Nový tým Blueberry: DevTeam

Blueberry
Blueberry_cz
Published in
4 min readJun 9, 2017

Je tomu jen pár týdnů, co v Blueberry došlo k velkému třesku, přesněji, kdy jsme se z původních 4 oddělení webů, appek, marketingu a back officu “smrskli” pouze na tři. Konkrétně u nás došlo k symbióze webů s aplikacemi, z nichž se dohromady stalo nové oddělení DevTeam. Co nás k takovému kroku vedlo? Jak tato dvě oddělení historicky v Blueberry rostla a krystalizovala se do dnešní podoby? Co bylo oním AHA! momentem takového kroku a co je vizí toho týmu? Hledáš-li odpovědi nejen na tyto otázky, jsi tady správně, protože následující blog post ti poodkryje všechny tyto záhadou obehnané skutečnosti.

Historie Blueberry

K rozdělení našeho týmu na appky a weby došlo v době počátků Raelee. Interního CMS nástroje, který původně sloužil pro správu prvního velkého klienta. Toto interní CMS nám umožnilo začít “jednoduše” vytvářet webové stránky bez nutnosti programování. Webové oddělení tak vesele dělalo webové stránky, které v akci vyšly na pouhých 9 990 Kč. Ale nezůstalo pouze u toho. Jeho zástupci měli tou dobou mnoho zkušeností s vývojem webových systémů jako je BillApp, Daedalus nebo již zmíněné CMS.

Po čase se ukázalo, že je potřeba do webových stránek začít zakomponovávat business logiku, s níž si CMS neporadilo (objednávky, rezervace, vyhledávání). Proto webové oddělení na čas podlehlo technologii PHP. Tento anarchistický pokus vyšel. Možná právě díky tomu, že tou dobou byla většina Rails vývojářu na misi u našich klientů, kde nejenom získali další zkušenosti s vývojem, ale především cenné kontakty.

Když u jednoho z projektů došlo k první vzájemné synergii mezi oddělením appek a webů, ukázalo se i přes počáteční problémy, že šlo o správné rozhodnutí. Jenže než se ve webech rozkoukali, oddělením appek se šířil JavaScript a React jako hippie vlna na Woodstocku.

Současnost Blueberry

Jasná demarkační linie se postupně začala rozmělňovat na začátku tohoto roku, kdy jsme společně ruku v ruce vyšli vstříc našemu novému strategickému partnerovi a současně jsme nadále dostávali závazkům našich současných klientů. To bylo poprvé, kdy jsme si uvědomili, že jsme přece všichni “jen vývojáři”. Díky spojení sil se nám podařilo vytvořit a namixovat nové týmy tak, že jsme vyřešili projektovou obdobu kvadratury kruhu.

Pár lidí z webů začalo pracovat na aplikačních projektech a naopak lidé z appek zase pomáhali s těmi webovými. Demarkační linie byla ta tam. Objevila se však znovu v momentě, když jsme začali řešit, kdo vlastně na jednotlivých projektech vydělává a do které tabulky bude příjem z daných projektů padat. Opět jsme museli dát hlavy dohromady, ale místo řešení skutečných problémů — jak uspokojit zákazníky a přitom se vejít do nesmyslného limitu pouhých 24 hodin denně na člověka — jsme začali řešit problémy virtuální. Budou si aplikace a weby přefakturovávat odvedenou práci? Budeme rozšiřovat Cheddar (náš interní systém pro evidenci plateb) o nové funkce “parciální střediskové fakturace”? Stane se z nás korporace s jasně danými postupy?

A právě to se pro nás stalo oným pověstným AHA! momentem. Dává tohle dělení na dvě oddělení vůbec smysl? Co nám to reálně přináší? Není to náhodou tak, že nám to spíše přidělává více starostí? Nestavíme si zbytečně mezi sebou hradby, které zabraňují lepší spolupráci, sdílení znalostí a postupů? Co by se vlastně stalo, kdybychom oddělení aplikací a webů zbourali a místo toho postavili něco nového? Společného?

Jelikož nejsme korporát a nelpíme na tom, co se už komu z nás podařilo postavit a jaké místo v rámci korporátní hierarchie jsme si vydobyli, rozhodli jsme se k tomu přistoupit racionálně a dát obě naše oddělení dohromady. A tak vzniklo oddělení, které jsme společnými silami nazvali: DevTeam.

Otevíráme tak novou kapitolu vývoje v Blueberry. Jaká by měla být? Taková, jenž udrží růst Blueberry, ale především osobní růst každého z nás. Chceme excelovat na poli webového designu. Podporovat naše marketingové oddělení. Přicházet s novými iniciativami. Dále plánujeme nabízet jedinečná frontendová řešení a stavět na dlouhodobé spolupráci s klíčovými klienty. Nechceme zapomínat na to, že umíme stavět backendy a automatizovat serverovou infrastrukturu. Chceme budovat kompaktní týmy, pracovat z našich kanceláří (které brzy dostanou novou podobu) a také zlepšovat naše interní projekty na něž se dlouhou dobu zapomínalo.

A moc se těšíme, až vám o této naší společné vizi budeme moci sdělit více.

--

--