Hromada tipů, které přinesl CopyCamp 2016

Dana Križanová
Blueberry_cz
Published in
6 min readJan 20, 2016

Minulý rok jsem se zúčastnila skvělého CopyCampu. Letos mi to bohužel nevyšlo, ale rozhodla jsem se, že sem na Medium přenesu aspoň článek, který jsem pár dnů po akci napsala. Pojďte si tedy se mnou udělat takový historický výlet plný tipů a zajímavých rad z oblasti copywritingu.

Copy pod mikroskopy. Přesně tak zněl podtitul letošního, v pořadí již šestého CopyCampu, který představil celkem 10 přednášek, dva workshopy a hromadu zajímavých tipů a rad, které najdete právě v tomto článku.

A dnes se o ně podělím i s vámi. Ano, vím… článků tohoto typu se v posledním týdnu vyrojilo dost (třeba ten od AnnaCopy nebo Pavla Tlapáka), ale já jsem se rozhodla pojmout tento článek trochu víc detailně, tak trochu jako pod mikroskopem.

Filip Kahoun — Copywriting a emoce

Filip je CEO agentury H1.cz a z jeho přednášky jsem si odnesla dvě hlavní moudra. Lidé si se značkou kupují především emoci, chcete-li, tak pocit. Proto propište emoce, které chcete, aby si lidé spojovali s vaší značkou, do textů i celkové komunikace značky.

Které emoce jsou podle Filipa TOP?

  1. Potěšení, které ve vás vyvolá čokoláda Milka.
  2. Důvěra, se kterou usedáte do spolehlivého vozu Volvo.
  3. Status, ten společenský, který si potvrdíte nákupem hodinek Rolex.
  4. Odpovědnost, třeba vůči zdraví vašeho dítěte, které opečováváte kosmetikou Johnson & Johnson.
  5. Efektivita, jenž provází oblíbené automobily od značky Ford.
  6. Individualita, například v módě, kterou nabízí luxusní značka D&G.
  7. Úspory. Těch můžete docílit nákupy na portálu e-Bay.
  8. Sounáležitost. Tu můžete vyjádřit třeba lajkem na Facebooku.

A to druhé moudro? Nezapomínat na tzv. „catchwords“ v headlinech. Zajímavý přehled anglických slovíček najdete například na blogu BufferApp. Český tahák konverzních slovíček pak sepsal božský Ottocopy.

Luboš Květ — ísla pro vaše písmenka: naučte se vyhodnocovat výkon svých článků

Luboš patří na stejnou palubu jako předchozí speaker, tedy do agentury H1.cz, kde působí jako analytik a kodér. Jeho přednáška mě bavila, i když byla plná čísel a vyhodnocování, které Luboše provází téměř od narození. Pokud nejste rozeným analytikem jako on, začnete se v tom po chvilce ztrácet… na to je nejspíš Luboš zvyklý, proto nám připravil již hotový skript, který v sobě ukrývá 6 metrik pro vyhodnocování textů.

Díky jeho skriptu (stačí kliknout a je váš) můžete měřit:

  • KOPÍROVÁNÍ TEXTU pomocí zkratky CTR+C (pro jablíčkáře CMD+C), vidíte tedy akci, když si někdo zkopíruje část vašich textů.
  • SCROLLOVÁNÍ NA STRÁNCE, díky kterému zjistíte např. kolik lidí vidělo 100 % textu.
  • DÉLKU TEXTU a to tak, že skript spočítá všechny znaky, zaokrouhlí a pošle do GA, vy pak můžete porovnat s konverzním poměrem.
  • POČET OBRÁZKŮ, který využijete hlavně u produktové stránky na e-shopu.
  • INTERAKCI SE SOCIAL PLUGINY, která vám např. prozradí, který článek je nejvíce sdílený.
  • A nakonec ČAS STRÁVENÝ NA STRÁNCE, který měříte po vámi nastavených intervalech (metriky z Analytics totiž mohou být zavádějící).

Lubošovi tedy patří velké díky, skript jsem nasadila na blogy našich klientů a už se těším na první výsledky testování. Zkuste to taky!

Jan Kvasnička a Pavel Ungr — Copywriting versus SEOUX: Jde to dohromady?

Pavel Ungr patří nejznámější SEO specialisty v naší republice, jeho blog Bloxxter NET (koukněte, má nový design) mi nejednou pomohl… a proto jsem byla na tuto přednášku hrozně zvědavá. Pánové stihli za 30 minut ohromných 90 slidů, ze kterých jsem si odnesla především tyto informace.

  1. Dbejte na textaci u každého detailu. A mám tu i jednu radu pro e-shopy. Místo DOPORUČUJEME použijte NEJPRODÁVANĚJŠÍ produkty.
  2. Pište originální nadpisy s klíčovými slovy… ale všeho s mírou.
  3. Namísto prázdných slov zmiňujte (nejen) v nadpisu konkrétní výhody.
  4. Štítky, filtry a kategorie pojmenujte odlišnými názvy.
  5. Myslete na strukturu textu, dohlédněte na to, ať text taky hezky vypadá.
  6. Rozsáhlé popisky kategorií dávejte jen ke specifickým produktům.
  7. Google neindexuje to, co nevidí na první pohled. To se týká například textů, které jsou zobrazeny až po rozkliknutí (např. zobrazit více…)
  8. Zdá se vám tento článek příliš dlouhý? Google miluje dlouhé texty! Otázkou však je, co uživatel… :-)
  9. Pokud má více záložek stejnou URL, Google je nevidí.
  10. Rozesíláte newsletter z mailu info@vasbrand.cz? Nuda! Zkuste být víc kreativní.
  11. SERP je výkladní skříň webových stránek, proto si dejte záležet na meta description.

Andrea Moličová a Tomáš Jireček — Kreativita — Příběhy — Improvizace

Trochu se stydím, ale z této přednášky jsem si zapamatovala jen jedinou věc, kterou je aktivní poloha. Stručně řečeno, pokud píšete dlouhý článek a začínáte pomalu padat pod stůl, zvolte vzpřímenou polohu těla. Narovnejte se, zhluboka se nadechněte a uvidíte, že to půjde líp.

Martin Brablec — Vzrušující nudný obsah aneb jak na nudě vydělávat

Skvělá přednáška! S tímto problémem se potýkám prakticky od svých začátků a věřím, že to zná každý. Čekáte lovebrand a namísto toho přijdou lokalizátory úniku plynu (moje vlastní zkušenost). Podobný příběh vyprávěl i Martin, přidal však několik cenných rad.

Ty lokalizátory, kohoutky na vodu, jednoduše všechna ta nuda, co vás tak brutálně nebaví, znamená pro někoho celý svět a to ze strany dodavatele i koncového zákazníka. Pokud tedy nedokážete být zábavní, buďte užiteční! Ten daný text přeci nepíšete pro sebe, není tedy tolik důležité, aby vás to pobavilo. Důležitější je, abyste přinesli nějakou informační hodnotu pro čtenáře a potenciální zákazníky.

Jak tedy podle Martina vytvořit vzrušující nudný obsah?

  1. POZNEJTE!
  2. POMOZTE!
  3. A přejděte znovu k bodu 1!

Tomáš Houska — Jsme lidi, ne? Tak proč jimi nejsme i na Facebooku?

Tomáš je tiskovým mluvčím olympioniků a ve své přednášce nám přiblížil komunikaci Českého olympijského výboru na Facebooku. Místo strojených profi fotek postují spontánní momentky focené většinou na mobilní telefon. A má to sakra velký úspěch! Pro mě a věřím že i pro ostatní byla však zajímavá informace ohledně toho, že Facebook před OH upravuje algoritmus pro vybrané sportovce, kteří se díky tomu zobrazují ve feedu uživatelů častěji.

Barbora Šťastná — Jak jsem začala psát Šťastný blog

Pro mě, jakožto copywriterku a SEO specialistku měla tato přednáška nejmenší informační hodnotu… co se tedy mojí práce týče. Každopádně díky milé blogerce jsem si uvědomila, že bych se měla víc usmívat. Třeba v tramvaji, když stojím frontu u pokladny a tak podobně. A taky to, že bych si neměla nápady šetřit na později. Jelikož na tu pravou příležitost, kdy je použít, můžu čekat celou věčnost…a pak už může být pozdě.

Pavel Kropáček — Mají si copywriteři a právníci co říct?

Právník Pavel Kropáček nám vysvětlil, jak nespamovat, což nejspíš všichni dobře víme, ale opakování je matka moudrosti, zvláště pak od odborníka.

V rychlosti tedy uvádím zásadní body pro emailing:

  • Musíte mít vždy předchozí souhlas.
  • V mailu vždy uvádějte, že se jedná o obchodní sdělení.
  • Vždy musí být uvedená totožnost odesílatele.
  • A nezapomínejte ani na button pro odhlášení odběru.

Určitě se bude hodit i informace o tom, že svým zákazníkům můžete zasílat obchodní sdělení bez předchozího souhlasu, dbejte však na to, ať nabízíte podobný produkt. Pokud tedy u vás někdo nakoupil náplně do tiskárny, nenabízejte mu kryty na mobilní telefon.

Kromě skvělých přednášek nás čekalo i chutné občerstvení… co víc si přát?!

Díky časovému pressu jsem poslední dvě přednášky nestihla, přečíst si o nich však můžete třeba v článku Martiny Fridrichové z Shockworks. Závěrem bych však chtěla zhodnotit celkovou organizaci, která spadala pod křídla H1.cz. Hned ráno mě před kinem uvítala fronta. Vypadala dlouze, hodně dlouze a já začala vzpomínat na to, jak mi maminka vyprávěla o frontách na pomeranče.

Každopádně holky u vstupu to zvládly naprosto bravurně, takže nějaké zdlouhavé čekání a vystávání ve frontě se nekonalo. No a další věc, kterou musím já i můj mlsný jazýček pochválit, byl catering. Mini bagetky od Bageterie Boulevard, káva i sladké pohoštění vážně bodly.

Závěrem bych tedy chtěla poděkovat celému týmu CopyCampu, H1.cz i všem řečníkům. CopyCamp 2016 byl opravdu kvalitní a já si ho maximálně užila.

--

--

Blueberry_cz
Blueberry_cz

Published in Blueberry_cz

Jsme digitální marketingová agentura Blueberry!

Dana Križanová
Dana Križanová

Written by Dana Križanová

I am SEO and inbound specialist, copywriter, linkbuilder, animal and food lover, with a bunch of creative ideas.