Jak jsme přenesli Petra Čtvrtníčka do pražských obýváků

Barbora Kalousková
brainzdisruptive
Published in
5 min readJul 8, 2021

Na divadelní představení v teplácích? Jak si račte přát! Připravte se ale na pohled do očí Petra Čtvrtníčka, který na vás bude mluvit až z nekomfortní blízkosti. A ještě navíc u vás doma…

Před více než půl rokem jsme rozjeli zbrusu nový projekt Brejlando, experimentální divadelní zážitek ve virtuální realitě (VR), kterému taky rádi říkáme “take-away” divadlo. Lístky si totiž koupíte přes GoOut nebo Wolt a až před nos vám “divadlo” doručí kurýr z Liftaga.

Brejlando vám kurýr doručí až domů

Podobné experimenty jsou nám totiž blízké. V minulosti jsme třeba připravili projekt MusicHouse pro milovníky hudby a zejména pro tvrdé fanouškovské jádro kapel Tata Bojs, Kafka Band nebo I Love You Honey Bunny. Jak vysvětluje počátek nápadu šéf Brainz Immersive, Robin Pultera:

„Ke vzniku Brejlanda nás inspiroval jiný, ale velmi příbuzný projekt z hudební oblasti. Asi dva roky zpět jsme začali experimentovat se záznamem živých hudebních vystoupení ve virtuální realitě. Hrozně nás zajímalo, kam se dá posunout zprostředkování živého hudebního zážitku.“

Díky stereoskopickému 360° obrazu a ambisonickému zvuku jsme pak fanouškům umožnili být se svými oblíbenci přímo ve studiu.

Klíčový vizuál od kreativního studia Brainz Disruptive

Brejlando vzniklo s podporou Magistrátu hlavního města Prahy, který je zřizovatelem deseti pražských divadel, s cílem pomoci překonat náročnou dobu omezeného fungování divadlům a jejich fanouškům. Velmi rychle si ale našla cestu k srdci nejen milovníků divadel, ale také lidí, co se nebojí nových technologií. Zájem už navíc projevila i celá řada dalších pražských divadel a uměleckých souborů. A jsme si proto jistí, že tady s námi vydrží mnohem déle, než jen během “covidové krize”. Celý koncept je už od počátku jiný — jako divák nesedíte v hledišti, ale přímo na jevišti, uprostřed veškerého hnutí. Jak říká režisér inscenace Elefantazie David Drábek:

“Aby to mohl divák takhle zažít, musel by být jeho tatínek majitelem divadla.”

Experimentální pojetí divadelních her a jejich prezentace ve VR tak má rozhodně potenciál stát se novým mezinárodní trendem. Co na to třeba britský Globe? mrk, mrk. :)

Elefantazie, Divadlo ABC

Je to celé strašně easy. Nasadíte si na hlavu vypůjčený VR headset se sluchátky a ponoříte se do sledování vybraných představení pražských divadel, a to přímo u sebe doma. Nejde však o klasický online přenos divadelní hry, jaký můžete vidět v televizi. Těšte se na něco lepšího.

„Virtuální realita je v tomto opravdu mocné médium, zprostředkovává intimitu s umělcem a zároveň nabízí silný audiovizuální zážitek. Všechny tyto faktory jsme se vždy snažili zabudovat do záznamu, ať už umístěním kamery, nebo zpracováním scény, scénografie a celé režie zážitku tak, aby to bylo opravdu imerzivní,“ říká Robin Pultera.

Představení budete jako divák sledovat přes brýle Pico G2 4K.

„Jedna z věcí, které jsme se naučili tvorbou hudebních zážitků, je, že v případě videozáznamu je klíčem správný formát videa. Většina brýlí pro VR umí nativně přehrát maximálně video v rozlišení 5K, což je poměrně limitující, protože když se divák rozhlíží v 360° obraze, tak je potřeba opravdu obrovské rozlišení. My jsme se tudíž pro Brejlando rozhodli zvolit novou technologii amerického startupu Vizbits, který umožňuje přehrávat video až ve formátu 8K pro každé oko,“ dodává Robin.

Kromě obrazu je klíčový i zvuk. Ten je v Brejlandu ambisonický. Na place je několik klasických směrových mikrofonů, herci mají vlastní porty a k tomu představení snímá i binaurální mikrofon.

Pusťte Donnu k maturitě, Divadlo pod Palmovkou

Jako divák, se tak ocitnete se přímo na prknech, které znamenají svět, a herci budou kroužit všude kolem vás a mluvit na vás. Tohoto efektu jsme dosáhli pomocí 360 stupňové kamery, kterou jsme umístili na jeviště, a na kterou protagonisté z těsné blízkosti hrají. Máte proto jako divák pocit, že jste v místnosti s nimi, a že na vás všichni koukají. Ve srovnání s klasickou návštěvou divadla si tak odnášíte zážitek v podstatě fyzický, protože herci směřují své monology a pohledy přímo na vás a občas na vás třeba zakřičí, (ale nebojte, je to fakt jenom jako). Doporučujeme při sledování sedět na otočné židli, abyste si z koukání kolem sebe nevykloubili krk. Nechtěli jsme replikovat jeden formát videa mezi vícero platformami. To totiž nikdy dobře nefunguje. Řekli jsme si proto, že pro Brejlando divadelní hry upravíme a nasnímáme z nových úhlů pohledu (a to nejen metaforicky, ale i doslova).

Ucho, Divadlo na Vinohradech

Celé divadelní dílo jsme spolu s režiséry rozebrali a postavili znovu od začátku, abychom co nejvíce využili potenciál nového média. Text jsme zkrátili na přibližně hodinovou stopáž, navíc rozdělenou na dvacetiminutové části, abyste si mezi sledováním mohli dát víno nebo chlebíček, jako o pauze v divadle. Také scéna je vymyšlena tak, aby co nejvíc podporovala možnost 360 stupňového výhledu diváka. To samé se děje s choreografií. Pro herce je to navíc unikátní příležitost zahrát si divadelní roli v úplně jiném pojetí, kdy musí najít tenkou linii mezi filmařským a divadelním přístupem k postavě.

Pro co největší pohodlí diváků jsme taky zavedli doručování až domů. Servis, který si během pandemie všichni zamilovali, když si objednávali jídlo či nákupy. My jsme tuhle službu posunuli ještě o level dál a kromě fyzických požitků, doručili i divadelní zážitek.

Začali jsme Hamlety, maturujeme s Donou a jedeme dál

Brejlando odstartovalo záznamem Hamletů Divadla Na zábradlí. Osobně si myslím, že je to ideální hra pro všechny, kdo zkouší Brejlando poprvé, a to jak svým obsahem, tak formou. Pro děti jsme připravili Perníkovou Chaloupku (Divadlo Minor) a pro diváky, kteří rádi vzpomínají na 90. léta máme v repertoáru Pusťte Donnu k maturitě! (Divadlo pod Palmovkou) se spoustou odkazů na seriál Beverly Hills 90210 a divoké časy Ivana Jonáka. Na příznivce muzikálu pak čeká Elefantazie (Divadlo ABC), příběh Johna Merricka neboli Sloního muže, který je známý hlavně z Lynchova stejnojmenného filmu. A chystáme toho ještě mnohem víc.

Hamleti, Divadlo Na zábradlí

I média Brejlando totálně nadchlo. Komunikační kampaň vygenerovala více než 130 výstupů během prvních dnů od spuštění a číslo neustále rostou. Články se objevily jak v českých, tak v zahraničních médiích. Informace ohledně Brejlanda se dostaly například na: Česká televize, Seznam Zprávy, idnes.cz, Deník N, Právo, Blesk, MF Dnes, Lidové noviny, CzechCrunch, Forbes, Lupa.cz, Český rozhlas, Živě.cz, Marianne, Reflex, Respekt, novinky.cz, iprima.cz. Také německá televize ZDF odvysílala o službě reportáž. Díky takto širokému mediálnímu pokrytí byly vstupenky na VR představení rychle vyprodány.

--

--

Barbora Kalousková
brainzdisruptive

Copywriter v Brainz Studios, autorka podcastu "Guilty". Mediální a kulturální studia. @kalousek_brb