Zmiany danych rejestrowych

Krzysztof Habiak — twórca serwisów znanych z niejasnego informowania o pobieraniu opłat takich jak: De Lege Artis i Alerty24 zmienił nazwę swojej firmy na “KAM-TERM”. Serwis legartis.org słusznie wykazał, że jest to próba kradzieży biznesowej innego Krzysztofa Habiaka, prowadzącego swą działalność w Kamieńcu Pomorskim do 2012 roku. Osoby pokrzywdzone przez Krzysztofa Habiaka, nie sprawdzając podstawowych a zarazem unikalnych danych rejestrowych oczerniają na forach internetowych przedsiębiorcę z Kamieńca, a także dzwonią do niego z pretensjami. W tym wypadku zmianę nazwy firmy ciężko uznać za przypadkową gdyż w rejestrze CEIDG, były zarejestrowane jedynie dwie osoby o tym samym imieniu i nazwisku. Mimo, że sam wpis z rejestru został usunięty to wyszukiwarka google nadal indeksuje tę frazę z różnych katalogów — co zapewne brał pod uwagę Krzysztof Habiak i zmieniając nazwę firmy, dla wielu internautów i pokrzywdzonych zmienił również własną tożsamość.

Jak nie dać się nabrać na takie praktyki?

Trzeba pamiętać, że nazwa firmy oraz imię i nazwisko nie są unikalne oraz zarówno jedno jak i drugie możemy zmienić. Sprawdzając wiarygodność firmy należy brać pod uwagę NIP, REGON lub KRS, które przypisane są do jednego przedsiębiorcy i nie mogą się powtarzać. W przypadku spółek historię zmian nazwy możemy prześledzić bezpośrednio na profilu prześwietl.pl:

Do śledzenia zmian nazwy w działalności gospodarczej polecamy odwiedzenie strony firma.gov.pl, gdzie w zakładce „Historia wpisu”, prześledzimy zmiany dokonane w rejestrze. W przypadku działalności Krzysztofa Habiaka NIP 8871646637, dowiemy się że od 29–02–2014 zmienił 8 razy adres wykonywania działalności, a 3 razy nazwę.