Modrý zázrak: jednou ročně rozkvete kousek od Bruselu magický les

Jen jednou v roce máte v Belgii příležitost navštívit kouzelný les. A nepotřebujete k tomu ani čarodějnou hůlku. V Hallerbosu (francouzsky Bois de Hal), asi půlhodinu jízdy autem od Bruselu, totiž obvykle v dubnu rozkvétají statisíce modrých zvonků, divokých hyacintů, úplně nejpřesněji Hyacintovců britských (pro vášnivé botaniky!).

Dubnový Hallerbos plný modrofialového nadělení. (Foto Kateřina Farná)

Takzvaný Modrý les, asi nejznámější a největší v celé Belgii, i když zdaleka ne jediný, pak na pár dní ovládne magická atmosféra, v ranním rozbřesku a při západu slunce až filmově fantaskní, kdy mezi stíny stromů dostává modrofialová temnější podtón.

A takovou příležitost si samozřejmě nenechají ujít davy návštěvníků. V tu dobu to v tamních lesích vypadá jako na Václaváku, přestože se lidé v rozlehlém lese poměrně dobře rozptýlí. Zejména fotografové a filmaři lační po nejpůsobivějších záběrech; ovšem profesionálové potřebují speciální povolení. Z vlastní zkušenosti musím přiznat, že drobné kvítky tvořící ohromná modrofialová pole se bez kvalitní fototechniky fotografují docela složitě.

Zvonečky, zvonky, lesní krásky… (Foto Kateřina Farná)

Pohyb návštěvníků řídí dobrovolníci a průvodci. Zdůrazňují hostům, že nesmějí vstupovat do lesa mimo vyznačené úzké cestičky, protože pokud by subtilní zvonečky pošlapali, hrozilo by, že další rok znovu nerozkvetou. Kromě toho tam rostou další jarní kvítky, jako jsou kokoříky, hyacinty, divoké narcisy, lesní sasanky a medvědí česnek. Nad nimi se tyčí obří sekvoje a v zešeřelých korunách poletují vzácné druhy netopýrů. Po lesních cestách se pořádají dokonce skupinové „zvonečkové“ běhy, speciální trasy jsou určené pro cyklisty a jízdu na koních.

Modrý les se rozkládá na 230 hektarech a majetkem Belgického království se stal po první světové válce v rámci kompenzací. Za války jej německá armáda poničila, když vykácela většinu statných stromů.

Od třicátých do padesátých let tak musela být rozlehlá oblast postupně znovu osázena.

https://www.hallerbos.be/en/spring-flowers/