Jak využít AR technologie jako prodejní nástroj pro vaši značku

Pomocí rozšířené reality (AR), kterou jsme dali k dispozici vybraným influencerkám, jsme postavili inovativní komunikační kampaň pro značku Garnier.

Jan Patawa
brainzdisruptive
4 min readMay 7, 2020

--

Produkt — Textilní masky

Fenomén textilních masek k nám přišel z Asie a své fanynky si našel i u nás. Garnier dobře využil příležitost a své první masky uvedl už v roce 2016. Velmi rychle se stal číslem jedna jak v objemu prodaných kusů, tak ve své široké nabídce druhů masek.

Co jiného by pak mohl produkt uživatelkám kromě perfektní pleti přinést?

Klient za námi přišel se zadáním, že chce dále rozvíjet potenciál růstu a navíc do celkového času s maskou vnést “fun moment”.

Podoba klasické online/offline komunikace pleťových masek.

Po čem ženy touží

Abychom zajistili co nejvyšší engagement kampaně, udělali jsme si důkladný trend research. Ponořili jsme se do myšlení dnešních mileniálek a přišli jsme s konceptem, který mění vnímaní používání masek.

Víme, že péče o pleť je na sociálních sítích obrovské a velmi populární téma a ženy ho chtějí komunikovat.

Uživatelky si rády užívají svých 15 minut s maskou, ale v dnešní době multitaskingu chtějí svůj čas zároveň nějak využít a pobavit se — a to především na sociálních sítích, kde svou péči sdílejí „v přímém přenosu“. Problém je, že se ženy nechtějí na sociálních sítích ukazovat v masce. Svůj fun moment tak sice prožívají, ale nesdílejí.

Jasně, nikdo nevypadá s pleťovou maskou na obličeji jako superstar. Proto jsme se rozhodli to s pomocí AR technologie změnit.

Po nanesení textilní masky stačí zapnout filtr, který se perfektně přizpůsobí jejímu tvaru a začne interagovat s pohyby obličeje.

Intermezzo — krok do neznáma

Digitální kampaně pro Granier vytváříme už třetím rokem. A teď nechceme, aby to znělo nějak frajersky, ale myslíme, už to docela umíme a víme, jak takovou kampaň postavit, co funguje a proč. S AR filtrem jsme si na sebe ale ušili bič. A to hned z několika důvodů.

  • Velkou kampaň (s mediálním rozpočtem v řádu milionů) postavenou na instagramové AR filtru v Čechách ještě nikdo nedělal, takže nebylo kde se inspirovat
  • S AR filtry jsme předtím experimentovali a pár jsme jich interně vytvořili, ale schvalovací proces na straně Instagramu pro nás byl stále neprůhlednou záhadou
  • Nevymysleli jsme si jeden, ale rovnou dva filtry — jeden pro celoobličejovou masku a druhý pro masku pod oči
  • Maximální velikost filtru musí být 4MB — to je dost limitující z hlediska kreativních možností
  • Termín na tvorbu celého konceptu a produkci byl smrtící — necelých 30 dní před Vánocemi
  • Filtry jsme produkovali in-house bez pomocí externích dodavatelů
Prostředí programu Spark AR Studio, ve kterém jsme filtr pro Instagram vytvářeli.

S hotovými filtry práce nekončí

Když jsme si konečně schválili desátou verzi filtru, se kterou jsme byli spokojeni my i klient, neodfrkli jsme si. K filtru potřebujte pro Instagram vedle ikony i návodné video, kvůli kterému se vám může i nahrání dokonalého filtru pěkně zaseknout. Video musí být natočené pomocí instagramové kamery na “první dobrou”. Takže zapomeňte na složitou produkci a nepočítejte s postprodukčními manipulacemi, jako jsou střihy nebo barvení.

Kvůli obavám ze zdlouhavého schválování na straně Instagramu, jsme AR filtry přesunuli do druhé vlny kampaně. První vlna byla čistě produktová, druhá byla zaměřena právě na influencerky a rozšířenou realitu.

Díky informacím od AR komunity (která je velmi aktivní) jsme počítali , že schvalovací proces pro nasazení filtru bude trvat dlouhé 4 týdny.

Trval 2 dny což si vysvětlujeme tím, že je Garnier globální značka se silným instagramovým účtem.

Kampaň

Chtěli jsme vybrané influencerky aktivně zapojit a dát jim do rukou něco víc než samotný produkt. Proto jsme jim s obligátní zásobou Tissue masek poslali exkluzivní odkaz na AR filtry, aby si těch 15 minut hydratace s maskou mohly pořádně užít a neměly obavu to sdílet na stories.

Strategií bylo získat autentický obsah, který následně využijeme pro tvorbu masivní reach & frequency kampaně.

AR filtry jsme nechaly „naostro” otestovat čtyřmi influencerkami.

Influencerky si s filtrem hrály, zkoušely, objevovaly, jak se mění při mrkání, co dělá při otevření úst a jak změnit jeho pohyb. Vzniklo tak spoustu materiálu, který jsme využili při tvorbu hero videa.

Ze skutečných reakcí ambasadorek jsme sestříhali hero video celé kampaně.

Inovativní přistup ke kampani spočíval ve využití autentických záběrů, obohacených o technologii AR filtrů, které již řada uživatelek důvěrně znála díky influencerům ze svého feedu, a které si nyní mohli vyzkoušet na instagramovém profilu Granier.

Hero video kampaně Garnier Tissue Mask

Credits

Klient: GARNIER (Fanni Erdei, Michaela Mackovičová, Maria Sochorová)
Kreativní koncept: Jan Patawa
Account manažerka: Jana Beranová
Produkce AR filtrů: Filip Černý
Video produkce: Tomáš Fišera
Copywriter: Lenka Samešová

--

--