Všechno, co potřebuješ vědět o LambdUpu 2018
Postřehli jste minulý rok LambdUp? Event, který se točí kolem jazyků, osobností, komunit, technologií a prostě všeho, co spadá do světa funkcionálního programování? Věděli jste, že ho pořádalo Blueberry ve spolupráci s lídry několika českých funkcionálních komunit, a že jsme do toho letos skočili znovu po hlavě a ještě ve větším? Ať už kýváte hlavou svisle či vodorovně, tento rozhovor s naším Tondou, Solution architektem, a Pájou, PR a Brand manažerkou, vám o LamdbUpu prozradí víc, než jste kdy mohli tušit.
Proč zrovna funkcionální programování?
Tonda: Protože přichází znovu na scénu a přináší řadu výhod v softwarovém vývoji. Tradiční OOP jazyky jsou nedílnou součástí softwaru, nicméně se stále více objevují situace, kdy už nestačí z pohledu performance, škálování nebo přehlednosti. Funkcionální jazyky se v současnosti dostávají do povědomí stále více programátorů a přináší čerstvý vzduch novostarých přístupů. Novostarých, protože základy jsou hlavně z 30. a 70. let minulého století.
Kde se zrodila myšlenka uspořádat event této velikosti a s touto tématikou?
Pája: Přišla v tu nejvhodnější dobu. Já jsem zrovna pracovala na novém konceptu #blueberryMeetUpů, když se do našeho organizačního týmu přidal Tonda. Na můj plán uspořádat jednou za čas meetup s externím řečníkem reagoval proaktivně a přišel s nápadem uspořádat meetup na téma funkcionálního programování. Jenže…
Tonda: Jenže pak se to malinko zvrtlo. :D S nápadem jsme oslovili několik dalších funkcionálních nadšenců a vytvořili jsme seznam řečníků, seřadili je podle preferencí a začali jsme je oslovovat. Nikdo jsme v ten moment netušili, že o event v Praze bude takový zájem, a tak se z meetupu s jedním až dvěma externími speakery stal LambdUp.
První ročník LambdUpu se sedmi řečníky a dvěma workshopy jste zvládli zorganizovat za dva měsíce. Co bylo klíčem úspěchu?
Pája: Za mě to bylo hlavně odhodlání celého týmu pracovat na eventu každou volnou vteřinu a podpora, kterou jsme dostávali nejen od našeho leadershipu, ale i od leaderů funkcionálních komunit, jak českých tak zahraničních, potvrzených i nepotvrzených speakerů, partnerů a všech, kteří událost podpořili jakoukoliv aktivitou.
Tonda: Určitě bylo důležité, že v širším realizačním týmu byli lidé, kteří se aktivně starají, nebo vedou komunity funkcionálních vývojářů. Například Dan Škarda, Aleš Roubíček nebo Roman Provazník. Ti se k nám přidali buď přes mé kontakty, nebo proaktivně sami od sebe a tím nám ukázali, že vize spojovat různé komunity není tak neproveditelná a má smysl.
Pája: To, co zmiňuje Tonda, pro mě jako člověka, který není z oboru, bylo fascinujícím a milým zjištěním. Všichni s chutí a dobrovolně přiložili ruku k dílu, protože za akcí viděli úplně jiný význam. Šlo o to podpořit vzdělávání a směr komunit, přinést inovaci, otevřít diskuzi.
Jak velký byl tedy realizační tým?
Tonda: Ani nevím, jestli se na tuto otázku dá odpovědět. V užším týmu bylo kolem 8 lidí, v tom širším 15? Jsme skupina nadšenců, zatím jsme se vždycky domluvili na všem. :)
Co pro vás bylo největší výzvou?
Pája: Pro mě osobně čas, seznámení se s daným tématem a cílovkou, a získání partnerů. LambdUp je neziskový projekt. Funkcionální programování je něco, v co kluci věří a co je zajímá. Vidí to jako technologii budoucnosti, a proto jsme se nebáli do akce investovat a přinést něco nového, i když jsme věděli, že nepokryjeme její náklady. Doufáme, že naši leadři za náma budou stát i tenhle rok, i když se na nulu nedostaneme. :) Co Pavel Vachek na to? (kontrola)
Jak se druhý ročník změní od původního?
Pája: Koncept se příliš nemění. Stále klademe největší důraz na kvalitu a obsah přednášek. Při jejich výběru pracujeme úzce jak s řečníky, které opět aktivně oslovujeme my, tak s obsahovou porotou (s lídry českých komunit), která navrhované talky detailně probírá a skládá je dohromady, aby účastníkům daly co nejvíce. Doufáme, že se nám podaří uspořádat více workshopů, protože o ně byl v minulém roce obrovský zájem.
Tonda: Zároveň jsme na základě feedbacku účastníků z minulého roku malinko změnili zastřešující téma a přidali jazyky. Loni byl vyšší zájem o úvodní přednášky do jazyku, obecnější témata a vyšší záběr ve frontendových technologií. Letos nám samozřejmě zůstanou témata v oblasti backendu, jako bude přednáška Sasi Jurice o Elixiru, ale zároveň chceme vyhovět přesahu do frontendu, například zaměřením se na Elm a ReasonML. Konkrétní přednášky jsou stále součástí debat, proto nebudu prozrazovat více. :)
Pája: A v neposlední řadě jsme rozšířili i realizační tým. S celým eventem nám teď pomáhá i společnost CN group, která funkcionální programování vnímá stejně jako my, jako stěžejní téma.
Pro koho je tedy LambdUp 2018 určen? Jen pro fanoušky funkcionálního programování?
Tonda: LambdUp je určen jak pro fanoušky funkcionálního programování, tak pro programátory, kteří se o tomto tématu chtějí něco blíže dozvědět. Bude i velký prostor na interakci se speakry a leadry workshopů.
Kde najdou “zájemci” další informace?
Pája: Web, Twitter, Facebook nebo přímo u nás. :) Stačí napsat.