Bruselský čurající chlapeček pod mikroskopem. Je to originál?

Historici umění z bruselské univerzity VUB už delší dobu řeší záhadu. Pátrají po pravém původu slavného bruselského symbolu, tzv. čurajícího chlapečka (Manneken Pis, Petit Julien francouzsky). Tato překvapivě malá bronzová socha umístěná do fontány se stala jedním z hlavních lákadel v centru belgické metropole, kam za ní míří davy turistů.

Malý vzrůstem, velký významem. (Foto archív)

Původní socha, u níž se předpokládá, že jde o originál, skončila v muzeu bruselské radnice. Univerzitní experti nyní za pomocí rentgenu a mikrovzorků zkoumají, zda je soška z roku 1619 pravá, anebo jde o repliku vyrobenou v 19. století, napsal belgický server Flandersnews.be.

Několikrát „unesen“

Vědci se zaměřují na chemické složení bronzu. „Speciálně pátráme po tom, zda socha obsahuje nikl. Jeho přítomnost by naznačila, že pochází z 19. století, zatímco jeho absence by poukázala na to, že jde o originál,“ svěřila novinářům badatelka Amandine Crabbéová. Profesor Herman Terryn k tomu dodal: „Je mnohem snazší zjistit, je-li něco falešné, než s jistotou říci, že to je pravé.“

Čurající chlapeček má za sebou divokou minulost. Zažil dokonce i několik „únosů“ — během tažení anglických vojáků v roce 1745, v roce 1817 jej zase ukradl zloděj, ale poté se měla původní soška údajně vrátit na své místo. Naposledy maskot města zmizel v roce 1965. Pak ho ve dvou kusech vylovili z bruselského vodního kanálu.

Vlastní garderoba

Jak dílko vzniklo? Legenda praví, že vlámského barokního sochaře Hieronyma Duquesnoye staršího požádali představitelé Bruselu, aby vytvořil sochu, která by město ochránila před zničením — zejména před požáry při obléhání.

V posledních letech se populární panáček čurající do fontány pravidelně odívá při mnoha příležitostech. Například v roce 2004 do afrického trička s portrétem Nelsona Mandely k oslavě výročí ukončení apartheidu; na narozeniny Elvise Presleyho (8. ledna) ho můžeme spatřit v kostýmu rokenrolového krále nebo 27. ledna v paruce a kabátku jako Wolfganga Amadea Mozarta.

Dohromady jeho garderoba čítá stovky oblečků, přičemž má rovněž kostým veterináře, bojovníka kung-fu nebo například speleologa. Podívat se na ty titěrné oblečky můžete v nově otevřeném bruselském muzeu.