Ocena ryzyka biznesowego — słownik pojęć

Jak zarządzać ryzykiem w biznesie i jakie rejestry oraz pojęcia trzeba znać, aby ocena ryzyka biznesowego w firmie była skuteczna? Poznaj podstawowe źródła informacji gospodarczej, które pomogą Ci zarządzać ryzykiem w firmie.

Transparent Data
Blog Transparent Data
6 min readFeb 15, 2022

--

Ocena ryzyka biznesowego — słownik pojęć

Informacja gospodarcza w ocenie ryzyka biznesowego

Gdyby nie ogólnodostępna i darmowa informacja gospodarcza z jawnych źródeł informacji gospodarczej w Polsce, takich jak KRS czy CEIDG, to zarządzanie ryzykiem biznesowym w firmie nie byłoby możliwe lub wiązałoby się z dużymi wydatkami związanymi z pozyskaniem informacji gospodarczej o danej firmie.

Weryfikacja firmy to podstawa zarządzania ryzykiem biznesowym. W ramach oceny ryzyka współpracy z danym kontrahentem przedsiębiorcy zaglądają nie tylko do KRS i CEIDG, ale też do Krajowego Rejestru Zadłużonych czy do Wykazu Podatników VAT (Biała Lista VAT). Nikt przecież nie chce robić biznesu z firmą, która z dnia na dzień może przestać funkcjonować.

Nie sposób wiedzieć jak zarządzać ryzykiem w biznesie bez świadomości tego, jakie źródła informacji gospodarczej w Polsce w ogóle są publicznie dostępne. Sprawdź, jakie istnieją w Polsce darmowe rejestry gospodarcze oraz dowiedz się, czym różni się informacja gospodarcza od biznesowej. Dowiedz się co oznacza termin Fintech oraz czym są raporty handlowe.

Źródła informacji gospodarczej w tym polskie rejestry handlowe

KRS

Pełna nazwa tego rejestru handlowego to Krajowy Rejestr Sądowy. Zarejestrowane są w nim wszystkie polskie firmy, fundacje oraz stowarzyszenia z wyjątkiem jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych. Znajdują się w nim zarówno podstawowe informacje gospodarcze o firmach (numery rejestrowe, adres siedziby, imiona i nazwiska właścicieli itp.), jak i sprawozdania finansowe. Portal prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. To ogólnopolska baza przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, oraz wspólników spółek cywilnych osób fizycznych. Informacje gospodarcze o pozostałych firmach znajdują się w KRS.

CRBR

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. To ogólnopolski rejestr biznesowy, w którym zarejestrowani są beneficjenci rzeczywiści, czyli osoby fizyczne sprawujące bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółkami. CRBR prowadzony jest przez Ministerstwo Finansów. Więcej o tym rejestrze przeczytasz TUTAJ.

REGON

To rejestr handlowy podmiotów gospodarki narodowej. W bazie REGON każdej nowo zarejestrowanej firmie przydzielane są numery porządkowe oraz numer PKD, który klasyfikuje działalność danej firmy. Na obecną chwilę REGON jest jedynym miejscem, w którym można zweryfikować spółkę cywilną. Za prowadzenie tego rejestru odpowiada Główny Urząd Statystyczny (GUS).

SUDOP

SUDOP = System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej. W SUDOP znajdują się informacje o przyznanych pomocach publicznych (takich jak Tarcza Antykryzysowa) oraz informacje o samych środkach pomocowych dla biznesu wraz ze szczegółami. Rejestr jest prowadzony przez UOKiK.

MSiG

Monitor Sądowy i Gospodarczy. MSiG udostępniany jest niemalże codziennie w formie gazety on-line. Można w niej znaleźć informacje biznesowe i gospodarcze o osobach, które dotyczą ogłoszenia upadłości, informacje o sądzie, sygnaturach postępowania, długości okresu działania wraz z pełną treścią ogłoszenia. MSiG wydawany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Więcej o MSiG przeczytasz TUTAJ.

KRZ

To skrót pochodzący od nazwy Krajowy Rejestr Zadłużonych. Ten rejestr handlowy dostępny jest od 1 grudnia 2021 roku o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych użytkownik znajdzie informacje o podmiotach, których dotyczą postępowania egzekucyjne, restrukturyzacyjne czy upadłościowe. W KRZ można też znaleźć informacje gospodarcze o osobach niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością oraz o dłużnikach alimentacyjnych, wobec których toczy się egzekucja należności. Pozwala na ocenę ryzyka biznesowego z niewypłacalnym podmiotem.

Biała Lista

Potoczna nazwa Wykazu Podatników VAT. Na Białej Liście VAT znajdują się wszyscy podatnicy, którzy widnieją w rejestrze jako aktywni podatnicy VAT. Jest to jedyne źródło informacji gospodarczej, w której opublikowane są oficjalne numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Ich weryfikacja jest niezbędna do odliczenia sobie VAT od transakcji. Rejestr prowadzony jest przez Ministerstwo Finansów. Więcej o Białej Liście pisaliśmy TUTAJ.

Informacja biznesowa a gospodarcza — wyjaśnienie terminów

Informacja gospodarcza

Tym terminem określane są dane dotyczące podmiotu, który jest osobą prawną, lub jednostki organizacyjnej, która nie posiada osobowości prawnej. Informacje gospodarcze to takie dane jak imiona, nazwiska oraz numery identyfikacyjne osób z zarządu, wspólników czy prokurentów danej firmy. To też numery NIP, REGON oraz KRS, adres siedziby firmy i korespondencyjny oraz wiele innych. Ze szczegółowym opisem czym jest informacja gospodarcza i czym różni się od informacji biznesowej, zapoznasz się TUTAJ.

Informacja biznesowa

Są to dane przydatne w biznesie, które mogą, ale nie muszą być tożsame z informacjami gospodarczymi. Informacje biznesowe to wszelkie dane (jawne i poufne), które można znaleźć o danej firmie w Internecie. Są istotne dla danej firmy z biznesowego punktu widzenia. Poszukuje się ich w celu podjęcia decyzji o współpracy czy ogólnie podczas monitorowania rynku, danej firmy lub branży. Nie są to tylko dane rejestrowe firm, ale np. informacje z ich stron, publikacji czy benchmarków.

Ocena ryzyka

To nic innego jak sprawdzenie i ocenienie jakie ryzyko związane jest z nawiązaniem współpracy z danym kontrahentem. W ramach oceny ryzyka sprawdza się wszelkie informacje gospodarcze o potencjalnym biznesowym partnerze w rejestrach handlowych i innych źródłach informacji gospodarczej.

OSINT

To inaczej biały wywiad, który nazywany jest też wywiadem jednoźródłowym lub po prostu skrótem OSINT (ang. Open-Source Intelligence). Jest wywiadowczą metodą polegającą na zdobywaniu danych o konkretnej osobie lub firmie z ogólnodostępnych i legalnych źródeł informacji gospodarczych, które wspomagają zarządzanie ryzykiem biznesowym.

Pozostałe terminy, które pomogą zrozumieć informacje biznesowe i gospodarcze

PKD

To akronim nazwy Polska Klasyfikacja Działalności. To usystematyzowany zbiór rodzajów działalności społeczno-gospodarczych. Numer PKD posiada każda działalność bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

VIES

Inaczej System VIES lub VAT Information and Exchange System — to system informatyczny pozwalający na wymianę informacji między państwami Unii Europejskiej na temat transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz podatników VAT. VIES jest nazywany czasami VAT EU — jest to źródło informacji gospodarczej, które pozwala sprawdzić, czy firma prowadzi handel na terenie UE.

PEP

To akronim pochodzący od nazwy Politically Exposed Person. To inaczej osoby eksponowane politycznie. Na listach PEP znajdują się ludzie, którzy zajmują eksponowane stanowiska polityczne lub pełnią znaczące funkcje publiczne w Polsce oraz instytucjach międzynarodowych. Więcej informacji o PEP znajdziesz TUTAJ.

Open data

To po polsku otwarte dane. Dane otwarte charakteryzują się tym, że są udostępniana bez żadnych ograniczeń za darmo. To informacje gospodarcze, które są gromadzone, dostarczane lub opłacane przez organy publiczne. Nazywane są też informacjami sektora publicznego. Korzystanie z otwartych danych jest również bezpłatne.

Należyta staranność

To inaczej obowiązek stron danej transakcji — jest zbiorem czynności, które podatnik powinien podjąć przed zawarciem i realizacją danej umowy. Więcej na ten temat TUTAJ.

RegTech

To termin, którym określa się regulacyjne technologie lub po prostu nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. RegTech znajduje swoje zastosowanie w takich branżach jak: finanse, transport, ochrona środowiska czy telekomunikacja.

Fintech

Ten termin odnosi się głównie do firm z branży finansowej oraz technologicznej. Powstał z połączenia słów: finance i technology. Przykładowo są to firmy oferujące np. obsługę płatności online, e-bankowość czy pożyczki online. To inaczej działalności, które sprzedają produkty finansowe z wykorzystaniem nowoczesnych kanałów on-line.

Raport oceny ryzyka

To profesjonalnie sporządzony dokument, który odpowiada na określone pytania dotyczące danej firmy (nowego kontrahenta). W raporcie oceny ryzyka można znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak: czy firma jest młoda, jaki jest jej kapitał zakładowy (wraz ze zmianami w tym obszarze), jak często zmienia się jej zarząd, czy członkowie zarządu są na liście PEP lub znajdują się na listach sankcyjnych oraz, czy firma złożyła sprawozdanie finansowe za ostatni rok. Dane do raportu pochodzą ze sprawdzonych źródeł informacji gospodarczej.

Raport handlowy

To dokument z informacją biznesową i gospodarczą, który zawiera podstawowe dane gospodarcze na temat wybranego podmiotu. Dane pochodzą z wiarygodnych źródeł informacji gospodarczej (rejestrów handlowych KRS, CEIDG i innych). Raport handlowy zawiera takie informacje, jak: numery rejestrowe, dane z Białej Listy, beneficjenta rzeczywistego, zaległości czy ostrzeżenia KNF.

Compliance

To inaczej zespół ściśle określonych procedur i systemów, którego celem jest zminimalizowanie różnego rodzaju ryzyka. Wiedza o compliance pozwala m.in. odpowiedzieć sobie na pytanie jak zarządzać ryzykiem w biznesie. Więcej o tym, co to jest compliance przeczytasz TUTAJ.

Gdzie jeszcze warto zajrzeć w ramach oceny ryzyka biznesowego?

UOKiK

To skrót od nazwy: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To polski urząd antymonopolowy, który prowadzi rejestr SUDOP. To źródło informacji gospodarczej na temat podmiotów, w stosunku do których zostały wydane wyroki i decyzje UOKiK.

KNF

To akronim od: Komisja Nadzoru Finansowego, która w Polsce jest organem sprawującym kontrolę nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, emerytalnym i ubezpieczeniowym. Zadaniem KNF jest informowanie o firmach podejrzanych, które w tych sektorach prowadzą działalność. Więcej informacji o KNF znajdziesz TUTAJ.

Biuro Informacji Gospodarczej (BIG)

Działalność BIG polega na gromadzeniu i udostępnianiu informacji gospodarczych i biznesowych o dłużnikach. Z Biura Informacji Gospodarczej można pozyskać informacje o wiarygodności i płynności finansowej danego podmiotu lub osoby. BIG-i jako jedyne ustawowo mogą przechowywać takie dane. W Polsce takim znanym źródłem informacji gospodarczej jest Krajowy Rejestr Długów (KRD). BIG-i informacje dostarczają odpłatnie.

Poszukujesz API z informacją gospodarczą?

Zapoznaj się z ofertą data software house Transparent Data — wybierz dla siebie rozwiązanie, dzięki któremu pozyskasz rzetelne dane z wiarygodnych źródeł. Więcej szczegółów na stronie:

https://transparentdata.pl/

--

--