Scroll Tracking ile İçeriğin Ölçümlenmesi

Şahin Seçil
Mar 23, 2018 · 4 min read

Kullanıcılar daha fazla ilgilensin, Google içeriklerimize daha fazla değer versin diye kullanıcılara kaliteli içerikler sunmaya çalışıyoruz. Peki nedir “kaliteli içeriğin” açılımı, nasıl ölçebiliriz? Bu yazı dizinde fikir vermesi için içeriğin performansının ölçümlenmesiyle ilgili bazı konulara değineceğim.

Başlamadan önce minik bir duyurum olacak. Her Cuma bu ve benzer konuları konuşmak için toplanıyoruz 🎉 Detaylardan haberdar olmak için iletişim bilgilerini bırakabilirsin.

Scroll Tracking ile serinin ilk yazısına başlayalım.

E-ticaret sitesi özelinde listeleme sayfasına gelen kullanıcılara ürünlerimizi göstermek isterken, içerik projelerinde kullanıcıların siteye gelme amaçlarını karşılayacak, bir başka deyişle soruların cevabını veren içerikler oluşturmaya özen gösteriyoruz. Bu içerikler kimi zaman 30 sayfaları bulabiliyor. Özellikle Kaushik sık sık yapıyor bunu

Peki kullanıcının titizlikle hazırlanmış içeriklerimizle ile ilgilenip ilgilenmediğini nasıl ölçebiliriz. Sayfaya gelip içeriği okuduktan sonra mı kapattı yoksa hiç okumadan mı kapattı veya listeleme sayfasında tüm ürünlere bakıp mı kapattı yoksa doğrudan çıkış mı yaptı? Scroll tracking bu noktada bize yardımcı oluyor.

Scroll tracking’i ölçümlediğimiz scroll depth (Araştırma yapabilmeniz için terimleri orjinal’inde olduğu gibi paylaşıyorum) metriğini basitçe “sayfanın görüntülenen uzunluğunun sayfanın tümünün uzunluğuna oranı” olarak tanımlayabiliriz. Yüzdesel olarak genellikle %25, %50, %75, %100 değerlerini kullanıyoruz.

Hatırlatma: Analytics’e gönderdiğimiz event verileri üzerinde dikkat etmemiz gereken bazı limitler mevcut. Analytics’in free versiyonu için aylık 10.000.000, günlük kullanıcı başı 200.000, oturum başı 500 hit kayıt edebiliyoruz. Listenin devamı Çoğumuzun free versiyonu kullandığını düşünürsek dikkat etmemiz gereken bir konu

Bu sebeple tüm scroll davranışlarını değil belirli aralıklar verilerini (%25,%50…) Analytics’e hit olarak aktarıyoruz.

Scroll Tracking’in bounce rate ile olan ilişkisine de bir göz atalım. Bounce rate gelen kullanıcının ikinci bir aksiyonu almadan siteyi terk etmesi durumunda ölçümlediğimiz bir metrik. 10 sayfalık bir makale hazırladıysak gelen kullanıcıların makalenin tamamını o an da okumaya vakti olmadığı durumlarda sayfayı terkemesi beklendik bir aksiyon olacaktır. 10 sayfalık bu makalenin bir kısmını okumuş kullanıcı ile hiç okumadan sayfayı terketmiş kullanıcıyı ayırt etme konusunda Analytics event tracking’ten faydalanabilir, sayfanın %25’ini görmüş kullanıcıları aksiyon olarak bounce metriğini etkileyecek şekilde düzenleyebiliriz. Bu düzenleme iki hit arasındaki davranışı ölçümlediği için ikinci aksiyonu kayıt edilmeden sayfayı terk eden kullanıcıyı yazıyı okumuş olsa bile sayfada kalma süresi 0 sn olarak işleyeceği için sayfada kalma süresini de doğru ölçümlememiz açısından faydalı olacak.

Özetle konuyu dağıtmadan, buradaki amacımız sayfayı açar açmaz geri tuşuna basan kullanıcılarla içeriği gerçekten okuyan kullanıcıları ayırmak. Daha fazla bilgi almak için “adjusted bounce rate” konusuna göz atabilirsiniz.

Scroll Tracking’i Google Tag Manager kullanarak nasıl entegre edebilirim?

Yemek tarifi için gerekli olan malzemelere göz atalım. Sayfanın ne kadar yüklendiği bilgisini aktarılması (java script), verilerin ölçümlenmesi (Google Analytics) Javascript bilginiz limitleyse Google Tag Manager pek çok konuda olduğu gibi burada da yardımımıza koşuyor. Google Tag Manager’ı bildiğinizi düşünerek doğrudan nasıl entegre edebileceğimiz kısmına geçiyorum. (Bilmeyenler için de “yeni başlayanlar için GTM” içeriği çok yakında sizlerle olacak :)

  • “Variables” bölümünden Scroll Tracking değişkenlerini aktif ediyoruz.
  • “Trigger” bölümünden Scroll Tracking değişkenlerinin ne zaman aktif olacağını belirliyoruz.
  • Veri akışı gerçekleşiyor mu, sayfa üzerinde kontrol edelim. Bunun için GTM preview özelliğini kullacağız Aktif ettikten sonra sayfayı tekrar yüklediğimiz zaman Google Tag Manager preview üzerinden veriler aşağıdaki gibi yansıyor olacak.
  • Elde ettiğimiz değişken verilerini Google Analytics’e aktaralım. Method olarak event tracking’i kullanacağız. “Tags” bölümünden Universal Analytics tag’ı altında yapılandırmayı gerçekleştiriyoruz.

Category, Action, Label verilerini datayı Google Analytics’te nasıl görüntülenmesi istediğinize göre şekillendirebilirisiniz. Bu örnek özelinde;

Event Category: Scroll Tracking — Farklı bir isim verilebilir.

Event Action: {{Page Path}} — event’in tetiklendiği sayfa bilgisi. Filtre yardımıyla sayfa özelindeki metrikleri kolaylıkla görebilmemizi sağlayacak.

Event Label: {{Scroll Depth Threshold}} — Üstteki gif’te de gördüğümüz gibi sayfanın scroll edilmesiyle birlikte kayıt edilmeye başlanan değişken verisi. Baseline, %25, %50, %75 ve %100 olarak değerlerini içeriyor.

Önemli not: Ekran görüntüsünde Non-interaction hit = True olarak ayarlanmış. True değerinin verimlesi tetiklenmesiyle birlikte gerçekleşen aksiyonun bounce rate’i etkisi olmamasını sağlıyor. False olması durumunda bounce rate’ı etkileyecek ve bu örnek özelinde bounce rate’ın %0 olmasına sebep olacaktır.

Trigger (tetikleneceğini aksiyon) olarak da yukarıda tanımladığımız “Scroll Depth” trigger’ını seçiyoruz.

Gelin veriler nasıl yansıyor bir de o kısma göz atalım

Analytics üzerinde kurduğunuz tüm event değerlerini real time raporu üzerinde anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.

Bu örnek özelinde test görünümüne (sadece benim verilerimi içeren) yansıyan veriler aşağıdaki gibidir.

📚 Her Cuma bu ve benzer konuları konuşmak için toplanıyoruz. Katılmak ister misin?

BoostRoas

Data-Driven Marketing Agency for Sustainable Growth

BoostRoas

Data-Driven Marketing Agency for Sustainable Growth

Şahin Seçil

Written by

🐝Maker @heybooster , Managing Director @boostroas #digitalnomad❣️#marketing #caravanlife 🏂 #running #scubadiving #snowboard

BoostRoas

Data-Driven Marketing Agency for Sustainable Growth