HR (k) sobě: Zpětná vazba… No a?

Bara Blazkova
Blueberry_cz
Published in
4 min readAug 8, 2018

Find English version here!

Práce se zpětnou vazbou jedním z klíčových aspektů úspěchu jedince i společnosti. Přesto je práce se zpětnou vazbou mnohdy jedna z nejvíce problematických oblastí. Jaké nástroje máme jako HRisté k dispozici a jak je co nejlépe využít? Tomu jsme se podívali na zoubek v rámci červencového setkání HR (k) sobě, kterého se zhostily holky ze Slevomatu. A že téma vybraly sakra dobře.

V rámci 3-hodinového setkání jsme se zabývali tím, s jakými problémy se v rámci našich firem v kontextu zpětné vazby potýkáme a jak je řešíme. Ukázalo se, že nejčastějším problémem nebývá neochota lidí zpětnou vazbu poskytnout. Naopak. Zejména v rovině podřízený-nadřízený ale často panuje obava z poškození vzájemného vztahu, případně zhoršení si pracovních podmínek. Častou překážkou bývá též nejistota, jak zpětnou vazbu poskytovat, aby byla přímá, aktuální, komplexní, konstruktivní a vedla k pozitivní změně.

Velkou přidanou hodnotou platformy HR (k) sobě je různorodost ve společnostech, ze kterých účastníci přicházejí. Na červencovém setkání tak nechyběly technologické firmy a digitální agentury Blueberry, Artin, Qest automation, Etnetera, Memos Software a eWay, své zastoupení měl i neziskový sektor díky neziskovky.cz, korporace jako Alza, Johnson & Johnson či Ferrero, ale i menší firmy jakou je Hypermedia a.s. Sesbírala se tak široká paleta nástrojů, které máme k dispozici a v dnešním blopostu bych Vám ráda představila ty nejdiskutovanější.

Adaptační rozhovor

Stejně jako v prvních chvílích mezilidského setkání (na prvním rande, prvním kole pohovoru) mají i první dny a týdny na nové pozici mnohdy rozhodující vliv na to, zda s námi náš nový kolega zůstane. Jako člověk „zvenčí” si nový kolega dělá s každou novou situací, které v rámci pozice čelí, obrázek o celkovém fungování firmy, o firemní kultuře, o stylu komunikace i přístupu k řešením problémů. Navíc může být skvělou studnicí nových nápadů a myšlenek, které mohou zůstat nevyslyšeny, pokud k jejich vyjádření nedostane odpovídající prostor. Jedním z užitečných nástrojů je adaptační rozhovor, jehož by se měli účastnit spolu s novým kolegou především manažeři a HRisti. Získají tak totiž cenný pohled zvnějšku na fungování firmy. Krom toho, že ušetříte za externí konzultanty, dáte také svým lidem už od začátku najevo, že vás zajímá jejich názor. Holky ze Slevomatu nám předvedly, jak takový rozhovor může obsahově vypadat.

Interní workshopy

Možná teď mluvím o něčem, co je zcela zřejmé, přesto mám potřebu to zmínit. Častým důvodem toho, proč ve společnosti nefunguje zpětná vazba je jednoduše to, že lidé nevědí, jak upozornit na věci, se kterými nejsou spokojeni, aniž by druhé straně ublížili. Na druhé straně pak řadě z nás dělá problém zpětnou vazbu přijímat. Ať už negativní či pozitivní. Rozhodně tak není od věci zařadit do interního rozvoje právě téma zpětné vazby. V Blueberry pořádáme 3 hodinové workshopy, kde se setká menší skupinka lidí z nejrůznějších týmů a trénují a trénují. Je to zábava, zároveň si každý vyzkouší roli poskytovatele i přijímače zpětné vazby. Zvyšuje se tím ochota zpětnou vazbu dávat, aktivně si o ní říct, ale taky být shovívavější,když třeba neproběhne ideálně. Protože dokonalost je pekelně těžkou disciplínou.

360°ZV

Z Fortune 500 ji využívá prý 90% společností. Vidět černé na bílém, jak hodnotím sebe sama a jak mě hodnotí druzí může upozornit na slepé skvrny, zároveň také pomáhá se zefektivněním a měřením rozvojových aktivit, které v rámci společnosti zavádíme. Dostat ucelenou a detailní zpětnou vazbu od podřízených, nadřízených, kolegů, případně i zákazníků může bývá ohromně přínosným podkladem pro další práci na rozvoji. Na trhu je navíc řada dodavatelů, kteří pomohou zajistit anonymitu a bezproblémovou administrativu za minimální náklady hodně zábavy.

Nejen Exit, ale i Post-Exit Interview

U nás v Blueberry jsme zavedli tzv. Post-Exit Interviews Interviews. Takže krom toho, že se bavíme s lidmi, když odcházejí, což bereme jako samozřejmost, nás taky zajímá, jak nás vnímají s emočním i časovým odstupem. Co zpětně vnímají pozitivně, co by nám doporučili zlepšit, jak se jim pracovalo se šéfem apod. Převážná většina bývalých kolegů to vítá, dává nám cenné tipy ke zlepšení, často nám doporučí i potenciální nové kolegy nebo někteří dokonce sledují naše nabídky, aby se k nám vrátili s nově nabitými zkušenostmi odjinud. Kromě důležitých informací tak podporujeme i Employer Brand.

Ať už se na konci dne rozhodnete pro jakékoliv nástroje (paleta je ohromně široká, popsala jsem pouze zlomek možností), je třeba říct, že nejhorší zpětná vazba že žádná zpětná vazba. Pokud Vás zajímá více do hloubky téma jako takové, HR (k) sobě, nebo jen chcete nasdílet, jak HR děláte u Vás, dejte vědět!

Proč to děláme?

HR (k) sobě je platforma otevřená profesionálům zabývajících se problematikou Human Relations. Inspirací pro její vytvoření byla filosofie Open Source, tedy veřejného sdílení vlastního know-how, nápadů, myšlenek a best practices. Věříme, že tímto posuneme dál nejenom sebe, ale i lidi kolem nás.

Chcete-li mít aktuální informace o plánovaných akcích, dojít si pro radu nebo třeba sdílet své zkušenosti, sledujte dění na naší fb stránce HR (k) sobě.

--

--