Platforma Axway AMPLIFY API Management: case studies z branży ubezpieczeniowej

Co łączy francuski oddział Allianz, indonezyjskiego ubezpieczyciela Askrindo i amerykańską firmę HM Health Solutions? Wszystkie trzy należą do 11 tys. użytkowników narzędzia do zarządzania API, jakim jest platforma AMPLIFY. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie korzyści osiąga branża ubezpieczeniowa i jak bardzo to rozwiązanie pomaga w transformacji cyfrowej, przeczytaj poniższe case studies.

Transparent Data
Blog Transparent Data
9 min readMay 20, 2021

--

Axway AMPLIFY API Management — case studies z branży ubezpieczeniowej

Słowem wstępu

Branża ubezpieczeniowa od wieków zarządza ryzykiem dla klientów. W dzisiejszym mocno konkurencyjnym środowisku musi też jednak zarządzać własnym ryzykiem pozostania w tyle za innymi czy nie dostarczania wystarczająco szybko koniecznych produktów cyfrowych.

Rozwój organizacji przez kolejne przejęcia, rosnąca liczba silosów danych, kilka a nawet kilkaset API i złożoność integracji hybrydowych — to wszystko utrudnia realizację strategii cyfrowej liderów rynku. Do tego dochodzi jeszcze kłopotliwe zazwyczaj przejście na chmurę, które rzadko kiedy wydarza się “ot tak”, bo przecież większość firm nadal posiada systemy legacy i wiele danych na własnych, zamkniętych serwerach. W tym wszystkim pomóc może właśnie narzędzie do zarządzania API, platforma Axway AMPLIFY API Management.

Allianz — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Organizacja zarządzania ubezpieczeniami i aktywami modernizuje IT, aby przyspieszyć innowacje i poprawić obsługę klienta

Kilka słów o firmie

Firmy Allianz nie trzeba nikomu przedstawiać. Jako międzynarodowy ubezpieczyciel działa na prawie każdym kontynencie i od lat jest obecny w Polsce. Oferuje swoim 85 milionom klientów szeroki wybór produktów, usług i rozwiązań ubezpieczeniowych. Jej francuski oddział, Allianz France, rozpoczął swoją transformację cyfrową razem z Axway AMPLIFY. Głównym powodem do zmiany stało się spełnienie nowych wymagań rynku w zakresie elastyczności i umiejętności, a także unowocześnienie systemu informatycznego organizacji.

Dlaczego ten ubezpieczyciel wybrał narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

Podejście, jakie cechuje Allianz to podejście konkretne i pragmatyczne. Chcieli być gotowi na API i mieć jedno miejsce, w którym znajdzie się wszystko, co jest im potrzebne, aby zarządzać interfejsami programowania aplikacji. Zdecydowali się na platformę Axway AMPLIFY API Management, bo spośród różnorakich narzędzi dostępnych na rynku, to właśnie ono najlepiej wpisało się w takie oczekiwania organizacji, jak bezpieczeństwo i kontrola dostępu dla użytkowników. Co więcej, docenili to, jak łatwo jest użytkownikom przeprowadzać dzięki niemu konfiguracje.

Kluczową cechą, na którą zwrócili uwagę w AMPLIFY API Management Platform było zarządzanie wieloma gateway’ami, co daje spore możliwości rozbudowy projektów.

Najważniejsze korzyści:

  • Szybka implementacja — 90% umów wgranych do systemu
  • Łatwość użycia — śledzenie statusu obsługi zgłoszeń
  • Skupienie na rozwoju — agenci mogą spędzać czas na rozwijaniu biznesu

Cele Allianz

Głównym celem Allianz było wdrożenie platformy do zarządzania bezpieczeństwem w procesach zewnętrznych do ich własnego systemu informacyjnego. Niemniej, mieli też jednocześnie w głowie przyszły development — budowę nowych API i zarządzanie całą infrastrukturą IT w sposób bardziej otwarty. Innymi słowy, z początku wdrożenie AMPLIFY było po prostu korzystnym dla organizacji projektem bezpieczeństwa, ale dobrze wiedzieli, że ta inwestycja przyda im się również w projektach realizujących cyfrową strategię grupy.

Pierwszym sukcesem, jaki Allianz odniósł korzystając z platformy Axway AMPLIFY API Management było stworzenie i wypuszczenie na rynek aplikacji mobilnej My Allianz. Od tamtej pory, ta firma ubezpieczeniowa ekstensywnie korzysta z funkcji API Gateway, m.in. przy takich projektach jak stworzenie aplikacji dla agentów ubezpieczeniowych czy bezpieczne otwarcie własnego systemu IT dla innych stron internetowych. Allianz wykorzystał też narzędzie API AMPLIFY w swoim projekcie IoT Allianz connected car.

Kilka słów, jak cały proces wyglądał ze strony Allianz

Jak powiedział Alexander Heinrich, dyrektor i szef zarządzania organizacją oraz programu transformacji Allianz France, jego zdaniem, jeśli chcemy mówić o transformacji cyfrowej, to istnieją dwa kluczowe kierunki: transformacja technologiczna oraz transformacja kulturowa.

Na poziomie technologicznym Allianz zrealizował dwa projekty. Pierwszy z nich, Program Transformacji Infrastruktury, został zainicjowany przez grupę w celu modyfikacji sieci wewnętrznej i centr danych oraz nadanie wszystkim podmiotom identycznej bazy technologicznej. Drugi, projekt Global One, miał na celu odnowienie zarządzania systemem.

Firma z powodzeniem ponownie zainstalowała w tym nowym, przebudowanym systemie zarządzania część kompensacyjną, a także MRH (kompleksowe ubezpieczenie domu) i część subskrypcji samochodowej. Do połowy 2018 roku 89% umów dotyczących nieruchomości znalazła się w systemie, co jest niezwykłe.

Aby móc komunikować się z zewnętrznym otoczeniem, zwłaszcza w zakresie aplikacji mobilnej, usług porównawczych i IoT, architektura została oddzielona​​. Zespół Allianz przeanalizował, gdzie może wprowadzić ulepszenia i jednym z takich miejsc okazał się być rynek indywidualnych ubezpieczeń majątkowych, na którym istniały systemy, które sprawiały, że wdrożenia usług komunikacyjnych były trudne. Allianz stał się pierwszym ubezpieczycielem, który zintegrował gateway’e do koordynowania interfejsów API zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Odnowienie infrastruktury IT było procesem grupowym, który miał na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na rosnące ryzyko ataków.

Transformacja kulturowa organizacji okazała się być również niezbędna. Chodziło o to, że zespoły powinny móc się szybciej komunikować. Stąd Allianz przeszedł od modelu hierarchicznego do niezależności w działaniu. Strategia jest teraz ustalana z zespołami, które pomagają ją prowadzić. Zarząd firmy ustala ramy i wytyczne z celami. Następnie wszystko zależy od zespołów — to one mają znaleźć najlepszy sposób, aby te cele realizować. Zapewnienie zespołom tej swobody ułatwia dyskusje z klientami, przyspiesza realizację projektów i pozwala pracować ze start-upami.

Jaki miało to wpływ na relacje z klientami?

Wprowadzone zmiany były odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Śledzenie stanu roszczenia na podstawie ubezpieczenia było największym oczekiwaniem Klientów. Od czasu powstania GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon), ubezpieczeni chcieli wiedzieć, gdzie ich roszczenie jest w procesie już następnego dnia i chcieli śledzić jego postępy tak jak można śledzić drogę przesyłek na Amazon. Od czasu wdrożenia AMPLIFY relacje z klientami uległy zmianie. Właściciele polis mogą teraz bezpośrednio śledzić swoje roszczenia, a to z kolei pozwala agentom ubezpieczeniowym spędzać więcej czasu na obsłudze interesów, a nie tylko na przekazywaniu informacji.

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

Askrindo — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Ubezpieczyciel zapewnia bezproblemową obsługę klientów dzięki bezpiecznej platformie API w chmurze publicznej

Kilka słów o firmie

Askrindo (znany też jako Asuransi Kredit Indonesia (Persero)) to jeden z najszybciej rozwijających się dostawców ubezpieczeń osobowych w Indonezji. Trafnie uznał, że rosnąca popularność kanałów cyfrowych jest ogromną szansą, aby dotrzeć do młodego pokolenia klientów. Stąd od lat inwestuje w swoją platformę ubezpieczeniową online umieszczoną w chmurze Azure.

Dlaczego ten ubezpieczyciel wybrał narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

Dla Askrindo nie było tajemnicą, że obecnie wielu klientów zwraca się raczej do stron porównujących ceny polis niż kontaktuje się bezpośrednio z poszczególnymi dostawcami. Aby osiągnąć swoje cele, Askrindo postanowiło nawiązać nowe partnerstwa cyfrowe w sektorze ubezpieczeniowym, w tym partnerstwa z wiodącymi w kraju porównywarkami cen. Interfejsy API były kluczowe dla umożliwienia tych partnerstw, ale szybko okazało się, że ręczne podejście do zarządzania API nie było w stanie efektywnie skalować w perspektywie długoterminowej. Stąd wybór padł na Axway AMPLIFY API Management Platform.

Jak podkreśla Rachmad Hidayat, Division Head IT Development w Askrindo, Bezpieczeństwo znajdowało się na szczycie naszej listy kryteriów. Chcieliśmy platformy zarządzania API, która umożliwi automatyzację zarządzania, monitorowanie i nadzór nad integracjami naszych API. Równie ważne w wyborze narzędzia AMPLIFY okazało się to, że można ją wdrożyć w wybranej chmurze, bez znaczenia na jakiego dostawcę chmury zdecyduje się organizacja.

Ze skalowalną, wydajną i łatwą w zarządzaniu platformą AMPLIFY opartą na chmurze Microsoft Azure, Askrindo zyskało jeden, bezpieczny panel kontroli wszystkich nowych usług opartych na danych. Pomogło to organizacji szybciej wprowadzać nowe produkty na rynek i przyniosło jej nowe kanały sprzedaży.

Najważniejsze korzyści:

  • Napędzanie innowacji poprzez wprowadzanie na rynek nowych produktów szybciej niż kiedykolwiek (pierwsza platforma API w chmurze powstała w zaledwie miesiąc!)
  • Bezpiecznie dostarczanie wysokiej jakości doświadczeń dla klientów online
  • Podejście oparte na chmurze — możliwość wdrożenia rozwiązania Axway na dowolnej platformie chmurowej

Cele Askrindo

Głównym celem Askrindo było ułatwienie swoim klientom wyszukiwania, porównywania i kupowania produktów firmy całkowicie online bez żadnych problemów. Z tego powodu organizacja zauważyła konieczność rozbudowy własnych, samodzielnych kanałów online’owych i mobilnych, a także nawiązanie strategicznych partnerstw z największymi porównywarkami cen polis. Aby rozwiązać to wyzwanie, Askrindo zdecydowało się zmodernizować swoje podejście do interfejsów API poprzez wdrożenie AMPLIFY API Management w chmurze Azure. Ręczny proces integracji był bowiem zbyt kosztowny i znacznie wolniejszy.

Kilka słów, jak cały proces wyglądał ze strony Askrindo

“W przeszłości opracowywaliśmy nasze interfejsy API na naszej platformie i udostępnialiśmy je zewnętrznie za pośrednictwem wielu gateway’ów, którymi musiał zarządzać nasz zespół IT i monitorować je za pomocą narzędzi ręcznych”- opowiada o procesie Rachmad Hidayat, Division Head, IT Development w Askrindo. „Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa, polegaliśmy na dzierżawach drogich połączeń między naszymi systemami back-endowymi a gateway’mi. Takie podejście nie tylko podnosiło nasze koszty, ale także wymagało złożonej i czasochłonnej pracy za każdym razem, gdy wprowadzaliśmy nowego partnera. Spowalniało to nasz rozwój”.

Dzięki współpracy z Axway, Askrindo z powodzeniem wdrożyło nową platformę API opartą na chmurze w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Na przestrzeni kilku tygodni zrealizowali też szereg projektów, między innymi proces składania wniosku o polisę cyfrową w przypadku wypadku, projekt ubezpieczeń turystycznych oraz integrację z Futuready.com, jedną z największych porównywarek cen w kraju.

Firma zamierza używać AMPLIFY przede wszystkim do kontrolowania swoich już istniejących, własnych API on-premises, a następnie do stopniowego przenoszenia ich do chmury.

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

HM Health Solutions — case study Axway AMPLIFY API Management Platform

Dostawca rozwiązań dla opieki zdrowotnej pomaga tworzyć swoim partnerom atrakcyjne, oparte na API doświadczenia cyfrowe dla klientów

Kilka słów o firmie

HM Health Solutions (HMHS) to wiodący partner technologiczny dla amerykańskiej opieki zdrowotnej, który dostarcza rozwiązania biznesowe dla operatorów planów zdrowotnych tak, aby mogli oni wydajniej prowadzić swoje organizacje na ciągle zmieniającym się rynku. Oferując wiodącą technologię i wiedzę branżową, HMHS spełnia wiele potrzeb operacyjnych dostawców planów zdrowotnych, z których rozwiązań korzysta w sumie ponad 10,3 miliona użytkowników.

Dlaczego ta firma wybrała narzędzie do zarządzania API Axway AMPLIFY?

HM Health Solutions wiedziało, że ​​wielu spośród ich klientów oferujących plany zdrowotne musi stawić czoła wyzwaniom nie tylko regulacyjnym, ale i takim związanym z przyciąganiem nowych użytkowników, budowaniem lojalności i zarządzaniem kosztami. Dlatego HMHS zdecydowało się uwolnić dane z platformy chmurowej w taki sposób, aby umożliwić swoim partnerom szybkie i efektywne kosztowo tworzenie nowych, atrakcyjnych usług.

Żeby transformacja cyfrowa stała się możliwa, HMHS wybrało rozwiązanie Axway Amplify API Management Platform, które umożliwia sprawne zarządzanie cyklem życia API. Pozwala ono organizacjom tworzyć, testować, publikować i zarządzać wieloma interfejsami API w bezpiecznym, centralnym katalogu, a także monitorować ich użycie dzięki szczegółowym narzędziom analitycznym.

Oprócz satysfakcjonującego spełnienia wszystkich podstawowych kryteriów technicznych, czyli zarządzania i ułatwiania tzw. API discovery, a także samoobsługi programistów, HMHS docenił również możliwość zasięgnięcia konsultacji u ekspertów firmy Axway, którzy wsparli organizację, podsuwając jej szybko skuteczne rozwiązania.

Najważniejsze korzyści:

  • 5000 programistów w całej organizacji korzysta z jednego wspólnego, samoobsługowego katalogu API
  • 13 operatorów planów z różnych części USA używa HMHS jako rozwiązania platform-as-a-service
  • Wsparcie własnych klientów tak, aby mogli tworzyć responsywne i spersonalizowane doświadczenia dla klientów online i mobile, a przez to skutecznie konkurować na rynku

Cele HMHS

Kluczowym celem HMHS było przekształcenie swojego portfolio rozwiązań dla opieki zdrowotnej w katalog oparty na API. Tym sposobem mogli włączyć swoich własnych klientów w proces tworzenia nowych, konkurencyjnych produktów cyfrowych wysokiej jakości. A takich potrzeb nie brakowało. Kilku z partnerów planowało stworzenie aplikacji mobilnych, żeby pogłębić zaangażowanie z klientami. Ponieważ ich dane znajdowały się w chmurze HMHS, organizacja musiała zapewnić bezpieczny i skalowalny sposób dostarczania tych danych do nowych aplikacji partnerów.

Kilka słów, jak cały proces wyglądał ze strony HMHS

Od czasu wdrożenia platformy Amplify, HMHS zmienia usługi cyfrowe, które stanowią podstawę platformy chmurowej w bogaty katalog interfejsów API.

Jak mówi o procesie Senior Architect / API Evangelist HM Health Solutions, Marc Patterson, „W przeszłości nasze podejście do IT było mocno ukierunkowane na indywidualne projekty, co prowadziło do większej złożonych usług cyfrowych i wolniejszego tempa (…) Publikacja wszystkich naszych usług cyfrowych w centralnym katalogu będzie sprawiać, że nasi programiści otrzymają natychmiastowy wgląd do dostępnych interfejsów API, co jest równoznaczne z ograniczeniem powielania wysiłków i skróceniem czasu wprowadzania nowych produktów na rynek”.

W miarę rozwoju swojej platformy API, HMHS nadal ściśle współpracuje z ekspertami z Axway. Świadomość profesjonalnego wsparcia i poznania najlepszych praktyk z różnych branż zdecydowanie pozwala im działać szybciej.

Link do case study na stronie Axway: TUTAJ

Chcesz się dowiedzieć więcej o Axway AMPLIFY API Management Platform?

Odwiedź naszą stronę internetową lub wyślij nam wiadomość. Jako oficjalny partner technologiczny Axway na Polskę, rozwiewamy wątpliwości i pomagamy we wdrożeniu.

--

--