Real-time data: definicja prawdziwa

Real-time to modne ostatnio pojęcie, którego wszyscy pragną. Ma tak szerokie zastosowanie, że na co dzień nawet go nie zauważamy. Co oznacza pojęcie real-time data i z jakimi korzyściami się wiąże?

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readJul 27, 2021

--

Real-time data: definicja prawdziwa

Co to jest real-time data: definicja

Real-time data to inaczej “dane przetwarzane w czasie rzeczywistym” — czyli jakiekolwiek informacje otrzymane wprost z oryginalnego źródła, które są udostępniane końcowemu użytkownikowi najszybciej jak to możliwe, czyli “tu i teraz “— ewentualnie z drobnym opóźnieniem, ale ledwo zauważalnym. Cechą szczególną real-time data jest to, że jeśli coś zmieni się w oryginalnym źródle, to użytkownik od razu zobaczy tę zmianę, a nie dopiero po kilku dniach. Aktualność to niekwestionowany wyróżnik.

Do standardu otrzymywania danych w czasie rzeczywistym przyzwyczaił nas Internet, gdzie każdy użytkownik ma natychmiastowy dostęp do najnowszych informacji z miejsca, które jest od niego oddalone nawet o tysiące kilometrów. Dawniej pozyskanie takiej informacji zajęłoby co najmniej tyle czasu, co np. rejs statku przez Atlantyk. Dlaczego? Bo ta informacja, którą teraz otrzymujemy niemal od razu, znajdowałaby się na statku w liście zamkniętym w worku z inną korespondencją i prasą.

Mówiąc wprost real-time data to coś, co zwyczajnie odpowiada na potrzeby życia codziennego. Umożliwia aktualizowanie i pobieranie potrzebnych w określonym momencie danych z wielu różnych źródeł — pozwala naprawdę być na bieżąco.

WAŻNE! Dlaczego napisaliśmy, że użytkownik ma dostęp do real-time data niemal natychmiast, a nie natychmiast? Otóż real-time czasami nie jest real-time w dosłownym znaczeniu. Pozyskiwanie danych w czasie rzeczywistym sporadycznie jest spowalniane przez infrastruktury gromadzenia danych (awarie), przepustowości między stronami (dostęp do Internetu jest tutaj konieczny) oraz powolności urządzenia użytkownika końcowego.

Gdzie wykorzystywane są real-time data?

Dane real-time wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie to możliwe. Każdego dnia dostęp do real-time data mamy przykładowo podczas monitorowania położenia tramwaju, na który w danej chwili czekamy. Taki sam wgląd do danych real-time ma na co dzień pracownik działu AML, który weryfikuje klientów banku, np. sprawdzając jego obecność na listach sankcyjnych przez real-time API Listy sankcyjne (TUTAJ sprawdzisz, czym są listy sankcyjne).

Ponadto z danych real-time korzystają pracownicy szpitali, którzy nadzorują stan pacjentów podpiętych do narzędzi pomiarowych czy meteorolodzy, którzy na codziennie monitorują stan pogody w czasie rzeczywistym w celu wczesnego wykrycia zagrożeń, a to wszystko dzięki (między innymi) danym satelitarnym. Zastosowanie real-time to coś, co mnoży się jak grzyby po deszczu.

W szerokim kontekście dane w czasie rzeczywistym wykorzystywane są w:

  • nawigacjach samochodowych;
  • opiece zdrowotnej do monitorowania stanu pacjentów;
  • transakcjach bankowych oraz bankomatach;
  • marketingu, sprzedaży i analityce biznesowej;
  • statusach aktywności klienta/użytkownika;
  • monitoringu wewnętrznych systemów informatycznych;
  • monitoringu i analizach dzienników i danych dotyczących zdarzeniach w czasie rzeczywistym w celu wykrywania przyszłych zagrożeń;
  • zarządzaniu zapasami magazynowymi w sprzedaży detalicznej;
  • łączeniu danych o lokalizacji, użytkownikach i celu podróży aby dokonać analizy predykcyjne (dopasowania kierowców pod względem bliskości, miejsca docelowego, cen i czasu oczekiwania);
  • uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.

Wykorzystanie danych w czasie rzeczywistym w nawigacji samochodowej potrafimy sobie bez większego problemu wyobrazić, ale w jaki sposób działa real-time w analizowaniu zdarzeń w czasie rzeczywistym już niekoniecznie. Podpowiadamy, że nie chodzi o przewidywanie ruchu przeciwnika podczas gry w szachy czy sparingu. Słyszeliście o real-time object detection? To najnowocześniejsze systemy wykrywania obiektów w czasie rzeczywistym. Jednym z takich detektorów jest YOLO (You only look once).

Detektor YOLOv3 — źródło: https://pjreddie.com/darknet/yolo/

Detektor pozwala na liczenie obiektów, które znajdują się w konkretnym miejscu w danym momencie — można dzięki temu oszacować ilość osób w tłumie (co w obliczu pandemii jest szczególnie pomocne) lub analizować ruch w sklepie w danym sezonie, dniu i godzinie. Brzmi nieźle? Ten system w dalszej przyszłości być może zostanie wykorzystany do stworzenia zaawansowanych bezzałogowych pojazdów, którymi można by się poruszać po ulicach, a w bliższej do zmodernizowania czujników wykrywania obiektów w pojazdach.

Korzyści real-time data, z których wszyscy czerpią zyski czasem nawet o tym nie wiedząc

Real-time data wiążą się z wieloma korzyściami, ale skupmy się na tych, które są najbardziej widoczne. Jedną z największych korzyści, którą wskazują osoby na co dzień wykorzystujące dane dostępne w stanie rzeczywistym, jest wzrost produktywności. Dostępność danych real-time wpływa pozytywnie na przepływ informacji i podejmowanie decyzji. Ta korzyść dotyczy nie tylko środowiska zawodowego, ale też codziennego życia. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale gdyby nie dane i informacje, które na bieżąco pozyskujemy real-time, nasza produktywność w ciągu dnia byłaby prawdopodobnie zdecydowanie mniejsza.

Real-time data — korzyści

Oszczędność pieniędzy, zaraz obok oszczędności czasu, jest kolejną istotną korzyścią real-time data. Real-time data pozwalają na śledzenie kosztów prowadzonych projektów i ogólnego przepływu zasobów oraz na, co ważniejsze, realne oszczędzanie pieniędzy na manualnych pracach analitycznych i tych związanych z researchem informacji.

Jako przykład weźmy monitorowanie API firmy — ich szybkość, ilość odpytań, awaryjność. Najlepsze narzędzia do zarządzania API, tak jak np. Axway Amplify API Management pozwalają monitorować wszystkie te istotne funkcje real-time — dzięki temu organizacja doskonale widzi, które API dalej rozwijać, a z których zrezygnować.

W innych warunkach ta praca musiałaby zostać wykonana przez pracowników, którym rzecz jasna zleceniodawca musiałby z tego tytułu wypłacić wynagrodzenie. Nie jest to oczywiście wyłącznie korzyść biznesowa, ale zdecydowanie najczęściej doceniają ją przedsiębiorcy, bo to właśnie oni najwięcej w tym obszarze zyskują.

Z real-time data związana jest też możliwość zwiększenia dokładności wykonywanych zadań. Dzięki danym dostępnym w czasie rzeczywistym, które są pozyskiwane w sposób zautomatyzowany, ryzyko błędu, które zawsze pojawia się przy manualnym wyszukiwaniu i wprowadzaniu informacji, jest zredukowane do minimum.

Szukasz API z informacją gospodarczą dla biznesu? Sprawdź ofertę Transparent Data

Więcej informacji o usługach data software house Transparent Data znajdziesz na stronie:

https://transparentdata.pl/

--

--