Blueberry a digitální marketing pro neziskové organizace (část 1)

Karel Parizek
Blueberry_cz
Published in
7 min readOct 16, 2018

English version of this article can be found here.

V Blueberry nejen tvoříme digitální světy malým a velkým firmám, ale část svého času věnujeme i pomoci a podpoře neziskových organizací. Nemám teď na mysli jen finanční příspěvky (o věnování 1 % z platu na vybrané neziskovky se můžete dočíst v našem jiném článku tady), ale především o pomoci s digitálním marketingem jako takovým.

Neziskovým organizacím nepomáháme jenom s kampaněmi, ale i se školením online marketingu (např. Google Ad Grant) a to především z mé pozice Google Partners Trainer pro NGOs. Na co a proč se zaměřujeme a jak na to, jsem se pro vás rozhodl rozvést ve dvou článcích.

Primárně se věnujeme pomoci v:

  • Google Ad Grant — reklamy ve vyhledávání,
  • další formáty reklam na internetu (PPC, Bannery, Remarketing),
  • webová analytika — Google Analytics,

což pro vás více rozvedu v tomto článku.

Dále dokážeme pomoci s těmito oblastmi:

  • Tvorba webových stránek (včetně SEO),
  • SEO a Linkbuilding,
  • sociální sítě,
  • využití vizuálního obsahu — video (např. Youtube reklamy) nebo obrázky,
  • Influencers marketing,
  • Online Reputation Management,

o čemž si budete moci přečíst příště.

Před startem — výzkum

Ještě než se nezisková organizace pustí do kampaní a výběru online marketingových nástrojů a navazujících grantů, je velmi důležité, aby se zamyslela, jaký problém chce skrze online marketing řešit. I proto jsme si v roce 2017 s Techsoupem a Googlem provedli výzkum, kterým nám ukázal, jak mohou neziskové organizace přistupovat k online marketingu.

Graf č. 1 Co řeší neziskovky

Zdroj: Průzkum Využití Ad Grantu, 4/2017

Graf č. 2 Jaký způsob správy Google Ad Grantu neziskové organizace preferují

Zdroj: Průzkum Využití Ad Grantu, 4/2017

Z výsledků, které nám tento výzkum poskytl, plyne, že neziskové organizace nejvíce řeší problém edukace a osvěty, nikoliv zisk finančních darů, který se umístil na druhé příčce. Zároveň mají problém s důvěrou ve třetí, externí, stranu a její případné správné pochopení problematiky a fungování organizace. Proto preferují vzdělat se v online marketingu sami.

Na druhou stranu také víme, že proces získání důvěry lidí „z venku” v neziskovou organizaci je jiný než u komerčních subjektů. Přispěvatel se většinou nerozhodne organizaci podporovat po první návštěvě webu nebo při prvním seznámení s organizací. Potřebuje jednoduše delší čas pro své rozhodnutí. Já toto období nazývám fází ohřevu.

Během této fáze je nesmírně důležité potenciálního přispěvatele neztratit a oslovovat jej znovu, a to již s konkrétním požadavkem, ať už je to požadavek na příspěvek, či důvěru v misi a důležitost té či oné neziskové organizace.

I proto jsem začal nabízet školení a tréninky a začal přemýšlet, jaké online marketing nástroje zvolit, abychom dosahovali stanovených cílů u neziskových organizací.

Google Ad Grant: reklamy ve vyhledávání

Google nabízí $10.000 USD každý měsíc jako kredit na reklamy právě v rámci vyhledávání na Google nazvaný Google Ad Grant pro neziskové organizace.

Pokud nevíte, jak takové reklamy vypadají, připravil jsem pro příklad reklam ve vyhledávání za použití grantu. Ten odkazuje na web neziskové organizace zaměřující se na pomoc v Sýrii. Podobné reklamy mohou takto lákat návštěvníky i na váš web.

Pokud se chcete dozvědět o Google Ad Grant více informací, mrkněte zde.

A pokud jej chcete získtat, ale nevíte jak na to, připravil jsem pro vás prodobnější návod.

Nicméně základní pravidla zní takto:

  • reklamy jsou pouze textové(žádné bannery či videa),
  • objeví se ve výsledcích vyhledávání na Google,
  • maximální CPC bude $2.00 USD,
  • můžete utratit až $10,000 USD měsíčně.

Pozn. nově od 1. 1. 2018 jsou pravidla doplněna.

Jak můžeme pomoci a jak grant použít

Ať už tohle pro vás zní jako španělská vesnice, nebo si myslíte, že byste pro dosažení stanovených cílů potřebovali odbornou konzultaci. Rádi vám pomůžeme. Cílem využití grantu je totiž skrze správně zvolená klíčová slova a textace reklam získat „zdarma” relevantní návštěvnost na váš web a ten následně upravovat pro dosažení co nejlepší výkonnosti. Tedy plnění stanovených hlavních i vedlejších cílů, jakými jsou například získání nových fanoušků stránky na Facebooku, zápis do e-mailing listu, a další. Návštěvníky webu automaticky sbíráme do tematických seznamů a znovuoslovujeme skrze cílený remarketing.

Předvedeme vám, jak grant využít pro edukaci a k osvětě o problematice, kterou se zabýváte, nebo například k získání finančních příspěvků. Ukážeme vám, jak moc je důležitá analýza klíčových slov a jak zvýšit počet relevantních návštěv. Naučíme vás pohybovat se v Google Ads a rozumět nejdůležitějším metrikám pro běžnou práci s účtem.

O koho se staráme:

Reklamy na internetu (PPC, bannery, remarketing)

Pokud se nám povede správně rozjet Google Ad Grant, je možné využít další online marketingové nástroje, které vám pomohou udržet potenciálního přispěvatele ve fázi ohřevu (viz výše). Tyto nástroje jsou již placené, a proto je velmi důležité zvážit a odhadnout jejich efektivitu a účinnost.

PPC reklamy

Krom reklam ve vyhledávání je ještě možné využít další formáty PPC (Pay per click) reklam (primárně na Google, obdobné formáty nabízí i Seznam Sklik)

Pozn. patří sem i reklamy na Youtube, ty budou popsány v dalším článku.

Bannery

Bannerová reklama nám pomáhá oslovovat uživatele, kteří ještě nepřišli do styku s vaší organizací. Výhodou bannerů je možnost využít obrázek, který může lépe upoutat pozornost potenciálního uživatele.

Bannerové reklamy lze na uživatele cílit mnoha způsoby:

  • dle lokace,
  • dle demografie,
  • dle zájmů uživatele,
  • umístění na konkrétní weby,
  • a další.

Co se týče cen, většinou doporučujeme formát CPC (cost per click), tj. inzerent platí pouze za klik na banner (ne za zobrazení) a ceny se mohou pohybovat (dle cílení a konkurence) od 2 Kč/klik po 10 Kč/klik.

Remarketing

I v rámci remarketingu se jedná o placenou formu reklamy. Nicméně tento formát nám již umožňuje lépe cílit na uživatele, kteří přišli s naší organizací do styku. Pokud uživatel již byl na naší stránce nebo viděl naše video na Youtube, můžeme jej znovu zacílit pomocí jiné zprávy a tím se mu připomenout a přilákat jej zpátky na naše stránky. Pro lepší pochopení využijeme následující graf.

Zdroj: Wordstream, 9/2018

O koho se staráme:

Webová analytika: Google Analytics

Naprosto nepostradatelným doplněním správně nastavených kampaní je měření aktivit uživatelů na webu. Všem neziskovým organizacím, které školím, představuji a doporučuji Google Analytics. Tento nástroj je ZDARMA a poskytuje detailní informace o tom, jak se uživatelé na webu chovají, zdali se vracejí z fáze ohřevu (viz výše) nebo na web přicházejí z jiných zdrojů. Zároveň můžete vyzjistit, jaké zdroje návštěvnosti jsou nejefektivnější.

Potom můžeme správně reagovat na průběh propagace a upravovat cílení a kampaně tak, abych dosáhly stanovených cílů.

Jak můžeme pomoci a jak Google Analytics použít

Neziskové organizaci můžeme pomoci implementovat a nastavit Google Analytics (GA) na webové stránce tak, aby jejich budoucí uživatelé byli schopni jednoduše správné informace najít. Ukazujeme a školíme, jaké možnosti GA nabízejí, na co si dát pozor a jaké otázky si klást.

Následně konkrétně školíme co v rozhraní Google Analytics najdete, co jsou metriky a dimenze, a jak vyhodnocovat kampaně a cíle. Vše zkoušíme v reálných účtech a následně nabízíme možnost konzultací. V rámci školení bereme ohled na možnosti a potřeby neziskové organizace.

O koho se staráme:

Tímto uzavírám první část tohoto článku. Jak jsem již zmínil, příště se můžete těšit třeba na tvorbu webových stránek (včetně SEO), SEO a linkbuilding nebo využití vizuálního obsahu.

Nabídka školení a konzultací pro neziskové organizace Karel Pařízek — Blueberry:

A pokud toho na vás bylo hodně, níže nabízím, jak mohu pomoci já sám v rámci školení a konzultací neziskovým organizacím:

Práce s Google Ad Grant

  • Jak získat Google Ad Grant
  • Jak jej správně nastavit
  • Jak z něj získat co nejvíce
  • Jak jej vyhodnotit
  • Jak jej neztratit
  • Tipy a triky s Google Ad Grant po 1. 1. 2018

Práce s Google Analytics

  • Implementace a nastavení Google Analytics
  • Jak pracovat s Google Analytics
  • Jak se neztratit v Google Analytics
  • Co by měla nezisková organizace sledovat v Google Analytics

Jak online marketing může pomoci neziskovým organizacím

  • Online marketingové nástroje pro neziskové organizace
  • Co vše by měl obsahovat web neziskové organizace
  • Jak pracovat se sociálními sítěmi (Facebook, Linkedin a další)
  • Jak pracovat s Youtube a s videem obecně
  • Jak pracovat s dalšími analytickými nástroji vyjma Google Analytics
  • Jak pracovat s online reputací vaší organizace
  • Jak se propojit s influencery

Kdo je Karel Pařízek

--

--