KAPUSTIČKOVÉ DESATERO: Všechno, co jste chtěli vědět o růžičkové kapustě, ale báli jste se zeptat

Já — před bruselskou štací zapřísáhlý odmítač kapustiček — jsem přišla na to, že jsem těmhle malým zeleným kuličkám celá ta léta nepěkně křivdila. Ony totiž za naše kuchařské neumětelství nemůžou. Proto jedna rada za všechny: KAPUSTIČKY NEPŘEVAŘOVAT, NEPŘEVAŘOVAT A NEPŘEVAŘOVAT!

Legendární recept od pana Cuketky.

Růžičková kapusta je v našich kuchyních neprávem opomíjená a při tom si náš nezájem vůbec nezaslouží. Nejspíš za to mohou neveselé vzpomínky na „zápas“ s rozblemcanou zašedlou hmotou ve školní polévce, někteří zase nedokážou překousnout její specifickou nahořklou chuť. Přesto by ji i zapřisáhlí antikapustičkáři měli — stejně jako já — zkusit vzít na milost a dát zeleňoučkým kuličkám druhou šanci.

„Pokud někomu vadí její hořkost, dá se před samotným použitím rozpůlit a krátce spařit ve vroucí osolené vodě. Hořké látky se částečně vymyjí,“ radí Martin Kuciel alias český foodbloger Cuketka.

Někteří růžičkovou kapustu považují za královnu zimní zeleniny, neboť její nejodolnější odrůdy údajně přečkají bez újmy i tužší mrazy. V Bruselu, jehož název je s kapustičkou pevně spjat (v angličtině se jí říká Brussels sprout, ve francouzštině Le chou de Bruxelles), ji zbožňují podobně jako čekanku, ústřice, pivo a pralinky. Mimochodem, přesný původ kapustiček není znám, nicméně historie praví, že ji v dnešní podobě pěstovali už ve 13. století v chladnějších částech Evropy, respektive v oblasti, kde dnes leží Belgie. Její předchůdci byli ale pravděpodobně kultivováni už ve starověkém Římě. V Belgii můžete narazit na řadu překvapivých receptů, ohromí vás nabídka včetně fialových kapustiček i to, s jakou péčí je místní připravují. A dokonce není neobvyklé zaslechnout, jak zamilovaný Belgičan říká své zbožňované polovičce „ty má sladká kapustičko“.

Vitamínová bomba

Růžičková kapusta vypadá sice skromně, ale je výjimečně zdravá a štíhlé linii prospěšná. Má antioxidační účinky, obsahuje vitamín A, vitamín C, vitamín B1, kyselinu listovou i tělu prospěšnou vlákninu. Je rovněž bohatým zdrojem draslíku, manganu a dalších minerálních látek. Odborníci tvrdí, že chrání proti rakovině tlustého střeva a dokáže zabránit přemnožení škodlivých bakterií v žaludku i posílit naši obranyschopnost. Pozor je třeba dávat na nadýmavost této zeleniny. Částečně ji snížíte, když kapustu uvaříte bez pokličky třeba s kmínem, saturejkou nebo semínky fenyklu či anýzu.

Recept na unikátní a dechberoucí (hlavně když potom strávníkům prozradíte, že jsou tam kapustičky). Vyšlo v magazínu deníku Právo.

„Růžičkovou kapustu miluju a mám na ni speciální metodu přípravy, které říkám ,na zádíčka‘. Kapusta tak pěkně zesládne, její chuť se zvýrazní, ale přitom ještě úplně nezměkne a ani se v ní nerozvine typická sirná vůně. Je to jeden z nejoblíbenějších receptů, který lidi dokáže odnaučit kapustičkové fóbii ze školních jídelen,“ dává tip přední český propagátor kvalitního jídla Martin Kuciel.

Nerozvařte ji!

Hlavním trikem, jak z drobných kuliček dostat to nejlepší, je především nepřevařovat a nerozvařit. Právě rychlá úprava, která nepřesáhne 10 minut (ideální je 5 až 7 minut, podle velikosti) a dobré ochucení z ní na talíři vykouzlí pro mnohé nečekanou dobrotu. „Je potřeba ji dobře ochutit, aby se její mírná hořkost něčím vyvážila. Pohodlně se dá orientovat podle barvy. Dokud si kapusta drží světle zelenou barvu, budete mít jistotu, že ani nebude zapáchat,“ zdůrazňuje autor webu Cuketka.cz a vyzdvihuje také salát z čerstvě nakrouhaných kapustiček.

Klasika, která nikdy neomrzí.

Jak vybírat ty nejlepší? Hledejte spíš menší, pevné a jasně zelené kuličky, nekupujte ty měkké s rozevřenými, nažloutlými a zvadlými listy. Také sledujte řez, který by neměl být příliš tmavý. Pamatujte: čím pěknější růžičky, tím méně práce při přípravě.

NA STO ZPŮSOBŮ:

* Před přípravou vždy zbavte kapustičky svrchních zvadlých nebo poškozených listů a seřízněte konce. Kuličky můžete krátce vařit, dusit, pár minut dělat na páře, rychle smažit a opékat, blanšírovat, krouhat nebo opékat rozdělené lístky jako chipsy.

* Chutnají bezvadně samotné, jen opečené na másle — před tím je ale krátce povařte. Klasický belgický způsob je povařit kapustičky 8 až 10 minut a pak je lehce orestovat na másle s nakrájenou šalotkou nebo cibulí. Před podáváním je můžete pokropit smetanou. Anebo je upečte na troše piva s nádechem hořčice.

* Sluší jim to se slaninou nebo uzeným, hodí se do polévek, do bramborové kaše, jako příloha k masu, pečeni, klobáskám nebo rybě, snesou zapékání s modrým sýrem anebo mohou být překvapivou ingrediencí do koláče.

* Kapustičky chutnají skvěle i grilované na špízu (před tím je krátce povařte) nebo z nich směle udělejte extravagantní lízátka tak, že každou kuličku obalíte v plátku slaniny a napíchnete ji na špejli.

* Neobvyklé chutě získáte spojením kapustičky s citrónovou kůrou nebo oříšky, netypická je také její příprava v bramborové kaši ochucené čerstvým koriandrem, skořicí a pažitkou. Zcela delikátní lahůdkou je spojení kapustiček s jablky, kaštany, rozinkami a kapičkou medu. Tak dobrou chuť!

Like what you read? Give Kateřina Farná a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.