5 principů designu pro nejlepší User Experience

Ondřej Žáček
Blueberry_cz
Published in
4 min readAug 15, 2018

English version of this article can be found here.

Během svého krátkého pobytu ve vývojovém centru mladoboleslavské automobilky jsem měl tu čest potkat se s tehdejším šéfdesignérem — Josefem Kabáněm. Jeho nejpodstatnější lekce, kterou mi jako junior designérovi předal, byla, že nejlepší design není ten, co nejlépe vypadá, ale ten, co svou estetiku výrazně balancuje s funkčností. S oblibou pak používal srovnání odšťavňovače Philippe Starcka s běžnými konvenčními kuchyňskými spotřebiči. Zatímco klasická plastová nebo nerezová mísa s presovačem v horní části nikoho svým vzhledem neoslní, svou funkci splní spolehlivě a bez větší námahy či nároků na obsluhu a údržbu. Lesklý chromový tripod na tom bude přesně opačně.

Každý produktový designer má tedy ultimátní cíl hledat co nejefektivnější a funkční řešení konkrétního problému. Ať už designujete automobil, chytrý telefon, webovou stránku, nebo mobilní aplikaci, měli byste dodržovat několik základních principů k dosažení lepší přívětivosti k uživatelům.

1. Nehledejte inspiraci, tvořte!

Jeden z mých oblíbených designerů Johny Vino nedávno vydal článek — 7 rychlých lekcí pro designéry, kde zmiňuje „Přestaňte hledat inspiraci, tvořte své designy.” a „90 % svého času věnujte výzkumu a hledání řešení. 10% času designujte.”

Sám během svého design procesu trávím spoustu času hledáním inspirace na vizuální úrovni. Ukládám si spoustu výstřižků, screenshotů a náhledů z nejrůznějších aplikací a portfólií, bez hlubšího zamyšlení nad významem samotného designu.

Výzkum by měl být tedy malinko jiný. V hledáčku by měly být případové studie, statistiky a různé best practices. Vizuální inspirace pak přijde sama.

2. Neřešte trendy

Jo, jasně. Nepoužívej tučný font. Není to trendy. Design se pochopitelně vyvíjí a vyžaduje mnoho úsilí držet krok. Chutě a vkus uživatelů taktéž. Nicméně je potřeba si uvědomit, že co je trendy dnes, nemusí být zrovna funkční a oblíbené zítra (ano, koukám se na tebe skeuomorphism).

Při návrhu designu svého produktu se příliš nezabývejte trendy. Primárním úkolem je vyřešit samotné fungování a smysl a teprve poté vizuální kabátek. Čím méně pak podlehnete ultra-hype trendům, tím více nadčasový vizuál to pak bude.

3. Nenuťte uživatele přemýšlet

V roce 1960 U.S. Navy (říká Wikipedia) poprvé použila zkratku KISS — “Keep it Simple, Stupid” jako jeden ze svých základní design principů. S tímto přístupem v mnoha interpretacích se setkáváme na každém kroku. Steve Krug napsal knihu o interakci a použitelnosti digitálních zařízení “Nenuťte mě přemýšlet”, Steve Jobs při každém představení Apple produktu říkával „Nepotřebujete manuál” a Elon Musk prohlásil, že: „pokud potřebujete k chodu vašeho produktu příručku, je nejspíše rozbitý.”

Minimalizace je sexy a uživatelé by se měli soustředit na svou práci, ne na obsluhu aplikace či zařízení. Vždy se tedy ptejte, co uživatel skutečně potřebuje a co je pouze balast a feature-masturbace. Soustřeďte se na tvorbu intuitivního rozhraní, ne na dokumentaci a tutoriály.

4. Buďte konzistentní

V návaznosti na předchozí bod je konzistence skoro až magickým zaklínadlem. Pokud se uživatel seznámí s vašim prostředím, jakákoliv náhlá překvapení či změny v něm jej moc nepotěší. Způsob interakce s rozhraním musí být konzistentní napříč všemi uživatelskými cestami. Způsoby editace, ukládání, stahování či nahrávání tedy musí být stejné, kdekoliv se objeví.

Tlak na konzistenci je pak o to vyšší v případech větších balíčků produktů. Pokud se dostatečně seznámíte s prostředním jedné aplikace, nedělá vám problém pracovat v aplikaci další. Skvěle to zvládá Google. Pokud se naučíte pracovat s Google Docs, Google sheet je potom hračkou, stejně tak je tomu u Microsoft balíčků Office (Word/Excel). Na druhé straně Adobe, viz klávesové zkratky Photoshop / Illustrator.

5. Poznejte svou cílovou skupinu a naslouchejte

Snažte se být cílové skupině co nejblíže. Poznejte jejich potřeby, jejich problémy a identifikujte případná rizika. Nebuďte paličatí a přijměte jejich názory. Nezlobte se na lidi s horším zrakem, že neocení vaše kouzelné palety barev a jemné písmo. Nemějte vztek na úřednici, která je zvyklá 20 let zadávat data do Software602 a vašemu designu nerozumí. Naslouchejte jim a postupnými kroky společně vytvářejte jedinečný produkt, který si zamilují. Buďte pokorní, otevření jakékoliv kritice a ptejte se na správné otázky. Hlavně nepospíchejte … !

Závěr

Nezapomínejte, že to jsou uživatelé a zákaznici, kdo rozhodne, jestli produkt bude úspěšný či nikoliv. Svou činnost proto nesoustřeďte jen na vizuální kvalitu, ale pečlivě hledejte řešení a mechanismy fungování. Vymýšlejte prototypy, testujte je a konzultujte je s nimi. Buďte empatičtí a nechte je si váš design zamilovat.

--

--