10 kroků pro livestream, ze kterého vám diváci neodejdou

Začalo to charitativním koncertem kapely Tata Bojs, který se nemohl konat z důvodu koronaviru. Tradiční benefiční koncert v Divadle v Celetné byl vyprodaný a jeho výtěžek měl putovat Nadačnímu fondu Šestý smysl. První myšlenkou byl livestream koncertu z prázdného divadla. Ale nebylo jich už dost? Dali jsme se dohromady s Tata Bojs a vznikl dosud nevídaný immersivní koncept koncertu OnLive.

Jan Patawa
brainzdisruptive
8 min readMay 20, 2020

--

Klíčem k maximálnímu zážitku byl reálný koncert, který jsme si rozebrali krok po kroku. Můžete tam tleskat, pískat, zakřičet svůj oblíbený song a při troše štěstí ho kapela opravdu zahraje. Můžete tancovat, smát se, lézt na pódium a sápat se po mikrofonu. A hlavně může kapela reagovat na vás a vzájemně si sdílíte nepopsatelnou energii, díky které se chodí na koncerty.

Všechny tyto kroky jsme převedli online a zde máte návod, jak si dokonalý stream můžete vytvořit i vy. A nemusí vás to stát miliony. Stačí použít dostupné technologie a dobrý nápad, nebo můžete mít nás a my to pro vás na klíč vymyslíme i zrealizujeme.

Oficiálně první OnLive koncert s kapelou Tatabojs.

1. Odlište se

Najděte řešení, kterému se přizpůsobily nejen kapely, ale kdokoliv, kdo nechtěl přijít o byznys a spojení s publikem, a vylepšete ho. Přítomnost uživatelů na internetu stále roste a s nimi i počet streamů, webinářů či online lekcí, kterých vzniká každý den tisíce a je potřeba se opravdu zajímavě odlišit dobrým nápadem.

Než vůbec začnete o livestreamu uvažovat, položte si základní otázku. Nabídne livestream divákům v ten konkrétní moment nějakou přidanou hodnotu, kvůli které stojí zato dívat se na vaše video live?

První produkční schůzka v Divadle v Celetné.

2. Zapojte diváky

Chyběla nám větší interaktivita s publikem. To, že vám mohou psát diváci komentáře do streamu na Instagramu nebo Facebooku nestačí. Kapela je stejně nestíhá číst a pro diváka má tudíž klasický stream stejnou hodnotu, jako záznam z živého vystoupení, který si mohou najít na YouTube a po pár minutách se ze streamu odpojí, protože si ho může pustit kdykoliv jindy.

Dali jsme jim možnost interakce. Chtěli jsme, aby fanoušci opravdu mohli být s námi, a tak jsme jim to na oficiálním webu www.tatabojsonlive.cz umožnili. Díky spoustě interaktivních prvků mohli diváci tleskat, pískat nebo nadšeně „óchát”. Během koncertu mohli také diváci na microsite celkem třikrát hlasovat o další písničce, kterou má kapela zahrát. Milan Cais měl u sebe tablet, na který se výsledky okamžitě propisovaly.

Webová stránka OnLive koncertu.

Technicky & prakticky

Youtube nativně nenabízí žádnou možnost hlasování v průběhu livestreamu, proto jsme zvolili interní řešení postavené na cloudové databázi Firebase od Google. Pomoci push eventu jsme komunikovali s uživateli — tzn. když Milan Cais spustil hlasování, na webu se objevila anketa, jakmile hlasování skončilo, anketa zmizela a Milan viděl výsledky na tabletu, který měl vedle sebe.

3. Přeneste fanoušky k sobě.

Díky technickým prostředkům od AV Media a Alzy jsme postavili obří stěnu z LED obrazovek přímo za kapelou. Na webu koncertu stačilo kliknout na odkaz do aplikace Zoom, ten spustit a už jste se viděli živě, jak tančíte na oblíbenou píseň. K tomuto eventu na Zoomu se mohl připojit kdokoliv a režie pravidelně přepínala připojené účastníky na obrazovce.

Nástroje připravené, za 6 minut a 28 sekund startujeme.

Baby ale nebude sedět v koutě a fanoušci Tatabojs taky ne!

Chtěli jsme ale ještě víc. Vytvořili jsme ještě jednu verzi Zoomu, a to pro fanoušky, kteří si koupili vstupenku na koncert dopředu. Chtěli jsme jim speciálně poděkovat, proto jsme jim vyhradili VIP místa na sedačkách v hledišti, kde se objevili na monitorech, a během koncertu tak mohl frontman kapely sejít z pódia a udělat rozhovor s fanoušky, kteří byli naprosto nadšení.

Nejde jen o zážitek fanoušků, ale i samotné kapely. Najednou nehrála v prázdném sále na kameru, ale kluci mohli z obrazovek před sebou sledovat reakce svých posluchačů a užívat si jejich tanec smích a vřelé pozdravy. Kapela tak dala do koncertu opravdu všechno, a všichni členové si užívali OnLive formát, který si Mardoša mezi hraním i nadšeně fotil.

Technicky & prakticky

Zoom jsme zvolili, protože nabízí možnost zobrazení připojených uživatelů v mřížce (chtěli jsme, aby za obrazovkou bylo vidět maximum připojených návštěvníků) a je velmi jednoduchý na ovládání jak na straně uživatelů, tak administrátora. Všem připojeným uživatelům jsme vypnuli mikrofon a Zoom měli jen jako způsob, jak se dostat do sálu. Samotný stream pak sledovali na YT nebo FB. Pro naši potřebu nám stačil balík Pro (14$) + funkce Zoom room pro 500 uživatelů. Celé to vyšlo na 64$.

Co se nevyplatí podcenit jsou operátoři Zoomu, který celou komunikaci moderují a komunikují s režií.

4. Zapojte více kamer

Pokud chcete skutečně bavit, dopřejte divákům více úhlů pohledu. Přesně jako na koncertu, kde můžete v jedné chvíli sledovat okouzlujícího kytaristu a ve druhé krásného bubeníka. Po divadle jsme rozmístili celkem 8 kamer, z toho jedna byla akční, ze které se dělal hlavní střih s názvem režisérský kotel. Divákům jsme streamovali celkově 4 pohledy — režisérský kotel a další 3 vybrané statické pohledy z divadla, mezi kterými si mohli diváci v průběhu streamu přepínat dle libosti.

Technicky & prakticky

Pro každou kameru a její datový tok jsme využili samostatný počítač, jehož prostřednictvím jsme obraz do Youtube posílali. Kdyby jeden shořel, nevypadl by celý stream, ale pouze jedna kamera. Kvalitu streamu jsme zvýšili z doporučených 6Mbps na 10Mbps — díky tomu byl obraz i přes nižší světelné podmínky kvalitní.

5. Dbejte na kvalitní zvuk

Nebudeme si nic nalhávat, většina streamů je odkázaná jen na mikrofon z mobilního telefonu nebo kamery, který jej přenáší a při vyšších tónech se k divákům dostává zvuk, který připomíná chrchel.

Spolupracovali jsme se zvukařem kapely Dušanem Neuwerthem, který 2 dny na generálce piloval ten nejlepší zvuk a snažil se trefit do každého doma připojeného ucha. Diváci byli nadšení a dokonce v chatu padaly komentáře ve znění: „Nejlepší zvuk na koncertu, kterej sem kdy slyšel!”

Technicky & prakticky

Místo standardních 160kbps jsme zvuk na Youtube vysílali v 256 kbps. Na Facebooku toto nastavení bohužel neovlivníte.

6. Sám sobě režisérem

Během streamu ukázal Milan Cais na kameru telefonní číslo. Kdo se dovolal jako první, stal se na jednu píseň režisérem a mohl kameramanovi do ucha říkat, co má natáčet. Diváci se tak mohli klidně podívat pod pódium divadla, sledovat prsty klávesisty nebo si prohlédnout zákulisí s celým týmem, který se staral o hladký průběh celé akce.

Naše NASA Space room alias technická backstage, vpravo pak režisérská backstage.

7. Komunikujte

Komunikaci s fanoušky jsme nastartovali ještě před koncertem, a to hlasováním na FB o písních, které půjdou do VR záznamu. Přestože to byla jednoduchá anketa pomocí emotikonů, získali jsme přes 2 300 odpovědí.

V den koncertu se pak chat s fanoušky na FB i YT rozjel na plné obrátky. Do chatů jsme přepisovali vše důležité, co kapela říkala, kde mohou fanoušci přispět, odkazy na microsite a samozřejmě jsme si dělali screeny ohlasů, protože jsme takhle krásnou odezvu nečekali. 😀

8. Publikum na prvním místě

Pokud dodržíte výše zmíněné body, máte o publikum postaráno. My jsme vysílali stream primárně na Youtube, ale i Facebook a to z jednoduchého důvodu. Tata Bojs mají na Facebooku silnou fanouškovskou základnu, které jsme chtěli oslovit a informaci o streamu jim doručit. Pomocí komentářů pod videem jsme je pak odváděli na microsite, kde se mohli aktivně zapojit.

9. Nezapomeňte na účinný PR plán

Pro náš nový koncept jsme vymysleli označení OnLive, které trefně vystihuje formát propojující online a live zážitek. Ten jsme pak využili napříč celou komunikací. Na důležitost PR jsme také mysleli hned od samého počátku a už na první technické schůzce v Divadle v Celetné jsme s frontmanem kapely natočili dva video vzkazy, které jsme pak pro fanoušky postupně sdíleli na sociálních sítích. Současná situace také dala vzniknout řadě facebookových skupin zaměřených na online streamování kultury, naši video pozvánku jsme tedy nasdíleli všude, kde to bylo možné. Společně se Supraphonem jsme poté vydali tiskovou zprávu, kterou převzali ČTK, Česká televize, Novinky.cz & Právo, iDnes.cz & MF Dnes, Týden.cz, Deník.cz nebo iReport.cz. Celkově jsme oslovili miliony českých čtenářů.

20 organických mediálních výstupů v celostátním tisku, onlinu a televizi s celkovým zásahem přes 4 464 150 čtenářů.

10. Hledejte nové cesty i po konci streamu

S TataBojs jsme už před nedávnem natáčeli píseň Jaro pro virtuální realitu na výstavu v DOXu k 30 letému výročí jejich existence, takže jsme se hned od začátku bavili o tom, že i tento speciální koncert budeme chtít nějakým způsobem přenést do VR a dál ho zprostředkovat fanouškům. TataBojs chtěli vyjádřit svou podporu těm, kteří dennodenně bojují s novým typem koronaviru v první linii. Fanoušky jsme nechali odhlasovat výběr dvou písní, kapela vybrala třetí a tyto písně jsme pak zachytili na 360 kameru. Výsledný sestřih nyní přeneseme do zapůjčených VR headsetů a věnujeme ho prostřednictvím fondu Šestý smysl zdravotníkům Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, aby si mohli lékaři a sestřičky po náročné práci odpočinout poslechem své oblíbené kapely.

Perličky

  • Stále mluvíme o charitativní akci. Lidé si mohli i v průběhu koncertu kupovat online vstupenku a podařilo se nám vybrat 150 000 Kč pro nadační fond Šestý smysl.
  • OnLive koncert jsme dali dohromady přesně za tři týdny od úvodní schůzky.
  • Generálka je důležitější než samotný koncert.
  • Mějte připravený backup, co pustit za kapelu, kdyby se stalo cokoliv. Protože se může stát opravdu cokoliv, když zkoušíte absolutně novou věc.
  • Datový tok celého hodinu a půl dlouhého koncertu byl 45GB.
  • Kluci z kapely se zpotili jako na normálním koncertu 😅
  • Na Zoom se připojilo přes 400 lidí
  • Potlesk byl za hodinu a půl vyjádřen 12 487x.

Replikovatelnost, budoucnost a řešení, když se něco posere

Bavilo nás to. Budeme v immersivním stylu pokračovat a chceme si vyzkoušet i živý stream pro VR. Hudební videoklipy jsou skvělým formátem pro VR a naši platformu Brainz VR Cinema. Doufáme, že to nebylo naposledy, protože i když se současná opatření rozvolňují, živý streaming je nový hit, který může představovat řešení pro mezinárodní spolupráce nebo vyřešit jakoukoliv absenci možnosti cestovat, třeba z důvodů přírodní katastrofy.

Credits

Kreativní tým

Petr Hanousek, Robin Pultera, Jan Patawa

Realizační tým

Julie Šislerová, Láďa Janeček, Filip Černý, Jakub Šanda, Martin Sameš, Kryštof Novák

Technologičtí partneři

AV Media — LED, technika k livestreamování
Alza — zapůjčení 50ks VR headsetů Oculus Go
Divadlo v Celetné — prostory

PR & Marketing

Tereza Kosáková, Honza Čermák, Kateřina Hanáčková, Lenka Samešová

… a děkujeme našim kamarádům a kolegům za několik kol testování 🙏

--

--