Pierwsza polska lista sankcyjna opublikowana — na niej 50 podmiotów

Nadeszła wiekopomna chwila, którą zapamiętają wszystkie działy AML — 26 kwietnia 2022 pierwsza lista sankcyjna Polski została opublikowana. Znalazła się na niej m.in. firma PAO Gazprom, która posiada 48% udziałów w EUROPOL GAZ S.A, spółka Novatek oraz znana sieć Go Sport Polska.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readApr 27, 2022

--

Pierwsza polska lista sankcyjna

Polska lista sankcyjna — kogo dotyczą sankcje i dlaczego

Pierwsza w historii lista sankcyjna utworzona przez Polskę powstała w myśl tzw. ustawy sankcyjnej, która została uchwalona przez polski parlament w połowie kwietnia 2022. Jak można się domyślić, jej geneza jest ściśle związana z toczącą się właśnie wojną w Ukrainie. Znajdują się na niej sankcje Polski wobec Rosji — głównie podmiotów importujących rosyjski węgiel, ale również i imiona i nazwiska rosyjskich oligarchów.

Dodajmy, że polska lista sankcyjna została opracowana przez MSWiA i oficjalnie ogłoszono ją 26 kwietnia 2022 roku. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zaznacza, że lista sankcyjna Polski będzie w przyszłości rozszerzona i znajdą się na niej również osoby oraz podmioty wspierające reżim białoruskiego dyktatora Łukaszenki.

Polska lista sankcyjna — link do oficjalnej listy na stronie MSWiA

Ciekawostką jest to, że w uchwalonej ustawie sankcyjnej znalazł się również całkowity zakaz propagowania symboli i nazw, które wspierają agresję Rosji na Ukrainę. Wszelkie naruszenia będą karane grzywną lub pozbawieniem wolności do lat dwóch.

Sankcje Polski wobec Rosji 2022: nazwiska przedsiębiorców

Pierwsza polska lista sankcyjna zawiera 15 nazwisk rosyjskich przedsiębiorców, pośród których można znaleźć m.in.:

  • Wiaczesław Mosze Kantor — zakaz wjazdu na teren Polski — przedsiębiorca kontroluje firmy: Opansa Enterprises Limited, Rainbee Holdings Limited, ACRON PAO, NORICA HOLDING Sàrl, na które również zostały nałożone sankcje Polski. Posiada także 20% udziałów w spółce Skarbu Państwa Azoty
  • Tatiana Bakalczuk — na przedsiębiorczynię nałożono sankcje zamrożenie aktywów, zakazu współpracy oraz zakazu przebywania na terenie Polski
  • Oleg Deripaska — pro-kremlowskim oligarcha, który w Polsce jest beneficjentem rzeczywistym wielu firm z branży budowlanej — został na niego nałożony zakaz przebywania na terenie Polski
  • Michaił Fridman — nałożono na niego sankcje zakazu wjazdu na teren Polski
  • Sait-Salam Gucerijew — zastosowano środki sankcyjne w postaci zamrożenia aktywów, zakazu współpracy oraz zakazu wjazdu na teren Polski
  • Igor Iwanowicz Sieczyn — pośrednio związany z IRL Polska spółka z o.o., nałożono na niego zakaz wjazdu na teren Polski.

Dlaczego na liście nie ma np. Putina? Przypomnijmy, że lista sankcyjna Polski stanowi uzupełnienie list sankcyjnych UE — nie ma więc potrzeby dublowania sankcji.

Sankcje Polski wobec Rosji 2022: firmy

Lista sankcyjna Polski wymienia także 35 spółek, wśród których można znaleźć m.in.:

  • AXIOMA DR IT Sp. z o.o. (NIP 9452185008)
  • EUROCHEM POLSKA Sp. z o.o. (NIP 5252796604)
  • GO SPORT POLSKA Sp. z o.o. (NIP 9511861015)
  • IRL Polska Sp. z o.o. (NIP 5252539965)
  • KASPERSKY Lab Polska Sp. z o.o. (NIP 5732447128) oraz inne spółki z grupy Kaspersky
  • KTK Polska Sp. z o.o. (NIP 5833152191)
  • Novatek Green Energy Sp. z o.o. (NIP 9452133282), która jest kontrolowana przez rosyjski koncern OAO Novatek
  • MAGA FOODS Sp. z o.o. (NIP 5223071732) (10 sierpnia 2022 spółka została wykreślona z polskiej listy sankcyjnej z uwagi na zmiany właścicielskie, które wyeliminowały powiązania z rosyjskim kapitałem)
  • WILDBERRIES Sp. z o.o. (NIP 7010921260)
  • PAO Gazprom (właściciel 48% udziałów w System Gazociągów Tranzytowych “EUROPOL GAZ” S.A.)
  • BELOIL Polska Sp. z o.o. (NIP 7010259849)

Ważne informacje dla AML: 20 mln kary za nierespektowanie sankcji Polski wobec Rosji

Za nierespektowanie sankcji z polskiej listy sankcyjnej podmiotom zobowiązanym do stosowania procedur AML grozi kara administracyjna w wysokości 20 mln zł.

Do instytucji obowiązanych AML należą między innymi banki, operatorzy płatności, notariusze, domy aukcyjne czy sklepy z antykami, które rok temu również objęła tym obowiązkiem V Dyrektywa Anti-Money Laundering. Więcej o obowiązkach AML i firmach obowiązanych możesz przeczytać tutaj:

Rodzaje sankcji, które zawiera pierwsza lista sankcyjna Polski

Pierwsza polska lista sankcyjna zawiera kilka rodzajów zastosowanych środków sankcyjnych. W przypadku osób, są to przede wszystkim zamrożenia wszystkich aktywów i gospodarczych zasobów, zakaz udostępniania tej osobie bezpośrednio i pośrednio jakichkolwiek środków finansowych oraz wpis do wykazu cudzoziemców, którzy nie są mile widziani na terenie Polski, czyli mówiąc wprost, mają zakaz wjazdu na teren RP.

Środki sankcyjne, które zostały zastosowane na pierwszej polskiej liście sankcyjnej w stosunku do podmiotów gospodarczych, to przede wszystkim zamrożenia wszelkich aktywów, bezwzględny zakaz udostępniania tym podmiotom jakichkolwiek zasobów gospodarczych oraz brak możliwości udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu w Polsce.

Co więcej, polski rząd podkreśla, że cały czas trwają działania, których celem jest ujawnienie wszelkich innych rosyjskich podmiotów w Polsce. Proces ten może być czasochłonny z uwagi na to, że często takie firmy rejestrowane są w tzw. rajach podatkowych, ale ich właścicielami są rosyjscy oligarchowie. Decyzję o wpisaniu czy wykreśleniu z listy sankcyjnej Polski wydaje szef MSWiA z urzędu lub na wniosek polskich służb specjalnych, Prokuratora Krajowego, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, KNF czy Prezesa NBP.

Dane z 38 najważniejszych światowych list sankcyjnych dostarczane w API Listy sankcyjne

Więcej informacji na temat usług dostarczania danych gospodarczych z takich źródeł, jak światowe listy sankcyjne, przeczytasz na stronie data software house Transparent Data:

https://transparentdata.pl/

--

--