Jak jsme rozšířili vývojové workflow

Jiří Brhel
Blueberry_cz
Published in
5 min readJun 2, 2017

Svoji úvodní přednášku v pořadí již čtvrtého #BlueberryMeetUpu, jsem nazval “Jak jsme rozšířili vývojové workflow”. Cílem přednášky bylo vypíchnout některé z etap projektového řízení, které jsme do našeho vývojového workflow postupem času přidali. V roce 2010 jsme totiž tvorbu webů v Blueberry stavěli na čtyřech bodech: Zadání — Design — Vývoj — Spuštění. Chtěli jsme weby tvořit rychle, levně a kvalitně. Za cenu 9 990 Kč. Rychle, levně a kvalitně to je z našeho dnešního hlediska jeden velký bizarní oxymoron. Takto se užitečné digitální světy stavět nedají. Já vám nyní řeknu něco k sedmi bodech rozšířeného workflow, které jsou stěžejní především pro mě, jako projektového manažera. O zbytku se můžete dozvědět více ve článcích mých kolegů, Jirky či Ondry.

Zadání — výběrové řízení

Úvodní etapou celého řízení, kde se vašim klíčovým spojencem stává Business developer, je výběrové řízení. Vaše práce by v této fázi projektu neměla skončit pouze odevzdáním cenové kalkulace. Ocitněte se ve středu dění. Buďte u všech klíčových jednání výběrového řízení. Získejte si důvěru klienta proaktivním přístupem. A ukažte mu snahu vyřešit konkrétní problém, se kterým se na vás obrací, ne pouze prodat univerzální řešení. Ptejte se. Ptejte se hodně a ptejte se chytře. I tím dokažte své technologické a businessové know-how. Nepostradatelnou součástí výběrového řízení a budování si společného vztahu je bezpochyby i nalezení parťáka na straně klienta. Úvodní jednání o ceně, cílech a rozsahu projektu v přirozeném prostředí vašeho klienta, vám poskytne jedinečnou šanci poznat, kdo jakou roli zastupuje a kdo je místní decision maker a kdo může být trouble maker.

Nacenění projektu

V režimu fixed price jsme snad ještě žádný projekt neodhadli s uspokojivou přesností. Troufám si říci, že žádné universální řešení tohoto problému ani neexistuje. Protože i dva velmi podobné projekty probíhají v absolutně jiném prostředí a odlišném čase. K tomu, abychom se k nějaké ceně projektu alespoň přiblížili využíváme obdobu metody pointing poker. Ta se využívám k odhadování náročnosti jednotlivých user stories v řízení projektů pomocí SCRUMu metodiky. My se touto metodou snažíme odhadnou časovou náročnost jednotlivých úkolů, či celků z nichž se skládá celý projekt.

Snažte se o to nemít v hodnotící skupině zastoupeny pouze seniorní programátory. Ti z podstaty své zkušenosti mohou nacenit některé části projektu optimisticky. Juniorní programátoři pak nebudou schopni se těmto odhadům přiblížit. Zároveň diskuze na rozdílnými hodnotami nacenění, může přispět k tomu, že se například juniorní programátoři dozví od seniora o jednodušší formě řešení problému.

V této části je také důležité nezapomenout připravit si MVP variantu, tedy řešení s možností brzkého feedbacku a hlavně buďte to vy, kdo první vysloví cenu, a ta ať je co nejpřesnější.

Technická specifikace

Dokonce i zde platí, že dokonalá technická specifikace neexistuje, mám přesto několik rad, kterými je dobré se řídit. V počáteční verzi je dobré mít pokrytý alespoň rozsah prací, jenž povede k vyřešení problémů, které klienta vedly k rozhodnutí tvorby nového webu. Tuto specifikaci také vytvářejte postupně. Mluvíte s klientem různými jazyky? Snažte své řeči co nejdříve sjednotit do jedné a zapojit ho do tvorby dokumentu. Změnové požadavky ze strany klienta, ať už jsou vzneseny v jakékoliv části projektu, evidujeme v Blueberry v tabulce, již s ním máme nasdílenou už od samotného začátku. Vytáhnete-li na klienta podobnou tabulku, až když vám teče do bot, může to být bráno jako těžká ofenziva z vaší strany.

Kickoff meeting

A je to tady! Nastal čas pro setkání týmu s klientem. Ano, v Blueberry považujeme za důležité, aby se i celý realizační tým účastnil Kickoff setkání. Zde se opravdu šetřit penězi nevyplatí, už jen proto, že si z tohoto meetignu mohou vývojáři odnést úplně jiné informace, jež jsou pro vás jako pro projekťáka nepodstatné. Nechte svůj tým přijmout cíle projektu za své! Tato část navíc oplývá výhodou ,,Víc hlav, víc ví” a vy získáte cenné informace a zpětnou vazbu z jiných úhlů pohledu. Vašemu týmu ukážete, že mu věříte — důvěra je vratká, těžce měřitelná hodnota.

Obsahová strategie

V první řadě je důležité určit si cíle každé stránky, ty pak pomůžou pochopit relevantní obsah pro konkrétní stránku. Prosím, nepracujte s lorem ipsum. Snažte se připravit hrubé copy, kter již budete moci zanést do wireframes. Bude se vám pak spolupracovat s klientem na finální podobě textů, nebot bude mít poměrně konkrétníá představu co a v jakém rozsahu od něj očekáváte. Po splnění tohoto bodu nastává i správný čas pro zadání designerskému týmu a zpracování wireframe.

Prezentace milníků

Jakmile přijde den prezentace dosavadních milníků klientovi, buďte vždy a dobře připraveni. Vím, že konkurenční výhodou oproti ostatním bývá dodání produktu včas. To v naší brandži umí jen málokdo a ani my nejsme vždy tou světlou výjimkou. Nedodáte-li přesně to, k čemu jste se dříve zavázali, buďte připraveni odprezentovat klientovi alespoň to, co máte a dejte si dostatek času pro přípravu na tuto prezentaci. Pokud se v průběhu objeví jakýkoliv problém, řešte ho hned. Zametáním pod koberec či nezvedáním telefonů je cesta, která nikam nevede.

Testování a Quality Assurance

Velice důležitá a průběžná fáze. Myslíte-li si, že sami jako projektový manažer/produkt owner znáte projekt natolik, že jenom vy jej dokážete nejlépe otestovat. Musím podotknout, že tomu není tak dávno, kdy jsem si to myslel také. Čím dříve však integrujete samostatnou roli QA do vašeho týmu, tím úspěšnější váš růst bude.

Zajímá-li vás problematika UX či UI designu a rádi byste se dozvěděli, jak to chodí Blueberry v rámci těchto odvětví, neváhejte a přečtěte si články mých kolegů. Jirka Orság na #BlueberryMeetUpu mluvil o skloubení produkového řízení s UX designem. Prezentace Ondry Žáčka se zase věnovala grafickému designu.

Videozáznam z mé prezentace si můžete prohlédnout zde.

--

--