Sevgililer Günü Facebook Reklam Deneyimlerimiz

Sevgililer günü kampanya dönemi öncesinde şöyle bir soru aklımızı kurcalamaya başladı. Facebook reklamlarını kullanarak Adwords search reklamlarından daha yüksek karlılıkla (ROAS) geri dönüş elde edebilir miyiz?

İddia büyük, Facebook sosyal medyada arkadaşlarının paylaşımını like’larken gösterdiğimiz reklamların, satın alma eğiliminde Google’da ürün aratan kullanıcılara gösterilen reklamların geri dönüşümünden fazla olmasını sağlamak.

Çalışmaya başlamadan performans metriklerini görebilmek için Facebook maliyet, gösterim, tıklama verilerini Google Analytics’e aktarmaya başlıyoruz. Ölçümleme aşaması çok kritik. Eğer sadece Facebook üzerinden verilerinizi inceliyorsanız, büyük olasılıkla hatalı ölçümleme yapıyorsunuz demektir.

Veri akışını sağladıktan sonra Facebook kampanya yapılarını oluşturmak için personalar oluşturmaya başlıyoruz. Ürünü satın alacak kitleyi ayırt edebileceğimiz özellikler neler? Sevgililer günü özelinde hediye satacağımızı düşünürsek;

 • İlişki durumu
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Cihaz (Desktop & mobil)

optimizasyon için kullanacağımız önemli kırılımlar. Bu noktada çok yapılan bir hatadan bahsetmek istiyorum, kullanıcıyı çok iyi tanıdığınızı düşünmek. Hepimiz ürün sattığımız kitleler hakkında fikir sahibiyiz ancak iş hedefleme noktasına geldiği zaman mutlaka testler yaparak somut veriler üzerinden ilerlemeliyiz. Örneğin 45–54 yaş aralığının sizin hedef kitlenize uymadığını düşünebilirsiniz. Ancak 45–54 yaş arası desktop kullanan erkek kitlenin performansı hiç ummadığınız şekilde en favori hedeflemenizi geride bırakabilir. Bu sebeple aksiyona geçmeden önce fikirlerinizi test etmenizi tavsiye ederim.

Facebook özelinde kullanabileceğimiz hedeflemeleri düşünecek olursak;

 • Remarketing (Sadece sitenize girmiş kullanıcılara olarak değil, kullanıcının aldığı aksiyonlara göre zenginleştirebilirsiniz. Ana sayfaya gelenler, kategori sayfasına gelenler, sepete atıp almayanlar vs..)
 • Sayfanızı beğenmiş kullanıcılar
 • Lookalike (Ürün satın almış kullanıcıların benzerleri)
 • Rakip sitelerle ilgilenmiş kullanıcılar
 • Çeşitli ilgi alanları

Daha fazlası için Facebook ilginç hedeflemeler ve Facebook reklam modellerine bakabilirsiniz.

Burada size başarıyı getirecek kritik nokta hedeflemeyi ne kadar iyi yaptığınız değil ne kadar çok denediğiniz olacak. Segmentleri kombine ettiğimiz zaman yüzlerce farklı reklam seti oluşturabilirsiniz. Örneğin;

 • 25–34 yaş arası (4 farklı yaş kombinasyonu) ilişki durumu bekar (3 farklı ilişki durumu kombinasyonu), erkekler (2 farklı cinsiyet kombinasyonu) arasından abc.com’la ilgilenmiş mobil (3 farklı cihaz kombinasyonu) Carousel (3 farklı hedefleme kombinasyon) reklamları

Yani sadece abc.com’la ilgilenmiş kullanıcılar için 216 farklı kombinasyon yapabiliriz.

Şimdi gelelim edindiğimiz deneyimlere ve sonucuna;

Kullanıcıları cinsiyetlerine göre kırdığımızda, erkek ve kadın dönüşüm oranlarının hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz.

Sevgililer günü özelinde düşünecek olursak, en ayırt edici segmentimiz cinsiyet. Buna göre lietişim dilini kadın ve erkekler için özelleştirerek tıklama oranlarını %35 arttırdık. Örneğin; erkekler için “Kız arkadaşınıza sürpriz yapın”, kadınlar içinse “Erkek arkadaşınıza sürpriz yapın”

Bir diğer önemli segmentimiz olan yaş kırılımını incelediğimizde ise 25–34 yaş arası kitlenin dönüşüm oranlarının daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Cihaz kırılımlarını incelediğimizde ise desktop dönüşüm oranlarının yüksek olduğunu görüyoruz. (cpc maliyetlerine dikkat! dönüşüm oranı yüksek olmasına rağmen cpc maliyetinin yüksek olması karlılığınızı (ROAS) doğrudan etkileyecektir.)

İlişki durumuna da göz atalım :)

Verilerin gizliliği nedeniyle net rakamları paylaşamıyorum ama çalışma sonucunda oluşturduğumuz 1.721 reklam setinden elde ettiğimiz sonuç…

..and the oscar goes to..

25–34 yaş arası, nişanlı erkek’lere gidiyor =))

Özetle;

 • Reklamlara başlamadan önce KPI’larınızı belirlemeli, datanın ölçümleme aracına doğru aktarıldığından emin olmalısınız.
 • Facebook reklamları üzerinden geri dönüşü yüksek kampanyalar oluşturmanız mümkün. Detaylı çalışmanız ve hedef kitlenizi çok iyi tanımanız gerekiyor.
 • Hedef kitlenizi veriler üzerinden tanımak için bol bol deneme yapmalısınız… (1.721 reklam seti sonrasında Adwords search reklamları performansını yakalamayı başladık.)
 • Kritik olan bir başka konuda görseller. Her zaman için farklı kitlelere yönelik farklı görseller hazırlayamayabiliriz ancak en az 2 bannerı (fikri) test etmeniz önemli!
 • Ummadığınız hedef kitlelerden harika geri dönüşler alabilirsiniz. (Kim derdi ki bazı ilgi alanlarında ilişkisi olmayan kadınların dönüşüm oranı nişanlıların dönüşüm oranından yüksek olacağını :)
 • Önemli bir faktör de ekiplerin uyumu. Stratejinin oluşturulmasından hangi ürünlerin satılacağına, reklam tasarımlarından yayında kalacağı sürelere kadar vereceğiniz pek çok kararda diğer departmanlarla içiçe çalışmanız önemli bir faktör. Birlikte güzel sonuçlar elde ettiğimiz Türkiye’nin hediye sitesi HediyeSepeti’nin bir parçası olduğumuz için mutluluk duyuyoruz.
Show your support

Clapping shows how much you appreciated Orkun Dönmez’s story.