Již déle než rok s oblibou používáme Slack. Představovat ho, by asi bylo nošení dříví do lesa, ale pokud bych měl zmínit dvě věci, které odlišují Slack od klasického chatu — tak jsou to komunikace v místnostech a integrace (zprávy z GitLabu, GitHubu, …). Slack samozřejmě není jediný, mnoho firem se snaží jeho úspěch napodobit (HipChat) nebo i opensource alternativy jako je Mattermost, Matrix či právě Rocket.chat, který jsme se rozhodli nasadit.
Rocket.chat je čistý opensource projekt, napsaný je vlastně celý v javascriptu (Node.js a CoffeeScript) a je community driven. Funkcionalita je de facto shodná jako u Slacku, projekt zahrnuje také desktopový a mobilní klient.
Největší přidaná hodnota pro nás je neomezená historie zpráv a libovolný počet integrací. Toto sice Slack řeší ve své placené verzi, ta ovšem vyjde relativně draho (10$/měsíc/uživatel).
Instalace na nových linux systémech je velmi snadná pomocí snap balíčků:sudo snap install rocketchat-server
Protože ale používáme kombinace LXC kontejnerů a starší verze Ubuntu, kde ještě snap není plně funkční, tak jsme museli zvolit manuální instalaci. Která ale nebyla příliš složitá a vlastně zahrnuje instalaci npm, MongoDB a stažení zdrojového kódu. Pro automatické spuštění aplikace a běh na pozadí dobře poslouží forever.
V UOL používáme Rocket.chat již druhý měsíc a víceméně k naší spokojenosti. Narazili jsme na nějaké bugy, které na druhou stranu kompenzuje aktivní vývoj. Vyhovují nám rozsáhlé možnosti úprav systému a běh vrámci naší infrastruktury, kdy máme nad aplikací lepší kontrolu.