Dejte si maršmeloun, sladkou slaninu z Antverp

Kateřina Farná
Bruselska sojka
Published in
2 min readOct 29, 2017

Marshmallows zdaleka nejsou jen hitem v Americe. Cukrovinku pěnově jemňoučké konzistence s chutí baští děti i dospěláci po celém světě. Nadýchané sladké válečky se dříve máčely do horké čokolády nebo se opékaly nad ohněm. Od té doby prošly značným redesignem. Jak tvarovým, tak zejména chuťovým. Z marshmallow se tak trochu stala módní záležitost.

Mallow je sléz, proskurník lékařský, rostoucí divoce v mokřinách (marsh). První marshmallows, vyráběné skutečně ze šťávy této rostliny, se datují do doby více než 2000 let před naším letopočtem, do starověkého Egypta. Egypťané tuto pochoutku vyráběli smícháním mízy s medem a oříšky.

Marshmallow tisíckrát jinak

Do moderního podvědomí se dostaly počátkem 19. století ve Francii a teprve v roce 1948 mohlo dojít k masové produkci díky patentu Alexe Doumaka.

Jeho vynález umožnil, že bylo možné za pomocí škrobu ztuhlé marshmallows vytlačit přes trubičky a posléze nakrájet na kousky. Ještě před padesáti lety se tak vyráběly z mízy slézu, vaječných bílků, cukru a škrobu; dnes se používá želatina, do které je vmíchána glukóza, škrob, arabská guma, cukr (kukuřičný sirup), voda, barvy a příchutě. Možná už jste slyšeli o S’mores.

Nikdo přesně neví, kdo první přišel s nápadem na speciální táborovou zábavu, kdy nad večerním ohněm opékáte místo buřtů maršmelouny, které posléze vložíte mezi čokoládu a dva grahamové krekry. Nejstarší zmínku najdeme v zápisníku dívčích skautek z roku 1927. V Americe se každoročně 10. srpna slaví Národní den S’mores.

Tradiční pochoutkou jsou marhsmallows v Nizozemsku a Belgii, zejména v tamním Vlámsku. Říkají jim spekjes (anglicky Antwerp bacon, tedy antverpský špek). Lokálně se vyrábějí třeba měkoučké sladké polštářky obalené v luxusní belgické čokoládě. Chutné bonbony se samozřejmě dají žvýkat jen tak. Můžete je navíc použít do kávy nebo horkého kakaa místo cukru. Nejenže je lehce osladí, ale vytvoří lahodnou pěnu.

Pečte je s batáty!

Někteří cukráři se specializují na nadýchané sladké kostky s bazalkou nebo rozmarýnem, nebojí se ani příchutí z červených fazolí a sezamu, kuřecího či hovězího masa. Velikou dobrotou jsou marshmallows se šampaňským nebo obalované v sekaných pistáciích. Dokonce si z nich můžete vyrobit vynikající pěnu nebo omáčku k čerstvému ovoci či zmrzlině tím, že bonbony v misce krátce rozehřejete v mikrovlnce a pak do nich zašleháte lžíci smetany. Podobně poslouží horká vodní lázeň. Dokonalé jsou jahodové špízy prokládané marshmallows.

Psychotest s bonbóny? Proč ne!

V zahraničí můžete ochutnat sladké brambory s restovanými marshmallows, cereální tyčinky s marshmallows, brownies a muffiny s marshmallows. Fungují báječně jako ochucovadlo popcornu.

Existuje dokonce takzvaný marshmallow psycho-pedagogický test, který údajně dokáže rozeznat, zda bude vaše dítě v dospělosti úspěšné tím, že dokáže nabízenou sladkost odmítnout a počkat si na odměnu několik minut. Těžko říct, zda takový test brát vážně.

Mnohem vážněji raději berte přípravu domácích marshmallows, které jsou daleko od nějaké prefabrikované hmoty ze supermarketu.

--

--