Jak jsme udělali radost 10 milionům Čechů písničkou Není nutno

Je nám úzko. Máme roušky přes ústa, koukáme ven z oken a nevíme, co bude zítra. I když se dokážeme porvat kvůli květáku ve slevě, v těch nejtěžších chvílích se VŽDYCKY semkneme a držíme spolu tak pevně, že nám to závidí celý svět. Sametová revoluce, Nagano, Milion chvilek, pamatujete? To jsme my, Češi.

MiLenka Morongová
brainzdisruptive

--

My, co jsme pro sebe ušili roušky a společnou písní poděkovali všem, kteří za nás bojují v první linii. Je jen pár písniček, které se tomuto národu dostaly tak hluboko pod kůži, že nás doslova definují. Jednou z nich je bezesporu i Svěrákovo & Uhlířovo Není nutno.

Chtěli jsme poděkovat. Všem prodavačkám, doktorům, sestřičkám (hlavně těm sestřičkám), pošťačkám, řidičům a taky jeden druhému za ohleduplnost. Chtěli jsme si dodat trochu odvahy, protože dokud se zpívá, ještě se neumřelo (ale to už je jiná písnička).

Díky této myšlence jsme dokázali během pár dnů spojit celé Česko 25. 3. 2020 přesně ve 12:30 jednou, úplně všední dětskou písničkou, kterou jsme společně zazpívali těm, kteří za nás denně nasazují krk v boji proti novému typu koronaviru.

„Proč my se ve svízelných dobách uchylujeme k písničkám?” ptal se Zdeněk Svěrák v prvním videu.

S myšlenkou #neninutno přišel kreativní ředitel Brainz Immersive Petr Hanousek.

“První impulz byl telefonát s mojí macechou, která se jako zdravotní sestra dobrovolně vydala na zběsilou jízdu odběrovou sanitkou. Uvědomil jsem si, že všichni tihle lidé v první linii se dostali do strašné situace. Na jedné straně té fronty je neschopnost systému jim účinně pomoci, na druhé straně hysterie a sobectví občanstva v ohrožení.” říká Petr Hanousek. (zdroj: www.e15.cz)

Když jsme si vzpomněli, že Petr kdysi postavil u Milovic ledovou kouli pro Jégr nebo vymyslel pro Kofolu letní lásku „Ahoj Ondro, dáš mi napít?”, bylo nám jasné, že do pěti dnů s námi bude zpívat Není nutno i Leoš Mareš.

Petr se spojil s Ondřejem Kobzou a jeho projektem Piana na ulici a během odpoledne už do telefonu slyšeli nadšené přitakání Zdeňka Svěráka, který se společně s Jaroslavem Uhlířem hrdě ujal své role.

Svět patří těm, co se neposerou

Nadchli jsme starosty, kteří pouštěli písničku z obecních rozhlasů, nadchli jsme lidi v České televizi i v Českém rozhlasu, nadchli jsme lidi z rádií i obchodních řetězců, nadchli jsme náš interní tým Annu-Marii , Filipa a Martina. A když jsou lidi nadšení, dokážou za víkend velké věci. Třeba i schovat na webu, který vznikl za necelých 48 hodin, jeden drobný easter egg, který našlo pouze 155 lidí, najdete ho?

Web jsme dali dohromady za 48 hodin.
A to má noty i srdíčka ❤

Zvukař a kameraman se vydali ke Zdeňku Svěrákovi. S rouškami, rukavicemi a z bezpečné vzdálenosti natočili zdravici a proslov k národu, který zakončila ona slavná píseň z pohádky Tři veteráni. Pokud se na hero video podíváte pozorně, můžete si všimnou, že zvukařem sedícím na bobku u Zdeňka Svěráka je právě náš Petr Hanousek. A že se mu ruce třásly.

Zvukař Petr Hanousek a kameraman Martin Štěpánek

Středobodem komunikace se stala Facebooková událost, zaštítěná Ondřejem Kobzou. Kontaktovali jsme bezpočet influencerů, kteří nám ochotně vyšli vstříc a propagovali myšlenku dál.

Stáli jsme na pomyslném kopci a uvědomili si, že tohle bylo poslední tlesknutí do laviny #neninutno.

Zbývají nám dva dny

V pondělí už o nás psala média. O tom, že si ve středu všichni společně zazpíváme se Zdeňkem Svěrákem informovaly servery Lidovky.cz, iDnes, Deník, Metro, Evropa 2, Frekvence 1, Právo i ČTK a mnoho dalších.

Psalo o nás 82 celostátních a regionálních deníků a magazínů

Živé vysílání nám potvrdila Česká televize, Český rozhlas, Evropa 2, Frekvence 1, Radio Z, Youradio, Rádio Blaník, obecní i místní rozhlasy, supermarkety i čerpací stanice.

Na webu jsme během pondělí a úterý zaznamenali 10 tisíc návštěv, 2 tisíce lidí přikleplo účast na FB události a influenceři začali postupně sdílet naši akci.

Otevíráme okna a řveme z plných plic

Nezapomněli jsme ani na neslyšící. Naše překladatelka Naďa Dingová se během písně dokonce proměnila ve zdravotní sestřičku.

Video je na webu, metronom odťukává, starostové mají mp3 do rozhlasu a televize jsou připravené. Jdeme na to. Posloucháme Není nutno z rozhlasu na Vinohradech a máme husí kůži. Společně virtuálně zpíváme, slyšíme chřestit mince, jsme neskutečně rádi, že se máme a zatlačujeme slzy. Po společném zpěvu začal tým ve složení Tereza Kosáková, Jan Patawa a Lenka Samešová zaznamenávat a schraňovat veškerý materiál, který měl označení #neninutno.

Zapojili se herci, zpěváci, moderátoři, blogeři, sportovci a další stovky lidí, kteří zpívali z oken, s hubeními nástroji nebo s celou rodinou a společně s námi sdíleli naše děkovné gesto. Díváme se na vaše videa a už regulérně bulíme. Nemůžeme věřit tomu, že jich je tolik.

Stovky sdílení a storíček, které nám vyrazily dech.

DĚKUJEME 🙏

Jedním slovem — DĚKUJEME. Srdečně děkujeme všem, kteří s námi zazpívali nejen zdravotním sestřičkám jako poděkování za jejich záslužnou práci v této nelehké době. A jak praví náš web, není nutno nezpívat. Nedejte se tedy skolit trudomyslností a zazpívejte si klidně ještě jednou. Doma❤.

Děkovný zpěv v číslech

1 nápad našeho kreativního mága a učitele Petra Hanouska
2 dny na tvorbu designu a stavbu webu neninutno.cz
3 členný tým BRAINZ DISRUPTIVE, který vše dal dohromady během víkendu. hashtag #kudos Filip Černý, Anna-Marie Hradecká, Martin Sameš

Desítky živých přenosů skrze veřejnoprávní média a rádia obchodních řetězců

42 organických výstupů na sociálních sítí známých osobností
s celkovým zásahem 4 081 341 uživatelů

82 organických mediálních výstupů v celostátních a regionálních denících a magazínech s celkovým zásahem 10 910 036 čtenářů

Celkem 26 000 návštěv na webu (10 000 organických návštěv webu během tří dnů od oficiálního spuštění a 16 000 nových v den akce)

Miliony zapojených celkem, kteří společně s námi poděkovali písní Není nutno všem, kteří jsou v první linii boje proti novému typu koronaviru.

Stálo nás to přesně 0 Kč

Speciálně děkujeme všem, kteří nám na tomto projektu pomohli. Honzovi Hrubcovi, který se proměnil v mediální agenturu a střihačům Honzovi Truhlářovi, Filipovi Maláskovi a Honzovi Čermákovi.

Credits

Petr Hanousek — Za to, že to vymyslel
Štěpán Kleník — Za to, že to domluvil
Anna-Marie Hradecká — Za to, že to zorganizovala
Filip Černý — Za to, že to nakreslil
Martin Sameš — Za to, že to nakódoval
Jan Patawa — Za to, že to vyrobil a pohlídal
Tomáš Fišera — Za to, že to sestříhal
Tereza Kosáková — Za to, že o tom dala všem vědět
Lenka Samešová — Za to, že o tom psala

--

--