Trendy w Data Management 2023

Globalne trendy w Data Management na 2023 rok to nie tylko od dawna już znana chmura i AI. Ciekawym kierunkiem w zarządzaniu danymi wskazywanym jako przyszłościowy jest m.in. demokratyzacja danych, a wraz z nią architektura data fabric i data mesh. Z tego artykułu poznasz 6 TOP trendów Data Management na najbliższych kilkanaście miesięcy.

Transparent Data
Blog Transparent Data
5 min readFeb 16, 2023

--

Data Management Trendy 2023 — przegląd

Trendy w Data Management a zarządzanie danymi w praktyce — Wstęp

Presja rynkowa sprawia, że niektóre przedsiębiorstwa czują się zmuszone do priorytetyzacji Data Management jeśli zależy im na sprawniejszym zarządzaniu swoją firmą. Wszak nie od dziś wiadomo, że współczesny biznes korzysta z morza danych. Czy mają ku temu słuszne powody? Oczywistym jest, że tak.

Centralne repozytoria danych — pozostawione samym sobie, bez solidnego Data Management — to po prostu za mało.

Z jednej strony trzeba zadbać o to, aby zgromadzone dane były na bieżąco aktualizowane. Dotyczy to zarówno danych zbieranych od Klientów, jak i tych, które organizacje mogą pozyskać same np. poprzez cykliczne zasilanie repozytorium wysokiej jakości replikami rejestrów KRS, CEIDG, REGON, CRBR i Białej Listy (→ sprawdź rozwiązanie dla biznesu Pełne Rejestry 360, które przygotowaliśmy w Transparent Data dla naszych największych kontrahentów). Istotna jest też higiena baz danych w biznesie.

Z drugiej strony, należy perspektywicznie zaplanować szereg procesów, które dane te rzeczywiście efektywnie wykorzystują. Tu kluczem są dwa hasła: infrastruktura i automatyzacja. Data Management musi wszak przynosić organizacji namacalne korzyści w postaci szybciej wyciąganych analiz, lepszych raportów i automatyzacji manualnych czynności, które zapychają kalendarz poszczególnych działów. Innymi słowy, ROI w Data Management jest nie do pominięcia.

Zarządzanie danymi w każdej firmie wygląda nieco inaczej. To fakt. Globalne trendy w Data Management 2023 mogą jednak służyć za ważną wskazówkę, o których kierunkach warto pomyśleć. Przyjemnej lektury!

Data Management — trendy 2023

Trend Data Management 2023 nr 1: Zdecentralizowane zarządzanie danymi — demokratyzacja danych, data mesh i data fabric

Decentralizacja Data Management to podejście, które przez wielu uważane jest za bardziej efektywne od klasycznego, scentralizowanego, z uwagi na szybkość reakcji organizacji na zmiany. Wymaga od przedsiębiorstwa wdrożenia narzędzi Data Management do gromadzenia metadanych i wewnętrznej platformy, z której każdy zespół może korzystać.

Trend decentralizacji Data Management wiąże się z trzema hasłami:

  1. Data democratization (po polsku: demokratyzacja danych) — podejście to zakłada, że dane w przedsiębiorstwie zarządzane są nie przez jeden centralny organ, a przez poszczególne zespoły. Każdy jest odpowiedzialny zarówno za produkcję danych i utrzymanie ich jakości, jak i ich używanie. Data democratization kładzie nacisk na zapewnienie użytkownikom większego dostępu do danych, wzmacnianie ich umiejętności korzystania z nich oraz na promowaniu kultury danych.
  2. Data fabric — to specyficzna architektura danych, która rozwiązuje problem silosów danych, czyli niezintegrowanych z innymi zbiorów (co ma często miejsce w różnych zespołach wielkich organizacji, gdzie każdy działa tj. samodzielnie, nie mając dostępu do danych innych zespołów). Opiera się na takim zarządzaniu metadanymi, aby wszystkie silosy zostały zintegrowane, a znajdujące się w nich dane skatalogowane w ramach jednego, spójnego słownika pojęć. Data fabric znajdziesz wśród czołowych trendów m.in. takich renomowanych zestawień, jak Gartner TOP Data and Analitycs Trends 2022 — według tej firmy badawczej, to podejście ma potencjał zredukować nawet o 70% rozmaite zadania związane z zarządzaniem danymi.
  3. Data mesh — to koncepcja rozproszonej architektury danych autorstwa Zhamak Dehghani, w której priorytet kładzie się na poszczególne domeny biznesowe. To właśnie domeny biznesowe są właścicielami danych — przechowują je i o nie dbają. Co jednak najważniejsze, domeny dzielą się swoimi danymi — tj. mogą korzystać z danych innych domen. W tym podejściu, dane to wartościowy produkt.

Trend Data Management 2023 nr 2: Przechowywanie danych w chmurze

Gwałtowny wzrost popularności usług cyfrowych, który spotęgowała pandemia Covid-19, sprawił, że chmura stała się w zasadzie centralnym elementem nowych cyfrowych doświadczeń. Gartner w jednym z badań wskazuje, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że do 2025 r. ponad 95% nowych rozwiązań cyfrowych będzie wdrażanych przede wszystkim na platformach chmurowych.

Jeśli firmy chcą zachować elastyczność opracowanego procesu zarządzania danymi, to powinny zwrócić swoją uwagę w stronę dostawców chmur, którzy umożliwiają dostosowanie usług do swoich potrzeb na każdym etapie współpracy. Już w tej chwili wiele organizacji na świecie korzysta z kombinacji usług chmurowych, które pozwalają nie tylko na przechowywanie danych, ale też na ich wykorzystanie w aplikacjach czy usługach również działających w tej samej chmurze. Jednym z najbardziej znanych dostawców usług chmurowych, który pozwala na tego typu elastyczność, jest Google Cloud Platform.

Trend Data Management 2023 nr 3: Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych o klientach

Według przeprowadzonej przez firmę Gartner ankiety, aż 84% liderów obsługi klienta określiło dane i analizy potrzeb oraz zachowań klientów jako bardzo lub niezwykle ważne dla osiągnięcia celów organizacyjnych w 2023 roku. Nie dziwi więc fakt, że jednym z trendów Data Management w 2023 będzie zbieranie z pomocą sztucznej inteligencji przydatnych danych o klientach, takich jak analiza mowy, tekstu i doświadczeń cyfrowych.

Narzędzia do obsługi klienta, które wykorzystują AI, wspierają procesy podejmowania decyzji m.in. dotyczących zapotrzebowań, procesów i technologii. Pozwalają na tworzenie rozwiązań samoobsługowych, które oszczędzają czas klientów i firmy.

Trend Data Management 2023 nr 4: Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe jako Must Have

Nagły wzrost potrzeb na lepszą i skuteczniejszą analizę danych będzie w 2023 roku wymagać od firm automatyzacji jak największej liczby procesów przy użyciu sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Rewolucja technologiczna AI stworzyła bowiem nowe możliwości jeśli chodzi o analizę danych i mało kto nie widzi w tym wartości. Szacuje się, że do 2025 roku modele analityczne AI zastąpią 60% istniejących modeli zbudowanych na konwencjonalnych danych (źródło: raport Gartner).

Trend Data Management 2023 nr 5: Zarządzanie danymi w działach Human Resources

W 2023 roku jako jeden z trendów Data Management wymienia się oprogramowanie HRM (Human Resources Management), które obejmie wiodącą rolę w procesach pozyskiwania i zatrzymywania pracowników w firmach. Sukces skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi, a dokładniej zarządzania danymi o pracownikach, będzie silnie uzależniony od posiadanych danych i poziomu cyfryzacji przedsiębiorstw.

Tzw. oprogramowanie Human Resources Management pozwala nie tylko na organizację procesów zarządzania pracownikami, ale też na nabór i onboarding nowych osób, rozwiązywanie stosunków pracy, motywowanie pracowników, zarządzanie szkoleniami oraz innymi narzędziami służącymi do zapewnienia work-life balance.

Trend Data Management 2023 nr 6: Grywalizacja i wirtualna rzeczywistość do edukacji pracowników

Ponieważ korporacje i duże przedsiębiorstwa starają się zapewnić wszystkich, że stawiają na kadrę znającą się na danych i technologii, w trendach zarządzania danymi 2023 można też znaleźć cyfrową przestrzeń edukacyjną dla pracowników firm.

Uważa się, że adopcja grywalizacji i wirtualnej rzeczywistości to przyszłość szkoleń i nauki dla każdego pracownika. Czy istnieją jakieś badania, które to potwierdzają? Tak. W 2021 roku Uniwersytet Stanford i Duński Uniwersytet Techniczny przeprowadziły badania, które wykazały, że efektywność przyswajania wiedzy przez człowieka może wzrosnąć aż o 76% jeśli nauka będzie się odbywała w środowisku wirtualnym z wykorzystaniem technologii VR. Kwestią czasu jest więc zaadaptowanie tego sposobu na rozwój bezpośrednio w biznesie.

--

--