PDI — system dostępu do KRS zastąpiony przez PRS

Dostęp do KRS przez Internet dla spółek założonych w formie papierowej? Dotychczas był możliwy za pośrednictwem portalu PDI, który od 1 lipca 2021 roku zastąpił PRS. Przez PDI nadal można wysyłać wnioski do Rejestru Zastawów, MSiG oraz Centralnej Informacji.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readSep 29, 2021

--

PDI — system dostępu do KRS zastąpiony PRS

Co to jest PDI i kto może z niego korzystać?

Portal Dostępowo-Informacyjny, bo właśnie ta nazwa kryje się pod akronimem PDI, to elektroniczny dostęp do Rejestru Zestawów, Centralnej Informacji oraz Monitora Sądowego i Gospodarczego. Do końca czerwca 2021 roku za pośrednictwem PDI możliwa była też wysyłka wniosków do KRS. Obecnie firmy mogą wysyłać wnioski do KRS wyłącznie przez Portal Rejestrów Sądowych, który znajdziesz TUTAJ.

O tym jak zlikwidować spółkę w KRS przez PRS przeczytasz tutaj:

Do niedawna z PDI mógł skorzystać przedsiębiorca, którego spółka została zarejestrowana w sposób tradycyjny (papierowy) lub w systemie PRS (co oznacza, że przedsiębiorca nie mógł zmieniać jej danych za pomocą systemu S24), co nie było dla firm wygodne ze względu na konieczność podpisywania wniosków podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Obecnie taki przedsiębiorca złoży wniosek za pośrednictwem PRS, gdzie podpis elektroniczny jest opcjonalny.

Portal Rejestrów Sądowych umożliwia firmom poniższe działania:

  • składanie wniosków o wpis lub zmianę wpisu do KRS;
  • składanie pism procesowych do sądu rejestrowego;
  • wysyłanie dokumentów finansowych do RDF;
  • korespondencja z sądem rejestrowym.

Warto też tutaj zaznaczyć, że wszystkie spółki prawa handlowego i pozostałe podmioty wpisane do rejestru mogą składać wnioski do KRS wyłącznie w formie elektronicznej — złożenie wniosku w formie papierowej nie wywoła żadnych skutków prawnych.

Przez PRS możliwe jest też przeglądanie elektronicznych akt rejestrowych podmiotów, które są wpisane do KRS — wystarczy przejść na stronę Repozytorium Akt Rejestrowych.

Elektroniczna zmiana danych przez PDI

Za pośrednictwem portalu możliwa jest wysyłka do Rejestru Zastawów takich dokumentów, jak:

  • wniosek o wpis/zmianę do Wydziału Rejestru Zastawów;
  • formularz, załącznik i/lub inny dokument związany z wcześniej wysłanym wnioskiem;
  • dowolne pismo związane ze sprawą;
  • inne dowolne pismo.

Do Centralnej Informacji:

  • wniosek w celu uzyskania odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z KRS;
  • wniosek w celu uzyskania odpisu, wyciągu lub zaświadczenia z RZ;
  • wniosek o udostępnienie dokumentów spółki.

Do MSiG:

  • wniosek o publikację ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym;
  • wniosek o przysłanie Monitora Sądowego i Gospodarczego (M2 i M3);
  • formularz zamówienia prenumeraty MSiG.

Ponadto przez PDI możliwa jest też wycena ogłoszenia. Opłatę za złożone przez PDI wnioski można uiścić przelewem bankowym lub gotówką w kasie Sądu.

Co trzeba zrobić, aby wysłać wniosek przez PDI?

Jeśli chcemy złożyć wniosek o wycenę ogłoszenia, złożyć wniosek o przysłanie Monitora Sądowego i Gospodarczego lub wysłać formularz zamówienia prenumeraty MSiG, to nie ma konieczności zakładania konta na PDI. Wystarczy w kliknąć “Złóż wniosek”, a następnie wypełnić wymagane pola i złożyć wniosek.

PDI — elektroniczny dostęp do Centralnej Informacji, MSiG i Rejestru Zastawów (źródło: pdi.ms.gov.pl)

W celu złożenia pozostałych wniosków i formularzy należy założyć konto na Portalu PDI, a następnie pobrać na dysk odpowiedni formularz, uzupełnić go, podpisać dokument podpisem elektronicznym lub kwalifikowanym certyfikatem, a następnie załączyć taki podpisany dokument do Portalu PDI i wysłać. Podpis elektroniczny, którym użytkownik podpisuje dokumenty, musi być ustawiony jako „wewnętrzny” (rozszerzenie XAdES).

WAŻNE! Raz założonego konta na portalu PDI nie można usunąć czy dezaktywować. Nie ma też możliwości zmiany adresu mailowego, który został podany podczas rejestracji.

Podsumowanie

Portal PDI nie zachwycał użytkowników wyglądem, ale do czasu umożliwienia wszystkim firmom wysyłania wniosków do KRS przez Portal Rejestrowy Sądów spełniał swoją funkcję i odpowiadał na potrzeby części konsumentów. Druga część użytkowników nie mogła z portalu skorzystać, ponieważ nie posiadała certyfikowanego podpisu. Większość użytkowników posługuje się profilem zaufanym i to właśnie w ten sposób podpisuje składane elektronicznie dokumenty biznesowe.

Potrzebujesz danych z KRS dla oceny ryzyka?

Poznaj ofertę data software house Transparent Data — API KRS i inne usługi, dzięki którym w szybki i prosty sposób pozyskasz rzetelne dane rejestrowe z publicznych rejestrów. Więcej informacji znajdziesz na stronie:

https://transparentdata.pl/

--

--