Split Payment a Wykaz Podatników VAT — kolejne skrzyżowanie rejestru i księgowości

Z dniem 1 listopada 2019 roku weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dla takich produktów i usług jak komputery, smartfony, węgiel, paliwa, części samochodowe czy usługi budowlane. Kolejny powód dla księgowości, by zajrzeć do Wykazu Podatników VAT prowadzonego przez Szefa KAS.

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readNov 28, 2019

--

Mechanizm podzielonej płatności — split payment

O co tak naprawdę chodzi w Split Payment?

Oczywiście, że o pieniądze!

Mechanizm ten ma na celu zwalczenie wyłudzeń podatku VAT z takich wrażliwych branż jak sprzedaż elektroniki, biżuterii i surowców wtórnych, usług budowlanych, usług szklarskich i malarskich, a Polska to nie pierwszy kraj, który się na niego zdecydowała. Włochy, Czechy, Rumunia i Turcja również już kroczą tą ścieżką.

I nie ma się, co dziwić. Jest o co walczyć.

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, w samym tylko 2016 roku luka w podatku VAT w UE wynosiła 159,5 mld euro, czyli 14% całkowitych oczekiwanych dochodów z VAT w UE. W 2017 roku było to już nieco mniej, bo 137 mld euro, a w 2018 roku luka w VAT spadła poniżej 130 mld euro.

W Polsce luka w VAT wyniosła w 2017 roku szacunkowo 13,7% , czyli ponad 24,5 mld złotych (5,8 mld euro). W 2018 spadła do 9,5%. Patrząc na wprowadzone w ostatnich miesiącach zmiany w przepisach, 2019 rok powinien przynieść kolejne poprawienie ściągalności VAT.

Działy Księgowe firm B2B stają zatem przed kolejnym ustawowo narzuconym obowiązkiem , który krzyżuje ich drogi z tzw. Białą Listą — od 1.11.2019 roku wszystkie transakcje powyżej 15 tys. zł brutto z załącznika nr 15 ustawy o VAT dotychczas rozliczane odwrotnym obciążeniem VAT zostają objęte mechanizmem podzielonej płatności. Pomstować można na nowe zadania, ale odwrotu nie ma.

Kary założono wysokie, o czym pisaliśmy już w artykule Biała Lista podatników VAT — sankcje i kary od stycznia 2020:

organy państwowe będą mogły nałożyć na wystawcę faktury karę w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze, a na podmioty, które dokonają wpłaty na taką fakturę, pomijającą obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności, karę grzywny w wysokości nawet do 720 stawek dziennych

Związek Wykazu Podatników VAT a mechanizmu podzielonej płatności

Firmy z branż wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, a także nabywcy ich towarów i usług koniecznie muszą posiadać firmowy rachunek bankowy. Tylko dla takich możliwe jest posiadanie rozliczeniowego rachunku VAT i stosowanie komunikatu przelewu do zastosowania split payment.

A w jaki sposób można sprawdzić, czy nasz kontrahent posiada firmowy rachunek bankowy?

Jak się domyślacie, trzeba zajrzeć do Wykazu Podatników VAT Ministerstwa Finansów, zwanego potocznie Białą Listą, który znajdziecie TUTAJ LINK.

Wspomniana baza pozwala na wyszukanie firm po numerze konta bankowego, numerze NIP, numerze REGON oraz nazwie podmiotu:

Informacje, które dostajemy zwrotnie z Białej Listy, to potwierdzenie, że kontrahent figuruje w wykazie, jego status VAT, nr NIP, KRS, REGON, PESEL, adres siedziby, imiona i nazwiska osób kluczowych oraz lista jego firmowych rachunków bankowych, na której w tym przypadku najbardziej nam zależy.

Przykładowe sprawdzenie kontrahenta w Wykazie Podatników VAT (Biała Lista)

Przez “potwierdzenie”, że kontrahent widnieje w Wykazie Podatników VAT, ustawodawca rozumie screen zrobiony z www i zapisany do pliku pdf. Potwierdzenie to może się przydać, gdy nieco się “zagalopujemy” i jednak przeprowadzimy transakcję na rachunek niewidniejący na Białej Liście. Jeśli to zgłosimy we właściwym kontrahentowi US w przeciągu 3 dni, to unikniemy kar. Musimy jednak załączyć w.w. plik.

Jeden szkopuł: limitowany dostęp do Wykazu Podatników VAT

Na obecny moment kontrahentów sprawdzać można ręcznie lub automatycznie za pomocą API i niestety dostęp ma swoje znaczące limity. 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów jednocześnie, czyli maksymalnie 300 podmiotów dziennie, a potem blokada systemu do północy.

Resort ogłosił, że nie będzie dalej pracował na zniesieniem limitów w systemie, ale w zamian w listopadzie 2019 upubliczni plik tekstowy do pobierania przez użytkowników, który zawiera pełną listę par NIP — rachunek, co pozwoli na masową weryfikację transakcji w systemach finansowo-księgowych.

Dziś mamy 28 listopada i obiecanego pliku na stronach Ministerstwa Finansów niestety nadal brak. Jak to w RegTech, naszej firmie technologicznej udało się wypracować dostęp do Białej Listy bez limitów. Więcej o tym, możecie przeczytać tutaj:

--

--