zamożnością”,
  • Fundacja Berkeley w Łodzi, NIP 7252142890, prześwietl firmę TUTAJ — fundacja działająca mailowo, zachęcając do wpłacenia datków i obiecując wynagrodzenie w zamian za namówienie innych wpłacenie datku,
  • Goldsaver we Wrocławiu, NIP 8952056182, prześwietl firmę TUTAJ — sklep internetowy oferujący sztabki złota inwestycyjnego w nadzwyczaj korzystnych cenach i zachęcający do jego przechowywania.

Poza powyższymi podmiotami zarejestrowanymi w Polsce, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, informuje również o monitorowaniu następujących firm zarejestrowanych poza granicami naszego kraju: FutureNet, FutureAdPro, Netleaders, CL Singapore, One Life Network, Questra Holding Inc., Questra World Global S.L. , Atlantic Global Asset Management, Gold I Global Online Limited, Lyoness.

Piramidy finansowe

Urząd słusznie przypomina jednocześnie, żeby uważać na propozycje, które obiecują duże pieniądze w krótkim czasie, bo uczestnictwo w piramidzie finansowej, to nie tylko możliwość utraty pieniędzy, ale i ryzyko wpadnięcia w długi.

Czym wyróżnia się tzw. “piramida finansowa”? Jak czytamy w otwartym oświadczeniu UOKiK:

“Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze i polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio poleciłeś i które one dalej poleciły. W ten sposób to ty finansujesz piramidę i finansują je osoby, które ty poleciłeś. Jednak po pewnym czasie system upada, gdyż środki, które wpłacasz, nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków. Są wypłacane osobom zajmujących wyższą pozycję w łańcuszku piramidy. System ten działa dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych, niż wypłacanych, ale aby tak się stało, musi stale i lawinowo rosnąć liczba osób uczestniczących w piramidzie — a to nie jest możliwe. Przepadają twoje pieniądze. Urywa się kontakt z właścicielami.”

Źródło:

https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13844

--

--