Malý web pro návštěvníka, ale velký web pro lidstvo

Denisa Novakova
brainzdisruptive
Published in
5 min readMar 26, 2021

Stále se rozšiřující paleta možností, kterou nabízí vývoj současných technologií, postavila galerie před úplně novou otázku. A to ohledně vlastního působiště. Jak navázat s návštěvníky vztah, který přetrvá dlouho po návštěvě galerie a ještě může vzniknout online předtím, než návštěvník vůbec překročí práh výstavní síně? Jak ukázat, co může nabídnou role omnipresent participant?

Národní galerie Praha (NGP) organizuje každoročně stovky akcí, které přibližují umění lidem různého věku a zaměření. My jsme k této vizi edukování národa, která nám přijde naprosto zásadní, chtěli přispět.

K takovému účelu však už web z roku 2013 nemohl sloužit. Nastal čas zvolit v dialogu se společností novou dikci.

Jak ale obsáhnout nároky jedné z největších kulturních institucí v ČR?

Jako Brainz Studios se podpoře a kooperaci s rozličnými institucemi, tuzemskými nebo zahraničními, věnujeme už dlouho. Takové otázky pro nás nejsou těmi, kterým bychom se vyhýbali: naopak jsou to ty, které vyhledáváme. A díky unikátnímu know-how, podpořenému snahou o porozumění celkové problematiky kulturních institucí, věříme, že jsme na ně odpověď našli.

Tohle byl další krok k tomu akceptovat a pomoct akcelerovat změny, které se kulturního sektoru týkají.

Změny, které kulturu nechají promluvit.

Na druhé straně společně s návštěvníkem, který k ní má neomezený přístup. Může kulturu hltat bez ztráty spojení, kdekoliv a kdykoliv.

Může se stát omnipresent participant.

“Prostě” změnit zažité uvažování

Návrh komunikace spočíval na reflexi celé NGP, jejíž konkurencí už z pohledu návštěvníka nejsou pouze jiné galerie, ale veškeré volnočasové aktivity (v rámci tzv. attention economy). Nutnost obstát mezi širokou nabídkou kulturních aktivit: od multidimenzionálního kina přes interaktivní koncerty, konference až po zábavní parky, nás vedla k vytyčení si nelehkého cíle. Totiž změnit zažité uvažování o tom, jak a co má prezentovat instituce jako je Národní galerie Praha.

Náš CEO (zároveň bývalý student estetiky na FFUK a absolvent Ateliéru nových médií na AVU) Štěpán Kleník společně s vysokoškolským kolegou a jeho dlouholetým kamarádem, kurátorem Pavlem Kappelem a kolegy v Brainz Disruptive, tak vytvořili propracovaný koncept webové prezentace moderní kulturní instituce.
Jak po stránce informační architektury, tak uživatelského zážitku.

Funkčnost a krása v jednoduchosti

Web jsme postavili na třech pilířích reprezentující primární ambice, které si ve všech svých činnostech NGP klade.

Bavit a při tom kultivovat. Vzdělávat, tudíž informovat.

Pracovali jsme s množstvím informací a požadavků, které mají návštěvníka v internetovém prostoru webu NGP bavit. Tak, aby našel co ho zajímá, přišel to zažít a hlavně, chtěl se vracet a objevovat dál — pracovně jsme to nazvali “proudy” neboli “streamy”.

Hlavní pro nás bylo vytvořit synergii internetového prostoru a toho reálného, galerijního: aby společně ladily a zároveň se doplňovaly.

Nabídli jsme tak funkční systém vyhledávání akcí a vytvořili celkově moderní a propracovaný UX a design webu, který anticipoval světový trend, což se nejmarkantněji ukazuje se současným odstupem. To vše jsme dělali s ohledem na původní výtvarný koncept, který pro NGP vytvořilo grafické studio Najbrt.

Testování je matkou moudrosti

Našich cílových skupin bylo mnoho: od veřejnosti přes odborníky, umělce až k instituci samotné. A každá skupina měla své vlastní potřeby. Koncept a struktura tak nárokům širokého spektra musely vyhovavat, což obnášelo opakované testování. A to s úspěšným výsledkem. Nová digitální prezentace jedné z největších sbírkových institucí v ČR mohla konečně sloužit, a od letošního léta slouží, všem.

O čemž mohou svědčit i první vlaštovky výsledků. Během několika málo dní po spuštění jsme snížili míru okamžitého opuštění webu z 48 % na 30 %. Na původním webu z roku 2013 návštěvníci strávili v průměru 2:26 minut, nyní jsme zaznamenali nárůst na 4:11. Zvýšili jsme také nárůst počtu stránek na jednu relaci z 3,34 na 6,17. Co se týká konverzní míry pro výběr událostí, rezervací a zakoupení vstupenek či členství, ta se s novým webem dostala na 28,4 %.

Nebylo všechno jak bychom si přáli…

To, že naše vize webu a rozpočet daný v tendru nejsou komplementární, jsme věděli hned na začátku. Ne, že by rozpočet nebyl vysoký, ostatně výběrové řízení bylo veřejné a suma dosahující 1,5 mio je dohledatelná. Postavilo nás to ale před záležitost přístupu. Mohli jsme zvolit “opatrný”, tedy využít hotové, ověřené postupy a řešení a ty adaptovat na zadání.
To nám ale není vlastní.

Chtěli jsme začít od první skici inovativně a disruptivně.
A co nás na tom bolelo? Konečné počty. UX a informační architektura: 377 hodin, oproti plánovaným 80. Design 720 hodin, oproti 150 uvedeným v rozpočtu. A development frontend plus backend 3x více, než bylo v rozpočtu (hodiny vědomě neuvádíme). A a to ještě nezmiňujeme cca 250 hodin na přípravu tendru.

Suma sumárum bychom mohli být uvedení jako partneři galerie.

Nový web, noví donoři NGP

Projekt nového webu Národní galerie Praha mnozí vyhodnotili jako rizikový. A zčásti se určitě nemýlili. Celkový čas s projektem a jeho realizací daleko převýšil odměnu. Pouze však tu finanční.

V současné době koronavirové krize už nemůžeme zpochybňovat význam digitální prezentace kulturních institucí. Hodnota v rozsáhlých fyzických sbírkách teď, za zavřenými dveřmi, vidět není.

Nyní je virtuální dialog jeden z mála, který kulturní instituce mohou nabídnout. Škoda jen, že web byl pouze prvním krokem k celkové vizi digitálního zážitku, který jsme nabízeli jako součást tendru.

My v Brainz Disruptive věříme, že stranou všeho zlého, co koronavirová krize přinesla, došlo k průlomu. Nové technologie přestaly být výdobytkem zkrácení dlouhé chvíle a začali být dalším způsobem života, doplňující ten reálný.

Věříme, že kulturní instituce po celém světě změny v přístupu akceptují a akceleruje to změny další. A doufáme, že v NGP také, ať už s námi nebo bez nás.

Jsme vděční za obrovskou příležitost pomáhat měnit svět umění a být součástí poslání kultivovat společnost, učit diverzitě a kritickému myšlení.

Credits:

Creative Concept: ŠTĚPÁN KLENÍK, PAVEL KAPPEL
Creative and Art Direction: MARC SANDERSON
UX Design: PETR SLAVÍK
Tech Lead: LÁĎA JANEČEK
Development: JIŘÍ VÁŇA, JAKUB DIBALA
Project Management: MARTIN GREGOR
Project Supervision: MICHAL RODRIGUES GONDKOVSKY

--

--