Sprawozdania finansowe 2020 — przegląd bazy eKRS

Gdyby wierzyć, że sprawozdania finansowe za rok 2020 składane były w XML bez błędów, to wówczas 50 polskich firm z największymi przychodami zarobiłoby łącznie ponad 563 mld PLN. Czy rzeczywiście możemy mówić o tak dużych przychodach, czy jednak przedsiębiorcy znów błędnie wypełnili sprawozdania XML?

Transparent Data
Blog Transparent Data
4 min readJan 5, 2022

--

Sprawozdania finansowe 2020 — przegląd bazy eKRS

Sprawozdania finansowe 2020: kogo dotyczy obowiązek składania sprawozdań do KRS?

Sprawozdanie finansowe 2020 przedsiębiorcy powinni byli złożyć w eKRS najpóźniej do 30 czerwca 2021. Obowiązek ten co roku dotyczy prywatnych polskich firm i organizacji non-profit, które prowadzą pełną księgowość. Sprawozdanie finansowe jest zawsze sporządzane na koniec roku obrotowego w celu zamknięcia ksiąg.

Począwszy od 2019 roku, e-sprawozdania finansowe składane są w formacie XML. To się jednak zmieni w bieżącym roku — dzięki nowelizacji Ustawy o rachunkowości, która została uchwalona 15 listopada 2021, od 1 czerwca 2022 roku sprawozdania finansowe 2021 będą składana w nowym ujednoliconym formacie XHTML. Natomiast już od 1 stycznia 2022 e-sprawozdania finansowe może podpisać tylko jeden członek zarządu, który posiada upoważnienie do tej czynności.

Ile polskich firm złożyło e-sprawozdania finansowe za rok 2020?

Według danych, które widnieją w bazie eKRS, elektroniczne sprawozdania finansowe za rok 2020 w formacie XML złożyło 250 tys. podmiotów gospodarczych.

Cała baza sprawozdań finansowych 2020 zawiera m.in.:

  • 195 480 sprawozdań spółek z o.o.
  • 22 996 sprawozdań spółek komandytowych
  • 5 072 sprawozdań spółek akcyjnych
  • 7 046 sprawozdań spółek jawnych
  • 1 418 sprawozdań spółek komandytowo-akcyjnych
  • 88 sprawozdań spółek partnerskich
  • 817 sprawozdań oddziałów zagranicznego przedsiębiorcy
  • 7 219 sprawozdań spółdzielni
  • 5 205 sprawozdań fundacji
  • 3 685 sprawozdań stowarzyszeń

Ważne! Sprawozdania finansowe 2020 zawierają czasem błędy

Warto wspomnieć, że sprawozdania finansowe w formacie XML są nadal dla wielu dość mylące. Należy wybrać jedną z dwóch opcji do zaprezentowania sumy przychodów za dany rok:

  • w złotych (suma z dokładnością do dwóch miejsc po kropce)
  • w tysiącach (wartości w liczbach całkowitych).

W praktyce jednak przedsiębiorcy nierzadko zaznaczają w eKRS pole “Jednostki wyrażone w tysiącach”, ale nadal wpisują sumę przychodów w złotych. Wynikiem tego są błędne dane finalne — dla przykładu, z przychodów rzędu 3 mln złotych robi się wówczas przychód 3 mld złotych, tj. dochodzą trzy zera.

10 firm, które w 2020 odnotowały największe przychody według sprawozdań XML

Przeanalizowaliśmy wszystkie sprawozdania finansowe XML za 2020 rok, skupiając się na 50 firmach, które według złożonych dokumentów osiągnęły najwyższe przychody netto w 2020 roku.

Z danych z eKRS wynika, że firmą, która w roku 2020 odnotowała największe przychody jest Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka. Firma zarobiła w minionym roku łącznie 61,22 mld PLN — jest to o 5,64 mld więcej niż w roku 2019. Same przychody ze sprzedaży towarów i usług Jeronimo Martins wyniosły w 2020 roku prawie 59,90 mld złotych netto.

Drugie co do wielkości przychody netto w 2020 roku miała (według złożonego sprawozdania finansowego XML) firma Avery Dennison Polska Sp. z o.o. — jest to kwota 47,53 mld. Jest to niestety przykład błędu trzech dodatkowych zer, o którym pisaliśmy wyżej. Po zajrzeniu do sprawozdania finansowego firmy, które jest dostępne w formacie PDF, odkryjemy, że Avery Dennison w rzeczywistości zarobiła w 2020 roku 47 mln, a nie 47 mld…

Poniżej lista 10 firm, które według danych ze sprawozdań finansowych XML (również tych z błędem jednostek wyrażonych w tysiącach) osiągnęły największe przychody:

Sprawozdania finansowe 2020 — firmy, które odnotowały największe przychody według sprawozdań XML

Jak już się domyślasz, Avery Dennison Polska to nie jedyna firma z powyższej tabeli, której sprawozdaniu finansowemu w XML niestety nie można wierzyć… Agrobud, Lidl, IZO-BET, PLASTMOROZ, LG Energy Solution Wrocław, “Ajga” Stankiewicz, Przetwórnia Mięsa Kamiński to firmy, których sprawozdania finansowe w XML pokazują inne wyniki niż sprawozdania w PDF.

Jak weryfikować “podejrzane” cyfry w kolumnach e-sprawozdań? Niestety trzeba pobrać cały pakiet złożonych przez daną firmę dokumentów finansowych i zajrzeć do sprawozdania w PDF (o ile takie widnieje w eKRS).

Sprawozdania finansowe 2021: termin składania

Sprawozdania finansowe za 2021 powinny zostać złożone najpóźniej 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Termin ten został wydłużony o 3 miesiące już w roku poprzednim ze względu na pandemię COVID-19.

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do KRS niezmiennie mają firmy z sektora prywatnego i organizacje non-profit. Sprawozdania finansowe (również skonsolidowane sprawozdania finansowe) w formacie XML muszą zostać złożone przez firmy wpisane do KRS. Dotyczy to sprawozdań, które zostały sporządzone od 1 października 2018, które nie zostały sporządzone zgodnie z MSR (Międzynarodowy Standard Rachunkowości). Od 1 czerwca 2022 wszystkie sprawozdania finansowe muszą być składane w nowym formacie XHTML.

API Sprawozdania finansowe dla biznesu

Dzięki usługom technologicznej firmy Transparent Data klienci biznesowi mogą pozyskiwać sprawozdania finansowe polskich firm z KRS za pośrednictwem nowoczesnej platformy RegTech Data Integrator lub API Sprawozdania finansowe i dzięki temu pobierać dokumenty finansowe firm nawet wtedy, kiedy oryginalne źródło ma techniczną przerwę.

Szczegóły oferty znajdziesz na stronie www:

https://transparentdata.pl/

--

--