MSiG — tu sprawdzisz ogłoszenia o upadłości

Czym w praktyce jest Monitor Sądowy i Gospodarczy, czyli MSiG i dlaczego powinny do niego zaglądać między innymi banki? Sprawdź jakie informacje znajdziesz w MSiG i dowiedz się jak zrobić to łatwo i szybko.

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readAug 30, 2021

--

MSiG — tu sprawdzisz ogłoszenia o upadłości

Co to jest MSiG i co w nim znajdziemy

MSiG to ogólnopolski dziennik urzędowy, w którym publikowane są obwieszczenia dotyczące polskich firm oraz upadłości konsumenckich. MSiG jest pismem urzędowym, za które odpowiada Minister Sprawiedliwości. Podstawą prawną do wydawania Monitora jest ustawa z dnia 22 grudnia 1995 roku o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U.1996.6.42).

Każdy, kto zajrzy do dziennika urzędowego, znajdzie w nim informacje o:

  • zmianach w Krajowym Rejestrze Sądowym — likwidacjach spółek czy złożonych sprawozdaniach finansowych;
  • wpisach dotyczących politycznych partii;
  • postanowieniach o ogłoszeniu upadłości;
  • wezwaniach spadkobierców;
  • ogłoszeniach o wszczęciu postępowań o uznanie za zmarłego;
  • wezwaniach w sprawach o zasiedzenie;
  • ustanowieniach kuratora;
  • ogłoszeniach Narodowego Banku Polskiego.

Ponadto od 1 stycznia 2013 roku w MSiG publikowane są sprawozdania finansowe tych podmiotów, które podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, ale nie składają sprawozdań do KRS.

Kto i dlaczego sprawdza wpisy w MSiG

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest niezwykle istotnym źródłem danych przede wszystkim dla wierzycieli — to z tego dziennika dowiadują się o otwarciu likwidacji spółek i możliwości zgłoszenia przysługujących im wierzytelności.

Do Monitora zaglądają też banki, instytucje kredytowe oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, czyli wszystkie podmioty, które zajmują się obrotem pieniędzmi. Jeśli dana osoba fizyczna ogłosiła upadłość konsumencką, to bank jest zobowiązany do niezwłocznego zablokowania jej rachunku. Śledzenie zmian w MSiG (przynajmniej do 1 grudnia 2021, kiedy to ma wystartować w końcu Krajowy Rejestr Zadłużonych) to zalecenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), o czym więcej przeczytać można w obwieszczeniu z 3 sierpnia 2021 TUTAJ.

Ile wpisów pojawia się w MSiG?

Dla przykładu w lipcu, czyli wakacyjnym miesiącu, gdzie niewiele się dzieje, upadłość w Polsce ogłosiło 35 firm. Jeśli chodzi o upadłości konsumenckie, to dziennie ogłaszanych jest plus minus 100 upadłości.

Te liczby wskazują jednoznacznie, że stały monitoring wpisów o upadłości w MSiG jest konieczny dla wszystkich podmiotów, które obrotem pieniędzmi się zajmują. Warto wpisać taką procedurę w procesy firmy nie tylko dla spełnienia obowiązków prawnych, ale i zapewnienia bezpieczeństwa prowadzonej przez siebie działalności.

MSiG — sposoby sprawdzania firm i osób fizycznych pod kątem ogłoszeń o upadłości i likwidacji

Na chwilę obecną możemy wyszczególnić trzy sposoby monitorowania kontrahenta pod względem obecności na liście osób lub firm objętych postępowaniem upadłościowym.

Weryfikacja ręczna przez stronę iMSiG

Pierwszym sposobem jest ręczne sprawdzanie dzienników MSiG. Aby w Monitorze sprawdzić obecność konsumenta lub firmy, możemy pobrać dokument PDF z dziennikiem.

MSiG — Monitor Sądowy i Gospodarczy do pobrania

W pobranym dokumencie należy manualnie wyszukać podmioty np. po numerze NIP lub PESEL. Każdy dziennik ma kilkaset stron, więc sposób wyszukiwania informacji z PDF niestety nie należy do najwygodniejszych.

Nieco łatwiej i szybciej można wyszukać w MSiG interesujące nas informacje za pośrednictwem wyszukiwarki iMSiG, którą znajdziecie TUTAJ. Aby przejść do wyszukiwarki, należy wybrać odpowiedni tab, a następnie wprowadzić np. numer NIP w celu weryfikacji upadłości firmy, lub numer PESEL żeby sprawdzić upadłość konsumencką:

iMSiG — wyszukiwarka podmiotów i firm

Automatyzacja weryfikacji zmian w MSiG przez API

Drugi sposób, który jest zdecydowanie mniej czasochłonny i mniej uciążliwy, to automatyczne monitorowanie wzmianek o kontrahentach przez API Monitoring, które oferuje nasza firma Transparent Data. Użytkownik dodaje sobie przez API listę firm lub/i osób, które chce na bieżąco weryfikować pod kątem potencjalnej upadłości czy restrukturyzacji, a specjalistyczny algorytm przeszukuje treść każdego nowego Monitora i wysyła użytkownikowi powiadomienie, gdy podmiot lub osoba zostaną wymienione w dzienniku. Informacje o podmiocie przekazywane są zwrotnie w przyjaznym komputerom formacie JSON, a pośród nich znajdują się takie dane, jak sygnatury i sekcje prawne, daty, informacja o właściwości sądu oraz wezwanie dla wierzycieli.

W ten sposób pracownicy firmy nie muszą co miesiąc sprawdzać ręcznie całego Monitora Sądowego i Gospodarczego. Robi to za nie program.

W Transparent Data oferujemy cztery usługi Monitoringu firm w MSiG:

  • API Monitoring upadłości konsumenckiej;
  • API Monitoring upadłości firm,
  • API Monitoring restrukturyzacji firm,
  • API Monitoring likwidacji firm.

Monitoring MSiG za pośrednictwem platformy Data Integrator

Trzecim wygodnym i szybkim sposobem na sprawdzanie zapisów na temat niepokojących zmian w MSiG jest monitoring firm lub osób poprzez platformę danych Data Integrator. Użytkownik, który chce sprawdzać kilkadziesiąt czy kilkaset przedsiębiorstw w MSiG za pośrednictwem Data Integratora, może to zrobić, tworząc nowy monitoring. Dodaje tam listy NIP-ów lub numery PESEL — program będzie je monitorował pod kątem wzmianek o upadłości, restrukturyzacji lub likwidacji.

Data Integrator — monitoring upadłości, likwidacji i restrukturyzacji

Więcej informacji o usługach znajdziesz na stronie www data software house Transparent Data:

https://transparentdata.pl/

MSiG a Krajowy Rejestr Zadłużonych (trochę o planowanych zmianach)

Po 1 grudnia 2021 r. instytucje finansowe będą musiały monitorować wpisy o upadłości konsumenckiej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, czyli w nowym jawnym rejestrze, którego zadaniem ma być zamieszczanie informacji o osobach prawnych, fizycznych i jednostkach organizacyjnych, które nie są jednocześnie osobami prawnymi, uznawanych za niewypłacalne, zagrożone niewypłacalnością lub te, wobec których egzekucja została umorzona.

Co istotne, KRZ będzie także informował o osobach, w stosunku do których wszczęto zagraniczne postępowanie upadłościowe czy wspólników osobowych spółek handlowych, którzy całym swoim majątkiem ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Nie zabraknie tam też informacji o osobach, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych (zaległość dłuższa niż 3 miesiące).

Dzięki nowemu rejestrowi sprawdzanie wyżej wymienionych osób ma być dla użytkowników szybsze i co najważniejsze prostsze. Aby w KRZ sprawdzić konsumenta numer PESEL będzie niezbędny, w przypadku firm numer NIP lub sygnatura akt sprawy.

Na Krajowy Rejestr Zadłużonych nadal czekamy. Z pewnością napiszemy jeszcze o nim nie raz, gdy stanie się publicznie dostępny.

AKTUALIZACJA: Krajowy Rejestr Zadłużonych oficjalnie został oddany do użytku 1 grudnia 2021 roku. Więcej o nowym rejestrze przeczytasz TUTAJ.

--

--