S pivem ke hvězdám aneb Belgie se baví novým vesmírným objevem

Belgie žije a také se baví unikátním objevem nové planetární soustavy ležící 40 světelných let od Slunce. Kolem hvězdy, která dostala označení Trappist-1, krouží podle vědců minimálně sedm planet podobně velkých jako naše Země. Teoreticky by podle NASA na jejich povrchu mohla existovat voda, a tedy i nějaká forma života.

Jeden z tradičních trapistických pivovarů už míří ke hvězdám. (Foto ilustrační)

Tým výzkumníků z Evropské jižní observatoře a NASA vedl Belgičan Michaël Gillon, odborník z Univerzity v Lutychu. Chladnou trpasličí hvězdu pojmenovali podle špičkového belgického robotického dalekohledu Trappist, jejž mají k dispozici v chilské observatoři. Jenže jak známo, jedním z proslulých symbolů belgické pivní kultury, nově zapsané na seznam nehmotného dědictví UNESCO, jsou právě speciální piva, vařená v klášterech pod dohledem trapistických mnichů.

A tak Belgičané na sociálních sítích začali vtipkovat, že díky mocné síle tohoto zlatavého moku vidí hvězdy a že ne ve víně, ale v pivu pravdu najdeš. Třeba o tom, zda jsme v celičkém vesmíru sami.

Pivo a sušenky

„Sedm planet podobných Zemi kolem hvězdy Trappist-1. I já jsem po sedmi trapistech viděl hvězdy,“ svěřil se s osobní zkušeností jeden diskutující.„Pokud by hledali jména pro jednotlivé planety, navrhuji následovná: Westmalle, La Trappe a Chimay,“ napsal další, čímž vyjmenoval známé názvy belgických piv.

Trapistický planetární systém podle Monkpub. (Foto http://monkpub.com/)

Mimochodem, trapistických klášterů bylo původně sedm, z toho šest se nacházelo v dnešní Belgii. V současné době jich po celém světě napočítáme jedenáct.

„Kdybych věděl, že najdu Trapistu ve vesmíru, byl bych studoval lépe, abych se stal astronautem,“ píše zase další. Jiní fanoušci současného objevu sdíleli na sociálních sítích vtipné fotomontáže, ukazující obří pivní láhev jako raketu vystřelenou do univerza.

A aby těch belgický souvislostí nebylo málo, tak s tímto úspěšným objevem se skloňují ještě tradiční spekulky. Název navazujícího, ještě ambicióznějšího projektu Search for Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars totiž sladce voní po belgických sušenkách (speculoos).