Platforma Axway AMPLIFY API Management: case studies z branży energetycznej

RTE, NOV oraz ENGIE to trzy doskonale znane w sektorze energetycznym firmy, które zdecydowały się na narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY. Elastyczność w sposobie przeprowadzania transformacji cyfrowej, integracja on-premises i in the cloud oraz poprawa efektywności operacyjnej — oto główne wątki, które pojawiają się w przedstawianych przez nas case studies.

Transparent Data
Blog Transparent Data
12 min readJun 18, 2021

--

Axway AMPLIFY API Management — case studies z branży energetycznej

Słowem wstępu

W ostatnich latach słabnące ceny ropy, spowolniony wzrost gospodarczy i intensyfikacja ryzyka geopolitycznego wywarły znaczną presję na obniżenie marż w całym sektorze ropy i gazu. Aby skutecznie konkurować w tym trudnym środowisku, firmy z branży energetycznej dążą zarówno do poprawy efektywności operacyjnej, jak i do tworzenia nowych strumieni przychodów, które pomagają utrzymać rentowność. Narzędzie do zarządzania API, jakim jest platforma Axway AMPLIFY API Management, dla wielu organizacji staje się odpowiedzią na cyfrowe wyzwania przed jakimi stają.

Poniżej prezentujemy trzy case studies wykorzystania AMPLIFY:

  1. RTE
  2. NOV
  3. ENGIE.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi historiami korzyści z tego narzędzia, jakie niedawno publikowaliśmy:

RTE — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Największy w Europie operator przesyłu energii elektrycznej poprawia relacje z klientami dzięki samoobsługowemu dostępowi, przetwarzając 340 milionów połączeń API rocznie

Kilka słów o firmie

Réseau de Transport d’Électricité, znane jako RTE, to francuski operator przesyłu energii z imponującą infrastrukturą ponad 105 000 km linii wysokiego i ultra wysokiego napięcia obejmującą całą Francję oraz 50 połączeń z sąsiednimi krajami europejskimi. Działając na rynku sektora energetycznego od ponad 20 lat, słynie ze swojego doświadczenia i sprawności operacyjnej.

Dlaczego ten operator przesyłu energii wybrał narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

RTE chciało udostępnić swoje wewnętrzne dane osobom trzecim — zarówno klientom, jak i ogółowi społeczeństwa, do czego zobowiązują firmę regulacje dotyczące dostępu do informacji publicznej. Jak uznała organizacja, narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY spełnia tę funkcję, maskując przy tym złożoność systemu informatycznego i standaryzując ofertę usług, które mogą być dzięki niemu tworzone na podstawie tego samego szablonu, w formatach zgodnych z aktualnymi rynkowymi standardami.

Platforma API AMPLIFY umożliwia realizację tych celów — monitorowanie wymiany, monitorowania użytkowania, kompilowanie statystyk i zabezpieczenia informacji. Co więcej, RTE uznało, że implementacja platformy zarządzania API będzie łatwiejsza niż opracowanie równoważnej usługi w ramach systemu informacyjnego.

Nie bez znaczenia dla RTE była też szybkość wdrożenia: wyeksponowanie API zajmuje obecnie firmie tylko osiem tygodni, podczas gdy bardziej tradycyjne projekty obejmują znacznie dłuższą skalę czasową.

Jak wspomina proces decyzyjny wyboru narzędzia Stéphane Ménozzi, kierownik ds. usług API w RTE, “Ogłosiliśmy zaproszenie do składania ofert, a Axway spełnił wszystkie techniczne, funkcjonalne i cenowe kryteria. Szczególnie cenimy sobie łatwość i szybkość, z jaką rozwiązanie Axway zostało zintegrowane z naszym systemem informatycznym (…). Innymi decydującymi czynnikami była strategiczna wizja wydawcy oprogramowania, bardzo pozytywne informacje zwrotne od innych klientów Axway oraz bogactwo dostępnych funkcji.”

Najważniejsze korzyści:

  • tylko 8 tygodni aby wystawić API
  • 1300 klientów z bezpieczną wymianą API
  • 340 milionów wywołań API obsługiwanych przez platformę AMPLIFY API Management

Cele RTE

RTE rozpoczęło ambitny projekt transformacji biznesowej oparty na API po to, aby otworzyć swój system informacyjny dla klientów i partnerów RTE. Kluczowe cele strategiczne inicjatywy miały za zadanie poprawić obsługę klienta i spełnić wymogi regulacyjne dotyczące udostępniania danych publicznych. Przy okazji poprawy jakości i przesyłu danych w czasie rzeczywistym, organizacja uznała, że postawienie na API unowocześni również jej wizerunek jako firmy innowacyjnej, stawiającej na nowe technologie.

Jak cały proces wyglądał z perspektywy RTE

“Skonfigurowanie platformy zarządzania API wpisuje się w nasz plan przekształcenia relacji z klientami podobnie jak w chęć tworzenia nowych usług.” — wyjaśnia Stéphane Ménozzi, kierownik ds. usług API w RTE.

Pierwszy projekt oparty na API został zainicjowany w RTE przez dział sprzedaży, który chciał poprawić swój sposób wymiany danych z klientami. W szczególności zależało im na poprawie jakości i łatwości dostępu do danych zarówno w czasie rzeczywistym, jak i bezpośrednio w źródłowym systemie informacyjnym. Pierwsza usługa koncentrowała się na danych pomiarowych dla klientów przemysłowych i producentów (np. EDF, Engie), firmach dostawczych (Enedis) lub władzach lokalnych związanych z siecią wysokiego napięcia.

“Wcześniej korzystaliśmy z bardziej tradycyjnych metod wymiany danych, w tym przesyłania plików, pobierania, a nawet e-mailach. Główną wadą tej metody była trudność w monitorowaniu, bez rzeczywistego sposobu poznania, kto otrzymał jaki plik zawierający jakie dane.” — wspomina Ménozzi. “Prezentowane na wielu różnych portalach dane nie były dostępne w czasie rzeczywistym i były niewygodne dla klientów. Nasi klienci mieli dostęp do danych bezpośrednio z liczników za pomocą modemów przez sieć telefoniczną. Ta sieć miała być jednak stopniowo otwierana, stąd zdecydowano, że zamiast tego, liczniki powinny być zintegrowane z siecią RTE Ethernet. Ale jako właściciele tych danych pomiarowych nadal musieliśmy zapewnić klientom łatwy do nich dostęp. To był główny powód konfigurowania usługi opartej na API. Potrzebowaliśmy również możliwości monitorowania różnych wymian między RTE a naszymi klientami.”

Co istotne, RTE znacznie rozszerzyło początkowy projekt API, otwierając także usługi przeznaczone dla ogółu społeczeństwa. Stało się to zgodnie z rządowymi wymaganiami dotyczącymi użyteczności publicznej w kontekście polityki otwartych danych.

“To dlatego otwieramy możliwość korzystania z naszych danych w znacznie większym ekosystemie, który obejmuje naukowców, studentów, media i firmy, które analizują nasze dane.” — kontynuuje Ménozzi. “Celem było także unowocześnienie wizerunku RTE i pokazanie, że jesteśmy innowacyjną firmą, która jest dobrze przygotowana do oferowania nowych usług naszym klientom.”

Jak podkreśla RTE, platforma API zapewnia łatwiejszy dostęp do danych back-office i łączy te dane z front-office. Służy do przyspieszenia wykorzystania danych przez wystawianie usług na zewnątrz. “Mamy około 1300 firm związanych z naszą platformą do zarządzania API, a 300 z nich utworzyło konta w portalu danych. Prywatne dane mogą pobierać tylko klienci RTE i właściciele kont.” — mówi Ménozzi. “Od momentu otwarcia portalu danych, który umożliwia klientom RTE i ogółowi społeczeństwa tworzenie kont i subskrypcję interfejsów API, liczba naszych odbiorców rośnie.”

RTE posiada w tej chwili ponad 3300 kont, z których 860 publicznych użytkowników korzysta z API, co stanowi około 300 milionów wywołań danych publicznych rocznie i 40 milionów wywołań prywatnych danych. Organizacja oferuje około 100 różnych zasobów danych poprzez 40 API.

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

NOV Inc. — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Globalny dostawca sprzętu energetycznego przyspiesza dostawę na żądanie, uruchamiając dodatkowe usługi dla klientów

Kilka słów o firmie

NOV Inc. jest wiodącym światowym dostawcą sprzętu i komponentów wykorzystywanych w operacjach wiertniczych i wydobywczych ropy i gazu oraz w usługach naftowych dla przemysłu naftowego i gazowego. Działając na wymagającym rynku, jest przyzwyczajony do intensywnej presji handlowej, ponieważ równoważy ekspansję, koszty i szanse. Organizacja działa w USA już od ponad 150 lat i uznawana jest za pioniera innowacji, które umożliwiają klientom bezpieczne wytwarzanie dużej ilości energii przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko.

Dlaczego ta organizacja wybrała narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

NOV uznał, że aby wprowadzić nowe usługi serwisowe z obsługą IoT, firma najpierw musi skonsolidować swoje systemy biznesowe w celu uproszczenia operacji, a także zwiększyć całościową wydajność. Przejście ze starszych aplikacji hostowanych lokalnie w centrach danych do nowoczesnych rozwiązań w chmurze stwarza szanse dostarczyć całkowicie nowe możliwości, a długoterminowym celem NOV było stać się przedsiębiorstwem stawiającym na chmurę.

Najważniejszym czynnikiem wyboru NOV była wysoka elastyczność Axway AMPLIFY API Management Platform. Jako że organizacja obsługuje mieszankę systemów chmurowych i lokalnych, to model hybrydowy był kluczowym wymogiem.

Istotne dla NOV, było także to, że wdrażając centralną platformę zarządzania API w chmurze hybrydowej, może budować nowe usługi w dni, a nie całe tygodnie, a to z kolei przekłada się na redukcję kosztów i szybsze tworzenie nowych strumieni przychodów.

Platforma zarządzania API Axway AMPLIFY jest bowiem bezpiecznym, centralnym i skalowalnym narzędziem, które przyspiesza proces budowania, testowania, wdrażania i zarządzania API. Zawiera do tego zaawansowane funkcje analityczne, które pozwalają firmom monitorować zużycie i utrzymywać wysoki poziom dostępności.

Co więcej, oprócz skrócenia czasu wprowadzania nowych usług na rynek, architektura API umożliwia firmie NOV stopniową migrację swoich systemów do chmury w sposób przejrzysty dla nowych usług opartych na danych.

Najważniejsze korzyści:

  • Nowe możliwości generowania przychodów biznesowych poprzez wyeksponowanie potencjalnych możliwości up- i cross-sellingowych
  • Usługi biznesowe o krytycznym znaczeniu są online 24/7
  • 90% redukcji czasu wprowadzania na rynek API dla nowych usług

Cele NOV

Kluczowym zamysłem NOV było tworzenie nowych źródła wartości dla klientów przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności operacyjnej. Jednym z projektów było m.in. udostępnienie klientom danych z urządzeń wiertniczych w czasie rzeczywistym, tak aby mogli oni wykonywać prace konserwacyjne zanim jeszcze któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu. Przerwy w ciągłości działania są bowiem w tym sektorze niezwykle kosztowne. NOV zależało zatem na sprawniejszym wypuszczaniu nowych produktów.

Nie bez znaczenia była też redukcja kosztów. To stąd przyjęty przez firmę plan transformacji cyfrowej oparł się na budowie opartych na danych rozwiązań nowej generacji w chmurze.

Jak cały proces wyglądał z perspektywy NOV

Manoj Kona, Director, Corporate w firmie NOV Inc., wyjaśnia: „Dzięki przejęciom nasz biznes znacznie się rozwinął, a prowadzimy setki oddzielnych systemów biznesowych. Oprócz trudności kooperacji pomiędzy różnymi częściami organizacji, takie środowisko wymagało również ciągłych inwestycji w zarządzanie i utrzymanie oraz znacznie ograniczyło nasze innowacyjne możliwości”.

„W przeszłości dostarczaliśmy interfejsy API za pośrednictwem jednego, centralnego zespołu w centrali firmy, co przedstawiało szereg wyzwań”, komentuje Kona. „Ponieważ naszym programistom brakowało centralnego miejsca do dzielenia się swoją pracą, nie było wygodnego sposobu na sprawdzenie, czy komponent został już zbudowany. Doprowadzało to do znacznego powielania wysiłków, a średni czas potrzebny do zbudowania i wdrożenia API do produkcji trwał do czterech tygodni.”

„Adaptacja podejścia opartego na platformie API oznaczało, że wolumeny API będą się gwałtownie rozwijać i wiedzieliśmy, że wdrażanie naszych usług przez pojedynczy zespół stałoby się kluczowym wąskim gardłem. Aby rozwiązać to wyzwanie, szukaliśmy nowego sposobu pracy.”

Firma ustaliła, że ​​oparte na API usługi mają potencjał usprawnienia przejścia na chmurę. API umożliwią dostarczenie niezbędnych funkcjonalności dla IoT i innych projektów rozwojowych Przemysłu 4.0 bez konieczności ponoszenia kosztów i występowania zakłóceń biznesowych związanych z przebudową setek starszych systemów na aplikacje natywne dla chmury. Z kolei narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY, dzięki umożliwieniu integracji hybrydowych on-premises i in the cloud, pozwoliło firmie pozostawić swoje podstawowe systemy prawie nietknięte.

„Nasze interfejsy API stanowią integralną część naszej strategii transformacji cyfrowej i poszukiwaliśmy zaufanego partnera, który spełniłby nasze długoterminowe potrzeby operacyjne”, wyjaśnia Kona. „Zawęziliśmy listę ponad 45 różnych dostawców do krótkiej listy zaledwie trzech liderów branży. Spośród tych firm czuliśmy, że Axway zaoferował optymalny pakiet oprogramowania, usług i wsparcia aby zaspokoić nasze potrzeby.”

„Jednym z obszarów, w którym Axway naprawdę wyróżniał się z tłumu, była elastyczność. Obecnie obsługujemy mieszankę systemów chmurowych i lokalnych, co oznaczało, że model hybrydowy był kluczowym wymogiem. Platforma Amplify była jedynym rozwiązaniem na naszej krótkiej liście, które oferowało tak samo bogatą funkcjonalność lokalnie oraz w naszych środowiskach chmurowych Azure i AWS. (…) Byliśmy pewni, że rozwiązanie pomoże nam płynnie i we własnym tempie przejść do chmury.”

Współpracując z zespołem Axway, NOV zintegrował AMPLIFY w konfiguracji chmury hybrydowej. Wdrożone w celu zapewnienia wysokiej dostępności rozwiązanie może automatycznie przekierować ruch API w przypadku nieplanowanych awarii w chmurze NOV i lokalnych centrach danych, zapewniając dostępność krytycznych usług biznesowych online 24/7.

„Nasze zaangażowanie z Axway było jednym z najlepszych doświadczeń, jakie miałem przy projektach wdrożeniowych od ponad 22 lat w branży IT”, wspomina Kona. „Techniczna głębia i rozpiętość zespołu Axway naprawdę zrobiły na nas wrażenie, a oni uczynili wszystko, aby pomóc nam ukończyć pracę na czas i bez zakłóceń w biznesie.”

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

ENGIE — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Przedsiębiorstwo energetyczne przyspiesza rozwój nowych usług opartych na danych

Kilka słów o firmie

ENGIE to francuska międzynarodowa firma energetyczna z siedzibą w La Défense w Courbevoie, która działa w branży transformacji energetycznej, wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej, gazu ziemnego, energii jądrowej, energii odnawialnej i ropy naftowej. Jest aktualnie trzecim największym dostawcą gazu w Europie i największym na świecie niezależnym dostawcą energii elektrycznej. Klienci grupy ENGIE coraz chętniej przechodzą na energię bezemisyjną ze źródeł odnawialnych.

Dlaczego ta firma energetyczna wybrała narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

Grupa ENGIE poszukiwała rozwiązania, które pomoże im w bezpieczny sposób wymieniać się danymi z wewnętrznymi i zewnętrznymi Klientami. Jej wybór padł na narzędzie Axway z uwagi na wysoką wiarygodność dostawcy i profesjonalizm. Równie ważne było bogactwo oferty, które pozwala budować API w ustandaryzowany sposób i integrować już istniejące API grupy.

ENGIE uznało, że platforma AMPLIFY zapewni pełne bezpieczeństwo i prywatność otwartych API, co stanowiło wysokie priorytety dla Grupy. Zarówno Axway, jak i AWS mają wiele uznanych certyfikatów zgodności i przestrzegają przepisów dotyczących prywatności z całego świata.

Firma docenia, że korzystając z API może dostarczać „cegiełki” pewnych funkcjonalności, które klienci mogą łatwo montować we własnych rozwiązaniach za pomocą Axway AMPLIFY. W ten sposób obie strony mają znacznie większą elastyczność: mogą dopracować fundamentalne funkcjonalności bez łamania aplikacji i integrować inne elementy ze swoim rozwiązaniem bez konieczności proszenia o dokonywanie jakichkolwiek zmian w źródle.

API Management w AWS daje ENGIE kompleksowe, efektywne kosztowo, elastyczne i bezpieczne środowisko, które można w razie potrzeby skalować w górę lub w dół. Firma może teraz przyspieszyć rozwój opartych na danych usług i umożliwić sobie szybszą i bezpieczniejszą współpracę z zewnętrznymi partnerami.

Najważniejsze korzyści:

  • 60% redukcji w requestach danych ze zwiększonym dostępem do informacji
  • Poprawiona wydajność 26 jednostek biznesowych
  • Zwiększona standaryzacja

Cele ENGIE

Scentralizować jak najwięcej wewnętrznych i zewnętrznych danych oraz udostępniać je elastycznie, wydajnie i bezpiecznie zarówno wewnętrznym zespołom, jak i zewnętrznym — oto główne cele ENGIE. Organizacja uznała bowiem, że proces ten jest niezbędny dla przyszłych innowacji.

Jak cały proces wyglądał z perspektywy ENGIE

ENGIE rozpoczęła transformację swojej działalności w model uwzględniający zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii i energię bezemisyjną jako rozwiązanie typu „energia jako usługa”.

To tak zrodziła się inicjatywa ENGIE Common API, której celem było stworzenie głównego portalu, na którym można opublikować dokumentację dotyczącą wszystkich interfejsów API we wszystkich jednostkach biznesowych i włączyć w nią użytkowników biznesowych. Portal ten ma ułatwiać wprowadzanie danych zewnętrznych i dalsze ich udostępnianie.

Gérard Guinamand, Chief Data Officer, ENGIE, mówi: „Dane muszą stać się wspólnymi aktywami, dzięki czemu możemy zmaksymalizować ich wartość biznesową. Nasze wspólne centrum danych umożliwia gromadzenie, przechowywanie i wzbogacanie danych grupy, których następnie potrzebujemy aby udostępniać je jak najszerzej. To wyzwanie zainspirowało nas do zostania przedsiębiorstwem, które jest oparte o dane i API-first”.

„Mamy wielu klientów, którzy są spragnieni usługi danych, które pomogą im osiągnąć transformację bezemisyjną nie tylko na poziomie ich zużycia energii, ale także poprzez modyfikację sposobu wykorzystania energii i technologii poprzez uzyskanie zdolności do wytwarzania energii elektrycznej dla samych siebie, a także poprzez inteligentne podłączenie do sieci, aby mogli sprzedawać lub kupować energię. Niedawno podpisaliśmy 50-letni kontrakt z Ohio State University, co w dużej mierze zależy od możliwości udostępniania danych — świetny przykład tego, jak innowacyjne usługi stały się możliwe dzięki naszej strategii API-first.”, dodaje Guinamand.

Kluczowym celem dla ENGIE stało się zatem dostarczenie całej grupie nowych możliwości zarządzania API bez zmiany już istniejących API lub przekonywania poszczególnych jednostek biznesowych to zrezygnowania z preferowanych narzędzi do zarządzania API.

„Wybraliśmy Axway jako międzynarodowego dostawcę, który jest wiarygodny i profesjonalny w dziedzinie API”, mówi Guinamand. „Drugim decydujący elementem było bogactwo oferty Axway, zapewniające zarówno standaryzowany sposób na budowę API w przyszłości, jak i otwartą platformę do integracji istniejących API.”

AMPLIFY API Management służy teraz ENGIE jako nowa platforma zarządzania API w chmurze AWS. Dodatkowo, konsultanci Axway współpracują ze swoimi odpowiednikami z ENGIE, aby udoskonalić portal Common API i zoptymalizować ciągłą integrację i praktyki ciągłego rozwoju (CI/CD). Udostępniając funkcjonalność API jako mikroserwisy, ENGIE umożliwia jednostkom biznesowym dalsze korzystanie z już istniejącej warstwy zarządzania API, jeśli tak wolą.

Metryki API w portalu Common API umożliwiają poszczególnym jednostkom biznesowych ENGIE wgląd w użycie poszczególnych aplikacji. Ponieważ organizacja przygotowuje się do monetyzacji swoich API — początkowo w celu wewnętrznego obciążenia zwrotnego, a później do sprzedaży usług na zewnątrz — jednostki biznesowe intensywnie z nich korzystają, aby zrozumieć przyszłe koszty i możliwości.

„Biznes jest również bardzo zainteresowany obserwowaniem wskaźników awarii i błędów, aby móc rozwiązywać wszelkie przypadki złych doświadczenia użytkowników” — dodaje Renaud Ribal, Operational Director w Ineo Tinea — dziale IT ENGIE.

Wprowadzenie API Management i portalu Common API już zdążyło wywrzeć znaczący wpływ na oszczędności i zwiększoną standaryzację praktyk pracy. Jednym z głównych projektów, jakie odniosły sukces jest Weather Standard Solution API, które centralizuje dostęp do danych meteorologicznych, pomagając ENGIE rozwijać nowe algorytmy prognozowania zużycia i wytwarzania energii.

“W miarę zwiększania API-zacji naszej firmy w nadchodzących latach, jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości i niezawodności naszego rozwiązania opartego na chmurze usługi Axway. Nasze kluczowe wskaźniki efektywności pozwalają nam zobaczyć co i w jaki sposób jest używane oraz stale ulepszać nasze praktyki API przy jednoczesnym przestrzeganiu bezpieczeństwa i standardów jakości grupy. Ostatecznie pomaga nam to szybciej wprowadzać innowacje i współpracować z partnerami zewnętrznymi bez ryzyka.”, podsumowuje współpracę z Axway Ribal.

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

W jaki sposób zyskać dostęp do narzędzia Axway AMPLIFY API Management Platform?

Jeżeli transformacja cyfrowa i napędzenie innowacji poprzez API, to aktualne cele Twojej firmy, skontaktuj się z nami, czyli Transparent Data. Jako oficjalny partner technologiczny Axway, odpowiadamy za sprzedaż rozwiązania na polskim rynku i pomagamy w jego wdrożeniu.

--

--