MUST-SEE: Hvězdná architektura z dílny českého rodáka Josefa Hoffmanna

Kateřina Farná
Bruselska sojka
Published in
3 min readOct 9, 2017

Palác Stoclet nelze na bruselské Avenue de Tervueren přehlédnout. Ať už jste kolem něj projížděli autem, běželi do woluwského parku nebo se jen procházkou přibližovali k muzeu tramvají, museli jste si ho všimnout.

Palác Stoclet z ptačí perspektivy. (Foto archív UNESCO)

Objekt navrhl Josef Hoffman, architekt českého původu, který působil ve Vídni a jenž bohatým belgickým průmyslníkům dokázal předvést to nejlepší z vídeňské secese, v tomto případě se spíš držel na půli cesty mezi art nouveau a art deco.

https://www.youtube.com/watch?v=0MrW_eQDm_0

Le Palais Stoclet (vlámsky Stocletpaleis) a jeho rozsáhlá zahrada byly budovány v letech 1905 až 1911 pro bankéře a sběratele Adolpha Stocleta, jenž palác věnoval své mladé ženě Susan. Hoffmann dostal volnou ruku, a to bez jakéhokoli estetického či finančního limitu (dnes se hovoří o ceně nemovitosti kolem 100 miliónů eur). Vnější plášť budovy je kompletně pokryt bílým mramorem zdobeným pozlacenými lištami — je tak jediný svého druhu v Bruselu.

Detail přední části vily. (Foto archív)

S celým mobiliářem a vnitřní výzdobou, mimo jiné s původní obří malbou od fenomenálního Gustava Klimta, jehož estetika je patrná v celém interiéru, reprezentuje vila koncept “l’œuvre d’art totale”, německy Gesamtkunstwerk, tedy jednoduše přístup, aby vše plynulo v harmonii a odráželo jednotu života. Kromě nespočtu salonů a salonků, ložnic a koupelen tam také najdeme minilázně.

Ukázka interiéru, na kterém spolupracoval také Gustav Klimt. (Foto archív)

Vila, zapsaná na seznamu UNESCO, zažila nejen nablýskanou buržoazní smetánku, ale rovněž velevýznamné hosty. Takzvaná le livre d’or, tedy zlatá kniha návštěv, pamatuje jména jako Jean Cocteau, Sacha Guitry, Darius Milhaud, Stravinski nebo George W. Bush.

Do roku 2002 palác obývala rodina Stocletů. V tom roce zemřela mecenášova dcera Anny Stoclet. A zatímco se od té doby dědicové dožadují před soudem svých práv, zůstává celý areál veřejnosti nepřístupný.

Hudební salón. (Fot archív)

Český rodák Josef Hoffmann, jenž významně ovlivnil evropskou architekturu a design, se narodil v Brtnici u Jihlavy (1870). Ve dvaadvaceti letech byl přijat na Vídeňskou akademii výtvarných umění. Po studiích společně s Otto Wagnerem, Gustavem Klimtem, Josephem Maria Olbrichem a Kolomanem Moserem založili Sdružení výtvarných umělců Rakouska — Secession.

POZNÁMKA POD ČAROU:

Le Palais Stoclet je jen třešinkou na dortu velkého a sladkého secesního kvasu, který se odehrál v Bruselu. Jeho hlavním pionýrem byl Victor Horta. O něm právě píšu článek.

--

--