Polskie firmy 2020 — Raport podsumowujący rok

Dane z KRS i CEIDG o liczbie nowych firm w 2020 roku i ilości firm zamkniętych w porównaniu do roku 2019. Raport obejmuje wszystkie typy firm w Polsce: działalności gospodarcze, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, spółki jawne, partnerskie i komandytowe.

Transparent Data
Blog Transparent Data
8 min readFeb 18, 2021

--

Raport Polskie Firmy 2020 — otwarcia, zamknięcia, wznowienia, zawieszenia firm

Rok 2020 z pewnością nie należał do najłatwiejszych dla polskiej gospodarki. Zobaczymy to w pełni na początku kwietnia, gdy wszystkie firmy złożą swoje sprawozdania finansowe za 2020 i będzie można podliczyć zmniejszone przychody i zyski. Jednak już w tej chwili, korzystając z danych z rejestrów polskich firm KRS i CEIDG, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie czy przedłużające się restrykcje dla biznesu i utrudnienia związane z pandemią COVID-19 przełożyły się na otwarcia nowych firm i zamknięcia upadających. Tym właśnie postanowiliśmy się zająć w naszym raporcie.

Czy polscy przedsiębiorcy, w dobie niepewności, postanowili walczyć czy też zniknąć z rynku? Niech dane same wypowiedzą się za siebie.

Wstęp do raportu Polskie Firmy 2020 — trochę szerszego kontekstu

Po pierwsze, przez “firmy” w Polsce rozumieć można 2 różne typy:

  • firmy o formie prawnej spółek (rejestrowane w KRS), czyli przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 1 pracownika,
  • jednoosobowe działalności gospodarcze (rejestrowane w CEIDG), tj. samodzielni przedsiębiorcy, przy czym warto pamiętać, że oni również często zatrudniają pracowników.

Tych pierwszych, firm zarejestrowanych w KRS, jest aktualnie ponad 496 tysięcy (z czego ponad 412 tys. stanowią tylko i wyłącznie spółki z o.o.). Z kolei aktywnych działalności gospodarczych jest w Polsce ponad 2,4 mln.

I jedne i drugie podmioty otrzymały wsparcie z Tarczy Antykryzysowej (TUTAJ, w osobnym artykule pisaliśmy, ile dokładnie firm otrzymało najwięcej środków), które złagodzić miało skutki kryzysu związanego z COVID-19. Tym niemniej, intuicyjnie, pandemia powinna była dotknąć szybciej i mocniej przede wszystkim mniejsze firmy.

W dalszej części nie wrzucamy zatem wszystkich do jednego worka, tylko przedstawiamy poszczególne informacje oddzielnie, tak aby pokazać rzeczywisty wpływ pandemii na poszczególne rodzaje polskich biznesów.

Raport Polskie Firmy 2020

Jednoosobowe działalności gospodarcze w 2020 — nowe firmy, zamknięcia, zawieszenia i wznowienia

Żeby móc mówić, czy w 2020 roku mało działalności gospodarczych się otworzyło albo wiele zamknęło, dane koniecznie musimy porównać z rokiem poprzednim, czyli 2019.

Wykres z danymi: jednoosobowe działalności gospodarcze w 2020 i 2019: nowe firmy, zamknięte, zawieszone i wznowione

W całym 2020 roku nowych działalności gospodarczych powstało prawie 160,2 tysiąca, czyli o 8,2% mniej niż w roku ubiegłym. Wbrew pozorom, mniej też było zamknięć tego typu biznesów i to aż o 21% — niecałe 72 tys. w porównaniu do 97,6 tys. w roku 2019.

Dane te mogłyby dziwić (nieproporcjonalnie mniej likwidacji działalności niż w roku bez pandemii), gdyby nie to, że wielu ratowało się czasowym zawieszeniem działalności. W 2020 indywidualni przedsiębiorcy zawiesili swoją działalność gospodarczą w sumie prawie 300 tysięcy razy. Najczęściej decydowano się na to na samym początku wykrycia przypadków koronawirusa w Polsce — w zaledwie tydzień, między 29 marca a 6 kwietnia 2020 zawieszona została rekordowa liczba działalności: 29 857. (Statystyki tygodniowe zawieszeń z wiosny 2020 znajdziesz TUTAJ)

Na wykresie miesięcznym widać też bardzo wyraźnie, że najbardziej burzliwym okresem dla działalności gospodarczych był właśnie koniec marca, kwiecień, maj i początek czerwca 2020. To wówczas nastąpił drastyczny spadek liczby otwieranych firm, gdzie zwyczajowo, to były właśnie miesiące, gdzie najchętniej zakłada się nowy biznes (w styczniu zawsze kumulują się rejestracje z grudnia, dlatego nie można traktować wysokich liczb z tego miesiąca za miarodajne).

Jednoosobowe działalności gospodarcze w 2020: nowe firmy oraz zamknięcia firm (wykresy porównujące dane z 2019)

Firmy rejestrowane w KRS w 2020

Jeśli zsumować wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne, czyli wszystkie rozumiane przez firmy podmioty, które znajdziemy w KRS, to w 2020 roku powstało w Polsce ponad 44 tys. spółek, a niecałe 11 tys. zostało zamkniętych.

Jak można się było spodziewać, najmniej nowych firm otwarto w kwietniu 2020, przy czym tendencja spadkowa w zakładaniu nowych spółek pojawiła się ponownie podczas szczytu epidemii COVID-19 w Polsce, czyli listopadzie 2020.

Firmy w Polsce (wszystkie spółki) 2020 — wykres i dane odnośnie firm otwartych i zamkniętych na przestrzeni kolejnych miesięcy

To w listopadzie też, podobnie jak w czerwcu, kiedy to Krajowy Rejestr Sądowy znów zaczął w miarę sprawnie funkcjonować po wcześniejszym, wiosennym zamrożeniu pracy sądów, odnotowano największą liczbę zamknięć firm.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 2020 — nowo otwarte firmy i zamknięcia

Jak już wspominaliśmy wyżej, to właśnie spółki z o.o. stanowią w Polsce najpopularniejszą formę prawną przedsiębiorstw. W KRS jest ich wiele razy więcej niż pozostałych typów spółek.

Co dość interesujące, w całym roku 2020 powstało ich jedynie o tysiąc mniej niż w roku poprzednim (spadek o 4,3%). 22,2 tys. nowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością utworzono w 2020, gdzie w 2019 otwarto 23,2 tys.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w 2020: nowe firmy oraz zamknięcia firm, wykresy i dane porównawcze z 2019

Co więcej (i co jeszcze bardziej zaskakujące), w 2020 roku zlikwidowano o połowę mniej spółek sp. z o.o. niż w 2019 roku (niecałe 4 tys. w porównaniu do 8 tys. w roku poprzednim).

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w 2020: nowe firmy oraz zamknięcia firm (wykresy porównujące dane z 2019)

Załamanie w liczbie otwarć nowych sp. z o.o. uwidoczniło się mocno w marcu i kwietniu 2020. Z kolei od lipca do września odnotowano zdecydowanie mniejszą liczbę zamknięć tego typu firm niż to zazwyczaj bywało.

Spółki komandytowe 2020 — nowe firmy i zamknięcia

Drugą najczęściej wybieraną w naszym kraju formą spółki są nadal spółki spółki komandytowe. Aktywnie działających jest aktualnie 39,3 tysiąca. Rok 2020 nie był dla nich pomyślny nie tylko z uwagi na ogólny kryzys na rynku, ale i obciążenie ich podatkiem CIT. Stąd to, że otwarto o 42,6% mniej spółek komandytowych w 2020 nie powinno nikogo specjalnie dziwić (tylko 1901 nowych firm). Wiele środowisk przedsiębiorców głośno wspominało o tym, że ta forma prawna przestanie być tak atrakcyjna, jeśli sejm zdecyduje o dodatkowym podatku.

Spółki komandytowe w 2020: nowe firmy oraz zamknięcia firm, wykresy i dane porównawcze z 2019

To właśnie tym można wyjaśnić dlaczego nie tylko mniej spółek komandytowych powstało w kwietniu (powód: COVID), ale i na jesieni 2020, gdy pewnym stały się zmiany w formie podatkowym (podatki+COVID). To też wyjaśnia nagły skok zamknięć firm w listopadzie i grudniu.

Spółki komandytowe w 2020: nowe firmy oraz zamknięcia firm (wykresy porównujące dane z 2019)

Spółki jawne 2020 — nowe firmy i zamknięcia

Prawdopodobnie to właśnie opodatkowanie spółek komandytowych CIT sprawiło, że — przynajmniej na wykresach nowych firm i zamknięć — spółki jawne wydają się notować wzrosty w 2020 roku. Założono ich 875, czyli 21% więcej niż w roku poprzedzającym. Zdecydowanie mniej też było zamknięć.

Spółki jawne w 2020: nowe firmy oraz zamknięcia firm, wykresy i dane porównawcze z 2019

Wygląda na to, że nowe firmy zakładane w formie spółek jawnych rzeczywiście mają w ostatnich miesiącach tendencję przyrostową. Gdy w październiku, listopadzie i grudniu założono drastycznie mało spółek komandytowych, spółek jawnych znacznie przybyło.

Spółki jawne 2020 i 2019 liczba nowych, otwartych firm i zamkniętych — wykresy i dane

Spółki akcyjne 2020 — nowo otwarte firmy i zamknięcia

Kryzys gospodarczy i obawy związane z wysoką niepewnością rynku zdecydowanie bardziej uwidoczniły się w sektorze dużych przedsiębiorstw, czyli spółek akcyjnych, których jest obecnie w Polsce 8,4 tysiąca. Choć zniknęło ich z rynku prawie tyle samo, co w roku poprzednim, to otwarto ich w 2020 roku tylko 142 (spadek o 34,6%).

Spółki akcyjne w 2020: nowe firmy oraz zamknięcia firm, wykresy i dane porównawcze z 2019

Jak widać na miesięcznym wykresie liczby otwarć polskich spółek akcyjnych w 2020 i 2019 roku, znów największe odchylenia od normy przypadały na marzec i kwiecień oraz jesień. Każdy chwilowy spadek liczby zamknięć S.A. kumulował się z kolei w następnych miesiącach.

Spółki akcyjne — otwarcia zamknięcia w 2020 i 2019 — wykresy i dane

Spółki komandytowo-akcyjne 2020 - otwarte i zamknięte firmy

Spółek komandytowo-akcyjnych ubywa w Polsce stopniowo już od kilku dobrych lat. Rok za rokiem zdecydowanie więcej tego typu firm wykreśla się z rejestru KRS niż do niego wpisuje. Aktualnie jest ich już tylko 2,9 tysiąca.

W 2020 roku powstały jedynie 33 nowe spółki komandytowo-akcyjne (ponad o połowę mniej niż w 2019), a zamknięto 108.

Spółki komandytowo-akcyjne w 2020: nowe firmy oraz zamknięcia firm, wykresy i dane porównawcze z 2019

Na wykresach miesięcznych otwarć i zamknięć tej formy prawnej widać podobne tendencje jak w przypadku większości spółek, jednak liczby są tak małe, że łatwo tu o duże wahania.

Spółki komandytowo-akcyjne — nowe firmy i zamknięcia w 2020 i 2019, wykresy i dane

Spółki partnerskie 2020 — otwarte i zamknięte firmy

Podobnie jest ze spółkami partnerskimi. Bynajmniej nie jest to już popularna forma prowadzenia biznesu, choć nadal jest ich 2,35 tysiąca. W 2019 założono ich w Polsce tylko 74, a w 2020 o dziewięć mniej, czyli 65.

Spółki partnerskie — nowe firmy i zamknięcia, wykres 2020 i 2019

Zaskakująco, mniej spółek partnerskich zniknęło z rynku w 2020 roku — tylko 19, gdzie rok wcześniej było to 50.

Spółki partnerskie 2020, 2019 — wykresy i dane liczba otwarć i zamknięć

Dane do raportu Polskie Firmy 2020

Jeżeli zastanawiasz się skąd wzięliśmy dane do tego raportu o kondycji polskich firm w 2020 roku i nas jeszcze nie znasz, to już się przedstawiamy. Jako Transparent Data na co dzień pracujemy z danymi z polskich i zagranicznych rejestrów, a nasze API dla biznesu dostarcza dane z KRS, CEIDG i wielu innych rejestrów handlowych. Posiadamy certyfikat ISO/IEC 27001, należymy do Związku Przedsiębiorstw Finansowych ZPF, a także międzynarodowej organizacji zrzeszającej dostawców danych gospodarczych FEBIS. Praca z danymi rejestrowymi to dla nas codzienność.

Co jakiś czas, specjalnie dla Was — przedsiębiorców i konsumentów — publikujemy zestawienia danych i statystyk odnośnie polskiego biznesu.

--

--