Co pro nás znamená role Scrum mastera.

Adam Kohout
Blueberry_cz
Published in
3 min readAug 1, 2018

V Blueberry se snažíme najmout nového Scrum mastera už více než rok. A to i přesto, že máme oproti jiným firmám podstatnou výhodu v tom, že máme roli agilního kouče a můžeme tak najímat jak seniorní, tak juniorní Scrum mastery. Měli jsme desítky pohovorů. Ale výsledkem je 0 přijatých lidí. Nechápejte mě špatně, náš HR tým udělal vše, co bylo v jejich silách, ale i tak se zdá, že na trhu není ideální člověk přesně pro nás. A právě to mě přimělo se zamyslet nad pozicí Scrum mastera a rozdílnými přístupy k této roli.

Jak asi všichni víte, v současné době je hodně složité najít zkušené IT profesionály. Ne jen kvůli momentální situaci na trhu práce, ale také proto, že zrovna tohle odvětví se neustále mění a posouvá dopředu. To, co fungovalo před pár lety už nefunguje dnes, a podobně. Zajímavé je, že sice jsme schopni zaujmout spoustu zájemců (měli jsme desítky pohovorů, s juniorními i seniorními kandidáty), ale i přesto jsme přijali přesně 0 Scrum masterů. Ano, nula. A to mě vedlo k zamyšlení nad tím, kde je vlastně problém.

Podívejme se na fakt, co pro nás v Blueberry role Scrum mastera přesně znamená. Není to manažer, není to ani software architect, ani byznysmen. SM je někdo, kdo je schopný pomáhat nejen týmu s jejich pracovními problémy a postupy, ale také klientovi. SM je pro nás někdo důvěryhodný a respektovaný celým týmem. Někdo, kdo dokáže předvídat dva kroky dopředu v širším kontextu.

Jako Scrum master máte v Blueberry dva jednoduché cíle: spokojený zákazník a spokojený tým. Může to znít jednoduše, ale rozhodně to není jednoduchý úkol. Jak můžete zajistit splnění cíle bez toho, aniž byste přišli o zákazníka nebo člena týmu? :D

Dobrým začátkem je otázka: „Co činí našeho zákazníka šťastným?“ Odpověď je celkem jednoduchá — doručit tak, jak zákazník očekává. A právě tam se vše začíná komplikovat. I přesto, že komunikace se zákazníky je v Blueberry na straně Product ownerů (o tom se můžeme také pobavit někdy jindy), Scrum master je člověk, který musí znát také vše ze strany klienta a je to osoba, která může vlastně věci posouvat dále.

A potom je tu druhá část — doručení. Tým může doručovat věci tak, jak jsou očekávané, jen když rozumí tomu, co přesně je očekáváno. To znamená, že členové týmu musí znát požadavky, klienta a musí mít tolik informací, kolik je jen možné, aby přišli s efektivním a očekávaným řešením. A v neposlední řadě musí být tým motivovaný, efektivní a mít dostatek času na to, aby přišel s inovativním řešením napříč celým projektem. Jak můžete vidět, je tu hodně proměnných, které musí být správně nastaveny. Lidé se mění, projekty se mění, vše se v procesu mění. Vypadá to jako výzva? Vítejte v běžném pracovním dni Scrum mastera.

Pokud se chcete stát Scrum masterem, musíte vědět, jak se stát tímto důvěryhodným respektovaným členem týmu. Nezáleží na tom, jestli pracujete 10 let v IT prostředí a vaše pozice se oficiálně nazývá například „senior project manager“, nebo máte 5 let zkušeností jako vývojář. Důležité je cítit, že máte co předat týmu například jen tím, že si s lidmi promluvíte, vedete je jiným směrem, povzbuzujete je v práci na projektu, apod. Scrum master není jen pracovní pozice, ale je to o tom, kdo skutečně jste a jak přistupujete k úkolům a problémům. A to je právě to, na čem záleží nejvíce. Není to o propagaci, ale o tom, co umíte nejlépe a co děláte pro tým a pro projekt.

Někdo se může ptát, jaký je rozdíl mezi juniorem a seniorem? Na začátek je důležité zmínit, že junior neznamená začátečník. I pokud jste v této roli noví, musíte být schopni vysvětlit výhody agilního vývoje a co váš tým vlastně potřebuje a co jsou běžné chyby. Z mojí zkušenosti vím, že junior Scrum master je někdo, kdo je schopný řešit problémy. Seniorní Scrum master je někdo, kdo je schopný jim předcházet.

A co je tedy závěrem? Je to vlastně jednoduché. Můžete být dobrým Scrum masterem i přesto, že je název vaší pozice úplně jiný. Nepřemýšlejte nad názvem pozice, ale nad řešením problémů. Pokud jste dobří právě v řešení problémů a v udržování spokojenosti jak u klientů, tak v rámci týmu, máte tak potenciál na to, být dobrým Scrum masterem.

--

--