Belgický cuberdon je opředen tajemstvím

Belgie kromě piva proslula pralinkami. Ovšem skutečnou vzácností je slaďounký cuberdon. Bonbon, jehož recept platí za jedno z nejlépe střežených tajemství v belgickém království, umí vyrobit opravdu jen málo cukrářů.

Cuberdony mnoha barev a příchutí. (Foto ilustrační)

V zemi, kde se věčně handrkují Valoni a Vlámové, tedy francouzsky a nizozemsky (vlámsky) hovořící obyvatelé, nemůže ani bonbon cuberdon zůstat netknutý spory o svém pravém původu.

Nizozemsky se mu říká neuzeke, tedy nosík, ale francouzsky bonnet de curé, farářova čepice. Nicméně i když vlámští a valonští labužníci zpochybňují samotný původ slova z Cul de Bourbon, shodují se v tom, že rafinovaná chuť této laskominy je jedinečná a nenapodobitelná.

„Jedno je jisté. Cuberdon byl vymyšlen v Belgii ve druhé polovině 19. století. Pokud jde o další podrobnosti jeho vzniku, nemáme žádné přesné stopy,“ vysvětluje Jérôme Stéfanski, zakladatel vyhlášené společnosti Cuberdons Léopold, specializující se na ruční výrobu těchto luxusních dobrot ze stoprocentně přírodních surovin.

Zejména zvláštní konzistence předurčuje pochoutku ke konzumaci v co nejčerstvějším stavu. má totiž jemnou, ale tuhou vnější vrstvu. Začne-li tát v ústech, odhalí velice hustý a velice sladký sirup. Což poměrně komplikuje vývoz, i když to se také se zrychlující logistikou mění. Cuberdon proto v poslední době zažívá renesanci nejen na domácí půdě, ale hlavně boom ve vzdálených zemích, jako jsou Japonsko, USA nebo Saúdská Arábie.

Lékárníkova arabská guma

Historických začátků má růžovofialový cuberdon s tradiční příchutí malin hned několik a k jeho vynálezu se hlásí více než jen jedno belgické město. Jedni tvrdí, že pochází z Gentu nebo Brugg, jiní že z Lutychu nebo Bruselu. Nejvíce je rozšířen příběh, že cupidon, tedy amorek, vytvořil jeden farář žijící v oblasti Brugg. Jiná legenda zase praví, že jej náhodně „vyrobil“ lékárník z Gentu v roce 1873.

„Udělal si sirup proti kašli s arabskou gumou. když mu po dlouhém dni přípravek zbyl, vylil jej do koše. Další den si všiml, že sirup ztvrdnul. Když jej ale rozlomil, uvnitř byl stále tekutý sirup,“ říká Daniel Bernon, obchodní ředitel cukrářství Geldhof. Právě to patří v okolí Gentu k největším producentům.

Firma Geldhof vyrábí jedny z nejlepších cuberdonů v Belgii. Poznáte je podle vyraženého písmene G. (Foto Geldhof)

Základním stavebním prvkem je již zmíněná arabská guma, proslulé přírodní zahušťovadlo extrahované z mízy akácií zejména v Saharské Africe a dodávající cukrovince jedinečný geometrický tvar a kvalitu.

Svět byl vytvořen za sedm dní

Bonbon je poměrně složité vyrobit, a aby jeho konzistence byla co nejlepší a nelepil se na zuby, je nezbytné dodržovat přesně stanovený postup o šesti etapách. Trvají sedm dní. „První etapa je věnována měření a míchání ingrediencí, pak vaření v měděných kotlích. Následuje utajovaná část s chlazením ve formách. Pak až do šestého dne procházejí cuberdony pomalým sušením, které způsobí krystalizaci jemné vnější vrstvy při zachování měkkého středu.

Sedmého dne se ručně vyjmou z forem a jsou připraveny k podávání,“ popisuje Christian Merhout působící pod značkou Bonbons à l’ancienne.

Gurmáni si dokonce mohou pochutnat na cuberdonové zmrzlině, sušenkách, koktejlech a sendvičích. Kulinářští experimentátoři by se měli poohlédnout po knize Le Cuberdon (nakl. Racine) s 50 recepty na přípravu osobitých salátů, suši anebo pečeného holuba právě s těmito originálními belgickými dobrotami. (Foto Racine)

Zákazníkům ovšem už dávno nestačí jen malinová příchuť. Například firma Belgian Cuberdon nabízí poměrně neobvyklé varianty, jako jsou anýz, cointreau, levandule, kola, rebarbora anebo fialka. Cukrářství Geldhof navíc už několik let testuje druh obalený čokoládou, která by umožnila prodloužit trvanlivost, aniž by se změnila chuť.