Kdo je to vlastně ten Audiovisual wizard pro Blueberry? Odpovídá Pavel Vachek, jeden z našich co-founderů
English version of this article can be found HERE.
Zeptali jsme se jednoho ze zakladatelů Blueberry, Pavla, kdo je vlastně ten postrádaný Audiovisual wizard a proč jsme se rozhodli někoho takového hledat. Náš marketingový tým totiž aktuálně dělá hlavně výkonové kampaně. Jak má tedy vlastní produkce zapadnout do nabízených služeb?
„Jaká agentura vlastně chceme být?”
Úvodem trochu pohled do Pavlova a Karlova uvažování, proč vlastně založili marketing tým v původně vývojářské firmě.
Už dřív, když jsme se s Karlem bavili o vizi marketingu, jsme se hodně srovnávali s ostatníma marketingovýma agenturama a přemýšleli jsme, jak to vlastně v Blueberry uděláme.
Na českém trhu je totiž hodně specializovaných agentur. Dělají dost často jen jednu, dvě, tři… marketingové disciplíny. Ať už je to PPC, SEO, social, … jsou stále dost úzce zaměřený. Podle našeho názoru a zkušeností (prosím hatery, ať se drží na uzdě) to není tak efektivní, jak efektivní bychom to chtěli mít u nás. Cílem naší vize bylo, je a bude, že chceme dělat co nejvíce to půjde, abychom ve výsledku mohli klientovi hlavně lépe pomoci. Ale nešlo začít hned od začátku dělat vše najednou. Začali jsme pěkně od píky. První PPC, pak SEO a pak další a další…
A v čem tedy plánujeme ten rozdíl?
Opět je to jen náš názor, ale i když jste sebelepší (ne-li rovnou nejlepší) PPC, SEO, Social, Brand agentura … vždy řešíte jen to, v čem jste specializovaní, a je jedno, jestli je to jedna nebo více věcí, pointa je, že to není „všechno“ ( definici “všeho” také nechám filozofům).
Takže když má klient SEO a copy, které neladí s PPC strategií a navíc každou věc dělá jiná agentura, navzájem si hází klacky pod nohy, pomlouvají/vymlouvají se a prostě dost často netáhnou za jeden provaz.
Zažili jsme to. Neříkáme, že je to tak vždy (zaplať pánbůh), ale že se to dost často stává.
A taky říkáme, že to u nás chceme už od začátku jinak. Když klientovi dokážeme dodávat „všechno”, stojíme si za strategií, za návrhem webu, za jeho responzibilitou, za designem kampaně,… a za to „všechno“ máme právě my hlavu na špalku a věříme, že je to prostě lepší :)
„Pojďme dělat produkci!”
V určité části jsme se tedy dostali do fáze, kdy jsme si řekli — pojďme dělat i tu další část, nebuďme jenom ty lopaty, nebo ty ruce (pardon), ale pojďme ty věci i vymýšlet kreativně a celkově strategicky. Tam byl první krok k tomu, že jsme začali shánět takzvaný šampiony (Marketing strategist). Digitální šampiony máme od toho, aby všechno zastřešili jako celek.
Tam jsem moc hrdej na naše třetí místo v Young Lions, kde jsme soutěžili právě v kategorii Digital (marketingové strategie) a utkali jsme se i s kreativníma agenturama. To je pro nás takový razítko, že jdeme správným směrem. A byl to ten první krok. A právě teď je ten správný čas na to, posunout to zase o něco dál. Od těch šampionů se musíme dostat na další level a tím by měla být vlastní kreativa a produkce.
Dnes za sebou máme první větší vítězství i ve výběrovém řízení, kde jsme se utkali se špičkama v oboru, a to na námi dříve zapovězeném poli — poli kreativním– vymýšlení celých kampaní.
Tzn. už si začínáme věřit i v kreativním procesu. A jsme na to hrdí :)
V dalším kroku chceme, abychom si tu pracně namyšlenou kreativu mohli i sami produkovat.
Designerů už máme snad dost, ale potřebujeme někoho, kdo bude fotit a točit videa.
Takže hurá do další fáze …
Dává nám to smysl dlouhodobě. Není to čistě jenom zisk, ale je to o tom, že máme dlouholetý zkušenosti s tím, že když je jeden klient a víc agentur, tak i když táhnou za jeden provaz, málokdy to funguje. Jedna hází na druhou, že špatněj landing, špatný PPCčka, špatný tohleto a támhleto. Kdežto když to budeme dělat celý, tak se pod to celý můžeme podepsat, za celek ručit a ve výsledku taky doručit klientovi výsledky.
Koho vlastně hledáme?
Hledáme někoho, kdo bude zvládat fotit, natáčet videa, a bude i kreativec. Nemusí to být nikdo seniorní, ale musí to být nadějný junior. Hlavně musí mít drive k tomu ty věci posouvat. Když nám někdo odevzdá fotku, kde skupinka lidí stojí jak vořežpruti, a není si je schopnej dát do latě, postavit tak, aby ta fotka byla hezká, tak s tím nemůžeme moc pracovat. Nechceme slyšet, že by to nejradši vyfotil v ateliéru, ale chceme, aby byl schopnej pracovat s tím, co má. A to se nám teď dlouhodobě nedařilo.
A co nabízíme my?
Jsme schopni tomu člověku radit, ale musí to mít v sobě a musí chtít spojit naše představy s vlastníma nápadama a realizovat je.
Když bych úplně fantazíroval, tak tady ten člověk by mohl jednou vyrůst v někoho jako „art director“, který by zastřešoval celou naši kreativu. Digitální šampioni zastřešujou strategii, ale pak by tam měl být ten umělec, kterej by řekl to „ne” a nápady by smetl ze stolu (stratégové nebudou naštvaní, vezmou to, najdou nějaké společné řešení), a o to to bude profesionálnější. Ale to už dost předbíhám, možná to nevyroste k „art directorovi”, ale ta vlastní produkce je teď momentálně nejdůležitější.
S kým by takový Audiovisual wizard nejvíc pracoval?
Nejvíc by spolupracoval právě s tím digitálním šampionem, který namyslí strategii a tady ten člověk by k tomu vymyslel vizuální stránku. Výstupy by pak zase šly přes toho šampiona na specialisty. Ale v největším kontaktu by byl se šampionem a pak s designerským týmem.
A jak by to bylo s vybavením?
Co se týče vybavení, pokud příjde někdo fotit telefonem, nebo kompaktem, je to i na juniora trochu divný. Ten člověk musí mít aspoň nějakou základní zrcadlovku, musí vědět co je clona, musí znát nějaký základní pojmy, a nesmí to být někdo, kdo si zrovna vzal foťák a říká, že fotí. My ho samozřejmě vybavíme, ale už při tom výběrovým řízení je základní znalost nutná. Dneska dokáže díky Instagramu udělat hezkou fotku každej, ale pokud tomu chybí koncepce a komplexnost, není to to, co hledáme. Já je dělím na fotografa s velkým F a pak efektora — dá tam nějaký efekt, nějakou čáru, kterou obšlehne a je to.
Jak by to bylo s poměrem video vs. fotka?
Ideálně půl na půl, lidi nejmíň rádi konzumujou psanej text, pak jsou fotky a pak videa, protože nemusí nic dělat a jenom čuměj. A video je vlastně rozhejbaná fotka, takže tohle uvažování ukazuje, že dlouhodoběji to možná půjde víc k videu, ale to předpokládáme tak pade na pade, protože fotky budou pořád potřeba.
A konkrétní náplň práce?
Pozice má dvě roviny, dlouhodobá práce na našem brandu a pak různorodé činnosti na klientských projektech. Na začátku ten člověk bude dělat jenom pro Blueberry, protože bude chvilku trvat, než to obchod zobchoduje, než klienty přesvědčíme, že u nás mají dělat taky produkci. Ale dlouhodobě to bude půl na půl. My chceme makat na našem brandu, což znamená, že ten člověk bude mít hodně v rukách Blueberry, kde je spousta věcí a akcí k focení, k natáčení, může tam chodit s vlastníma nápadama a zkoušet si to. A druhou půlku by dělal pro naše klienty, takže ta práce by byla hodně různorodá.
Proč by někdo, kdo umí fotit, měl jít zrovna do BB? Jaká je ta přidaná hodnota BB oproti freelancingu?
Nemusel by si shánět zakázky, odpadne ta administrativa, která většinu kreativních lidí zabíjí, nemusí řešit, jestli maj na splátky hypotéky a podobně. Pro nás je důležitá práce v týmu, na svatbách pracujou fotografové sami, nemají se o koho opřít, tady budou mít nejenom jistotu, ale taky velkou volnost. A hlavně bude součást něčeho zajímavějšího, většího, bude něco budovat. Já třeba nerad pracuju na něčem, co nemá šanci růst a posouvat se. A taky je tu hodně přesah i do jiných oborů, díky spolupráci na celých kampaní bude tenhle člověk komunikovat i přímo s PPCčkařem, social specialistou a bude muset spoustu dalších věcí pochopit a posouvat se dál.
Je třeba říct, že za dobu, co hledáme wizarda značka (skoro) ideál, nám druhým kolem pohovorů prošla spousta lidí. Ale většinou nám chyběla ta správná jiskra. Pokud si wizard a zalíbila se ti tahle Pavlova výzva, napiš nám. Pokud nejsi wizard, ale máš ho ve svém okolí, dej mu o nás vědět. Těšíme se!