PKD — Klasyfikacja działalności gospodarczej 2022

Jaki wybrać kod PKD dla firmy budowlanej, a jaki dla transportowej? Omawiamy, czym jest klasyfikacja działalności gospodarczej, gdzie szukać kodów PKD i jak dokonać aktualizacji wpisu w CEIDG lub KRS.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readFeb 9, 2022

--

PKD — Klasyfikacja działalności gospodarczej 2022

Co to jest kod PKD i czemu służy?

PKD to skrót od Polska Klasyfikacja Działalności i jest to najprościej mówiąc system klasyfikacji działalności biznesowych, który służy rozpoznaniu w jakiej branży operuje dana firma. Powstał on dla odgórnych celów statystycznych, ale i przydaje się później samym przedsiębiorcom, np. przy ubieganiu się o różnego rodzaju dotacje czy ulgi (zazwyczaj przysługują one określonym kodom PKD). Wielu kontrahentów sprawdza też, czy kod PKD firmy, z którą chcą wejść we współpracę jest zgodny z usługami i produktami, które oferuje — stanowi więc on informację przydającą się w ocenie ryzyka.

Przez kod PKD firmy należy zatem rozumieć oznaczenie typu działalności, jaką dane przedsiębiorstwo się zajmuje.

Podczas rejestracji spółki w KRS, należy wpisać jeden główny kod PKD dla firmy (czyli jedną przeważającą działalność) oraz można uzupełnić go dziewięcioma innymi, tak aby rozszerzyć swoje usługi na przyszłość. Przy rejestracji jednoosobowej działalności w CEIDG, przedsiębiorca również ma obowiązek podać jeden główny kod PKD dla firmy i może wpisać sześć dodatkowych kodów (lub więcej, ale wówczas musi złożyć dodatkowy wniosek CEIDG-RD).

PKD dla firmy: problem z wyborem odpowiedniego kodu PKD

Wybór odpowiedniego kodu PKD sprawia niekiedy przedsiębiorcom kłopot i wcale nas to nie dziwi. PKD charakteryzuje bowiem pięciopoziomowa klasyfikacja, która składa się z 21 sekcji, 88 działów, 272 grup, 615 klas i 654 podklas.

Oficjalna lista kodów PKD znajduje się na rządowej stronie:

https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd

Jest tam dostępna wyszukiwarka, ale przeszukanie całej tabeli zajmuje sporo czasu.

Osobom, które nie podzielają naszego zdania, spróbujemy problematyczność wyboru kodu PKD zaprezentować na przykładzie jednoosobowej działalności gospodarczej, która zajmuje się remontami domów i mieszkań (malowaniem i tapetowaniem ścian, montażem płyt kartonowo-gipsowych, podwieszaniem sufitów i innymi tego typu pracami).

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce wytycznymi taka firma powinna mieć przypisany kod PKD z podziałem na:

  • Sekcję: F;
  • Dział: 43 Roboty budowlane specjalistyczne;
  • Grupę: 43.3 Wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych;
  • Klasę: 43.34 Malowanie i szklenie;
  • Podklasę: 43.34.Z Malowanie i szklenie.

Wątpliwości co do właściwości kodu PKD pojawiają się mniej więcej w połowie opisu, a dokładniej przy poznaniu szczegółów klasy tego numeru. Malowanie i szklenie to dwie zupełnie różne działalności, które niewiele mają ze sobą wspólnego poza tym, że w remontowanych pomieszczeniach znajdują się okna i lustra.

Czego nie wiedzą przedsiębiorcy — opis klasyfikacji działalności gospodarczej PKD może zawierać czynności, które być może nie odpowiadają całkowicie danej firmie, czyli mówiąc wprost, nie opisują tego, czym się zajmuje w stu procentach. PKD 43.34.Z jest zatem odpowiedni dla firmy, która tylko remontuje wewnątrz i na zewnątrz domy i mieszkania, czyli np. tylko gipsuje i maluje ściany (wewnętrzne i zewnętrzne malowanie budynków). Ten sam kod PKD będzie też odpowiedni dla firmy zajmującej się instalowaniem pokryć szklanych czy luster (nie mylić z instalacją okien, ponieważ takiej działalności odpowiada kod PKD 43.32.Z) i to bez względu na to, czy ta firma przy okazji instalowania pokryć szklanych maluje ściany, czy też nie.

Jak wybrać kod PKD dla firmy? Najczęściej wybierane kody PKD

PKD dla firmy elektrycznej:

  • 43.21.Z Wykonywanie instalacji elektrycznych;
  • 42.22.Z Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych,
  • 80.20.Z Działalność ochroniarska w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa.

PKD dla firmy sprzątającej:

  • 81.21.Z Niespecjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych,
  • 81.22.Z Specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych,
  • 81.10.Z Działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach.

PKD dla firmy transportowej:

  • 49.41.Z Transport drogowy towarów,
  • 52.29.C Działalność pozostałych agencji transportowych,
  • 52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy.

PKD dla firmy fryzjerskiej:

  • 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne,
  • 32.99.Z Produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana,
  • 96.09.Z Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana.

PKD dla firmy szkoleniowej:

  • 85.53.Z Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu,
  • 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
  • 85.60.Z Działalność wspomagająca edukację.

Jak zmienić lub dodać kod PKD w CEIDG i KRS?

Aby zmienić kod PKD dla firmy w CEIDG, wystarczy wejść na stronę www.biznes.gov.pl i złożyć on-line wniosek CEIDG-1 o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej. Kod PKD dla firmy rejestrowanej w KRS można zmienić, składając e-wniosek za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.

Warto pamiętać o tym, że do sklasyfikowania charakteru działalności swojej firmy można wpisać więcej niż jeden kod PKD — jeden kod główny oraz dowolną ilość kodów dodatkowych w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i do 9 dodatkowych kodów PKD w przypadku spółek handlowych i osobowych.

Wybierając kody PKD, należy pamiętać, że mogą się z nimi wiązać określone obowiązki, takie jak konieczność korzystania z kasy fiskalnej. Ponadto kody PKD niekiedy wpływają na formę opodatkowania. Przykładowo mogą wskazywać czy istnieje dla przedsiębiorcy możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Warto dokładnie przyjrzeć się opisom kodów PKD, ponieważ niektóre z nich są zarezerwowane dla rolników lub spółek prawa handlowego. Należy mieć na uwadze, że kod PKD jest istotny dla instytucji finansowych, które często na jego podstawie określają ryzyko kredytowe. Prawidłowo określony kod PKD może okazać się ważnym czynnikiem dla przedsiębiorcy, który stara się o dofinansowanie lub kredyt.

API z informacją gospodarczą, a może dostęp do platformy danych Data Integrator?

Data software house Transparent Data oferuje usługi, które pozwalają na sprawne pozyskiwanie informacji gospodarczych z otwartych rejestrów również w czasie rzeczywistym. Więcej informacji znajdziesz na stronie:

https://transparentdata.pl/

--

--