Nomádi naší (po)doby

Bara Blazkova
Blueberry_cz
Published in
4 min readNov 14, 2017

Co najdete, když vše opustíte? Jaká jsou úskalí digitálního nomádství? Kde a co jíst, když vyrazíte na půlroční cestu Afrikou na čezetě? Jak vypadá odvrácená tvář Ameriky?

Jediná cesta, které budete litovat, je prý ta, kterou nepodniknete. Když posloucháte příběhy lidí z Blueberry, často nabudete pocit, že se řídí heslem: litovat se má jen toho, co se neudělalo. Druhá série našeho Blueberry Dessertu věnovaného Kerouacovskému tématu „Na cestě” tak nabídla spoustu inspirace při hledání vlastní svobodné cesty.

Magičova Afrika na talíři

Martin Magnusek, zvaný Magič, náš Ruby developer i dobrodruh, odstartoval druhý díl našeho dezertu tématicky — jídlem! Málokdo se může pochlubit, že na čezetě po svých rodičích projel Afriku kolem dokola. (A podle toho, jak vypadal, když za námi přijel zpátky do kanceláří, tak to snad musel dát v jedněch kalhotách. Prostě frajer!). Sledujete pořad Busny na Streamu? Schválně, jestli tam Magiče najdete (jo, furt stejný kalhoty). Zážitků má triliardu, pro náš dezert si však Magič omezil téma na všemi oblíbené „jídlo”. Kde, co a jak jíst, nebo třeba jakému jídlu v Africe říkají „běloch” (přestože je červené) se i vy můžete dozvědět ze záznamu. Tak dobrou chuť!

Kterak se Tonda z nomádství poučil…

Všichni jsme o tom slyšeli, málokdo to zažil. Náš Solution Architect & Mentor Tonda alias Hakič coby digitální nomád procestoval pořádný kus světa. Půl roku pracoval na dálku Taiwanu, pak zariskoval ztrátu práce kvůli touze po nomádství v Kolumbii, a nakonec zjistil, že vykašlat se na práci může znamenat velký pracovní posun. Jestli už balíte batůžek nebo usilujete o jakoukoliv jinou formu práce na dálku, určitě pro vás bude užitečná Tondova zpověď o úskalích, nástrahách a možnostech ztrát a nálezů klientů. Ale hlavně, jak se s tím vším vypořádat.

Quo vadis, Matěji?

Že život není někdy snadný (a když se něco s…kazí, tak se to s…kazí), si zažil na vlastní kůži náš senior javascript developer Matěj Lauko. V jeden moment přišel o většinu z toho, co často vnímáme jako základ spokojeného života. Vyřešil to chlapsky. Sebral se a šel. Šel stovky kilometrů. Pěšky. Vydal se na pouť Camino de Santiago ve Španělsku. Zážitků a myšlenek si přinesl nazpět nepočítaně. Každého z nás zasáhlo z Matějova talku něco. Každého něco jiného. Co mně osobně už napořád zůstane v hlavě je skutečnost, že si neseme vždycky jen tolik, kolik jsme si na začátku sami naložili. Neváhejte si něco od Matěje vzít na cestu taky.

Zmrzlina, medvědi a hulení. Z čeho Danča (prý) přibrala?

Jednou z našich klíčových a vyžadovaných kompetencí, je odvaha riskovat a neustále šťourat do zaběhlých pořádků a postupů. Zkrátka narušování „statu quo”. Nikoho tak nepřekvapí, že má pro dobrodružství uděláno i naše Social media specialistka Danča Magersteinová. Ze všech jejích putování si pro kolegy připravila talk o poslední cestě do amerického Glacier National Parku, kde doslova prožila 4 skvělé měsíce. Odpovědi na FAQ stran její cesty podala (jak se u pravé marketérky sluší) s příběhem, vtipem a půvabem sobě vlastním.

Dozvěděli jsme se však i o odvrácené straně amerického snu. Té tváři Ameriky, se kterou se sami američané úplně nechlubí, ale díky níž si Daniela Ameriku zamilovala ještě víc. Jack Kerouac by byl určitě pyšný. A my jsme pyšní, že máme v týmu milovnici country muziky a přírody.

Ne každé páteční odpoledne v práci nabízí tolik inspirace a strhujících zážitků. Je skvělé, že tomu tak u nás, minimálně jednou v měsíci, je.

Co nás čeká příště?

Naše město nás potřebuje „a to tak, že rychle”!

Takže?

PRAHA!

Není jenom most a hrad…

#blueberrydessert

--

--