Skupinové řešení problémů #hrksobe

Bara Blazkova
Blueberry_cz
Published in
3 min readNov 28, 2017

Zajímá vás, jak využít know how skupiny naplno? Jak se dá propojit metoda skupinového řešení problémů s výsledky průzkumů spokojenosti? Nebo jen sledujete platformu HR (k) sobě a chcete update, co je nového?

V říjnu jsme se v Blueberry setkali s HRisty ze Slevomatu, Mazars, Medictechu a Spontexu, abychom se v rámci platformy HR (k) sobě společně podívali na to, jak se dá přistoupit k hledání řešení složitých problémů, kde nemusí existovat jen jedno správné řešení.

Často jsme v situaci, kdy by se nám hodilo vytěžit know-how kolegů napříč týmy a napříč odděleními v co nejkratším čase. Jak ale zajistit, aby nezapadl žádný nápad, aby se nechytal slova jen ten tradiční nejhlasitější hlas, abychom nezůstali zacyklení u „osvědčených způsobů” (které se neosvědčily, jinak bychom nebyli, kde jsme), abychom vygenerovali co nejvíc možností a ideálně pak takových, které nás dřív nenapadly a nabízí tedy reálnou šanci nás posunout?

Účastníci druhého HR (k) sobě

Co je Action Learning Set

V situacích, jako je ta zmíněná výše, čas od času naše volba padne na metodu Action Learning Set. Vlastně popravdě spíš takový její hybrid, upravenou verz, se kterou pracujeme. Rádi se necháváme inspirovat vším dobrým, co je k dispozici, a proto jsme zmíněnou metodu (ke které najdete dobře shrnuté bližší info třeba tady) doplnili o postupy z tzv. Bálintovského sdílení, konceptu, který je po desetiletí využíván lékaři, psychology či kouči v rámci supervize a profesního rozvoje. V původních Bálintovských skupinách se lékaři scházeli, aby během 90minut získali od svých kolegů inspiraci, co dělat s pacienty, s jejichž léčbou byli jinak bezradní.

Slevomat šel s kůží na trh

Teorie je jedna věc, rozhoduje praxe. Většina firem ukazuje ze své kuchyně to nejlepší, tedy úspěšné case-studies. Ne vždy ale ve skutečnosti jedou věci jak na drátkách. V rámci setkání jsme tak poprosili účastníky, aby nasdíleli problémy, s nimiž se v rámci HR potýkají a neví si úplně rady. Následně jsme vybrali ten, který nám přišel nejzajímavější. S kůží na trh šla statečně Jana Procházková, HR manažerka ze Slevomatu. Představila problém do hloubky, otevřeně zodpověděla doplňující otázky a pak už jí čekalo náročných 30minut mlčení, kdy měla za úkol pouze sledovat práci ostatních a případně si zapisovat nápady.

Skupina pak procházela fázemi, z nichž každá otevírala určitý typ přemýšlení nad problémem. Od volných asociací k problému skupina postupně došla do bodu konkrétních doporučení. Dalo by se říct, že šlo o strukturovaný brainstorming level 2.0.

Po půl hodině měla Jana několik tipů, jak problém uchopit, aby posunula HR aktivity a jejich dopad ve Slevomatu dál. Skvělá zpětná vazba na užitečnost metody je v tom, že během týdne z nápadů vznikly akční kroky v rámci firmy. A já se nemůžu dočkat příštího setkání, kdy se dozvíme, jaký byl dlouhodobý dopad změn.

Jestli vás zajímá víc do detailu, jak vypadá metoda, se kterou jsme na říjnovém setkání pracovali a na co všechno jí uplatňujeme u nás v Blueberry, stavte se na návštěvu. Rádi byste na příštím setkání byli taky? Sledujte naší fb skupinu a už Vám další příležitost neunikne!

Proč to děláme?

HR (k) sobě je platforma otevřená profesionálům zabývajících se problematikou Human Relations. Inspirací pro její vytvoření byla filosofie Open Source, tedy veřejného sdílení vlastního know-how, nápadů, myšlenek a best practices. Věříme, že tímto posuneme dál nejenom sebe, ale i lidi kolem nás.

--

--