Rejestracja znaku towarowego

Wyobraźmy sobie, że stworzyliśmy wspaniały napój z polskich owoców, czujemy, że mamy szanse na sukces porównywalny z tym co osiągnęła Coca-Cola, ale nie wiemy od czego zacząć.

Zaplecze prawne

Jeżeli mamy unikatowy pomysł to najważniejsze jest, żeby zapewnić mu odpowiednią ochronę. Możemy ją uzyskać bazując na dwóch aktach prawnych:
Ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
oraz
Ustawie Prawo własności przemysłowej

Jak zacząć?

Po pierwsze urząd Patentowy

Na stronie urzędu można znaleźć wszystkie potrzebne informacje dotyczące procedury zgłoszenia znaku towarowego krok po kroku.

Warto pamiętać, że możemy zgłosić znak osobiście, bądź przez pełnomocnika. Jeżeli jesteśmy osobami fizycznymi możemy to zrobić sami, bądź poprosić o pomoc małżonka, rodziców, czy dzieci, natomiast jeżeli zgłaszamy wniosek o rejestrację, jako osoby prawne musimy skorzystać z pomocy rzecznika patentowego.

Uwaga: Osoby, które mieszkają poza granicami Rzeczpospolitej mają obowiązek skorzystania z pośrednictwa rzecznika patentowego niezależnie od tego czy są osobami fizycznymi, czy prawnymi.

Zanim jednak przystąpimy do rejestracji warto sprawdzić, czy ktoś nie miał wcześniej podobnego pomysłu na nazwę, kolor, kształt znaku towarowego. Po pierwsze polecamy zajrzeć do polskiej bazy danych Urzędu Patentowego oraz międzynarodowych baz danych.

Dwa sposoby rejestracji znaku towarowego

Zazwyczaj firmy starają się o objęcie ochroną całej marki lub pojedynczego produktu.

Są dwa sposoby na dokonanie rejestracji :

  • rejestracja słowna, która chroni określone słowo
  • rejestracja słowno-graficzna, która chroni określony sposób zapisu

Częściej wykorzystywany jest drugi sposób, gdyż jest obwarowany mniejszą ilością warunków, które należy spełnić. W przypadku rejestracji słownej nie można zastrzec słów, które już istnieją, opisują przeznaczenie albo charakterystyczną cechę produktu.

Kolor ma znaczenie

Jeżeli posługujemy się nazwą, bądź logiem najczęściej będzie ona miała określony kolor, który również może stać się przedmiotem ochrony. Nie dotyczy to oczywiście kolorów powszechnie wykorzystywanych, ale jeżeli logo produktu ma charakterystyczny, rzadko spotykany kolor i firma udowodni, że klienci kojarzą go z marką może on również zostać zarejestrowany. Za przykład posłuży nam czekolada Milka, której fioletowe opakowania i fioletowa krowa okazały się tak unikatowe i kojarzone z produktem, że firma mogła zastrzec użycie tego odcienia fioletu. Nie oznacza to, że żaden inny przedsiębiorca nie może mieć podobnego koloru w swoim logo czy na plakacie. Zastrzeżenie dotyczy innych firm cukierniczych, które nie mogą wykorzystywać zblizonego odcienia fioletu jako dominującego w swoim znaku towarowym.

Kształt i rozkład też mają znaczenie

W poprzednim wpisie pisaliśmy o charakterystycznym kształcie butelek Coca-Coli, który również został zaliczony jako część znaku towarowego (przestrzenny znak towarowy) i zastrzeżony. Kolejnymi przykładami produktów zarejestrowanych, jako przestrzenne znaki towarowe są : perfumy Coco Chanel No 5, krem Nivea, czy Maggi

link do artykułu: http://www.anagram.pl/jak-chronic-nazwe-i-marke-znak-towarowy/

W ostatnich latach prawdziwym królem patentów i rejestracji znaków towarowych stała się firma Apple. Udało im się opatentować ułożenie prostokątnych stołów w jednym ze swoich sklepów. Z jednej wzbudziło to śmiech i niedowierzanie natomiast z drugiej pokazało brak umiaru i rozsądku w wyścigu „kto pierwszy coś opatentuje?!”.