Pářící se jednorožci a vybuchující kočičky #bonpaří / Case study FB kampaně

Jan Patawa
brainzdisruptive
Published in
4 min readSep 7, 2017

Lítá toho kolem mě hodně, všichni po mě něco chtěj, rodiče, škola, kámoši. Je to dost blázinec. Když dokážu zpomalit a vyprdnout se na to všechno kolem, užiju si to po svým a užiju si to nejvíc. Nepospíchám, bonpařím, a i kdyby trakaře padaly, nic mě nerozhází. Tak znělo hlavní sdělení naší kampaně pro Bon Pari. Myšlenka, která provázela celý obsah.

Nepospíchám, bonpařím a nic mě nerozhází

Hlavní claim kampaně navozoval pohodovou atmosféru, kterou si mladý člověk s Bon Pari může užít kdykoli a kdekoli. Zkrátka si vezme bonbón a chilluje. Hlavní komunikací na Facebooku byla čtyři videa, která postupně vysvětlovala, co náš nový pojem ,,bonpařím” znamená.

Rada nad zlato: Pokud vytváříte sérii videí pod hlavičkou jednotné kampaně, snažte se je od sebe vizuálně odlišit. Uživatel pak nebude mít v prvním momentu pocit, že kouká opět na to samé. V našem případě tomu posloužila barevná rozdílnost každého klipu.

Líbající se jednorožci, vybuchující kočičky a …

V životě každé agentury jednou nastane ta správná chvíle na jednorožce. V této kampani nejenže se jednorožci líbali, ale i vybuchovaly kočičky, holubi💩 a ufoni po sobě stříleli. Do osmibitové grafiky s odkazem na oldschoolové počítačové hry jsme posadili herce Vojtu, který bonpařil a okolo něj se pohybovaly různé postavy. Jednorožci, kočičky, holubi a ufon. Jo, hádáte správně. Vojtu nic z toho nerozházelo, protože bonpařil.

Jak se dostat na Mars za půl hodiny

Součástí celé komunikace byla i soutěž, pro kterou jsme zvolili formát livestreamu na FB. Nechtěli jsme se vydat cestou nudných hlasovaček, které dělá každý, ale rozhodli jsme se vytvořit interaktivní hru, která se ovládala pomocí komentářů. Úkolem diváků bylo dostat ufona zpátky na Mars. Po každém připsaném komentáři ,,bonpařím” vylétl ufon o kousek výš. Každý dvacátý komentář byl výherní a zajistil vám zásobu bonbónů a brýle na virtuální realitu. Podrobný návod na vytvoření livestreamu najdete zde.

Pro úspěšný livestream je klíčové správné načasování

Pro ty, co nás neposlechli a článek výše si nerozklikli, máme radu nad zlato: Před livestreamem si zjistěte, kdy se na vaší stránce vyskytuje nejvíce fanoušků a před začátkem vysílání pošlete každému, kdo bude online, upozornění o začínající soutěži. Tak teď už nás snad poslechnete a pokud máte v plánu livestream, pozorně si náš návod přečtěte. Odkaz ještě jednou zde.

Čísla z livestremu nás víc než překvapila. Za pouhých 30 minut jsme získali více než 6 800 komentářů. Jelikož video na stránce i nadále zůstalo a lidé ho stále komentovali, počet vzrostl o dalších 500 komentářů.

Více než 6 800 komentářů za půl hodiny

Virtuální realitu do každé domácnosti

Propagaci soutěže a virtuální reality jsme svěřili influencerovi. Youtuber DenisTV na svém Instagramu a YouTube kanálu upozorňoval na naši soutěž na FB, ukazoval brýle na virtuální realitu a co všechno s nimi můžete zažít.

Brýle na virtuální realitu

Haters gonna hate

Když děláte kampaň s cílením na mladší publikum, musíte počítat s procentem ,,hejtrů”, kteří se do vás okamžitě pustí. My jsme ale na tyto rejpálky byli připraveni a nechali jsme na jejich komentáře odpovídat naše hlavní postavy z videí.

Rada nad zlato: Pokud tvoříte kampaň s širokým cílením, navíc orientovanou na reach & frequency, haterům se nevyhnete. Naše haterské jádro se skládalo hlavně z dětí (asi nuda). To jsme si ověřili i změnou cílení. V momentě, kdy jsme změnili cílení na skupinu starší 18 let, došlo ke snížení negativních komentářů o 2/3.

,,A můžete mi udělat bodýčko pro mimino?”

Ano, klienti mívají různá přání. Třeba právě toto nám přišlo z Nestlé od slečny Martiny, která měla Bonpaření na starosti a odešla během kampaně na mateřskou dovolenou. Jelikož jsme nechtěli, aby o své bonpaření přišla, nechali jsme pro ni natisknout tričko a dupačky s jednorožcem.

Každý by chtěl jednorožce na tričku

Jak to celé dopadlo?

Dobře to dopadlo. Jednorožci se spářili, ufon doletěl domů a my jsme se díky kampani, cílené na mladé publikum, naučili spoustu nového. Vytvořili jsme vizuálně silnou kampaň, se kterou jsme oslovili více než 1,5 milionů uživatelů. A za to patří velké díky především odvážnému klientovi, který se nezalekl ani kakajích holubů.

Credits

Klient: Nestlé (Iva Ambrožová, David Wurst, Martina Jiříkovská)
Kreativní ředitel: Jan Patawa
Account manažerky: Barbora Šafaříková, Martina Vanek, Jane Gálisová
Video & Animace: Filip Maryško
Foto & Postprodukce: Aleš Foff & Zuzana Xuxa Berian
Programátor: Ladislav Janeček
VR team: Robin Pultera, Ondřej Pultera, Jan Brukner
Copywriter: Martin Švarc

--

--