Amerika’dan Türkiye’deki köy okullarına yarı yıl tatilinden önce hediye edilen kitaplarla çocuklar bayram sevinci yaşadılar.

BTF’in Books4Kids ile Türkiye’deki köy okullarına 101 hikaye kitabı içeren 15 kitap seti yarı yil tatili baslamadan once gonderildi. 15 köy okulundaki 1–4. sınıf öğrencilerine toplam 1515 adet kitap gonderildi.

Bu projenin amacını BTF gönüllüleri şu şekilde açıkladılar: “Bu proje aracılığı ile çocuklara kitap sevgisini aşılamayı, onlara yeni dünyaların kapılarını açmayı ve böylece ufuklarını genişletmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca öğrenciler okudukları kitaplar sayesinde kendilerini yazılı ve sözlü olarak daha iyi ifade etme yeteneğine sahip olacaklar. Okuma yetenekleri gelişmiş öğrencilerimizin araştırma yeteneklerinin de gelişmesi sağlanacaktır.”

Bundan önceki dönemde kitap gonderilen okullardaki öğretmenler duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirmişlerdi:

Namık Kemal iIkokulu öğretmeni Burcu Ay: “Gelen kitaplar süperdi. Ben ve miniklerim kitapları çok beğendik ve cok mutlu olduk. Kitaplar cok eğitici ve çok eğlenceli, görselleri tek kelimeyle harika. Emeğinize güzel yüreğinize sağlık.Tekrar şirinlerimle çok teşekkür ediyoruz.”

Adıyaman Gerger Piyanko İlkokulu Öğretmeni Ramazan Güneş ise şöyle konuştu:

“Kitaplar elime ulaştı. Gerçekten görünce çok şaşırdım bu kadar kitap gönderilmesini beklemiyordum. Bridge to Turkiye Fund’a gerçekten çok teşekkür ederiz. Öğrenciler için çok faydalı olacak bu artık kitaplığımız dopdolu olacak inşallah.”

“Uzunark İlkokulu öğretmeni Ebru Özcan: “Tekrar tekrar teşekkür ederiz, size çok minnettarız. Kitaplarımızın çoğu yırtık ve yıpranmıştı. Yeni kitaplar hepimizi heyecanlandırdı, çocuklar okumak için daha istekliler. “

Bridge to Türkiye Fund 4Kids projeleri sayesinde 2003 yılından beri Türkiye’de ihtiyac sahibi binlerce çocuğa el uzattı. Book4Kids’den önce gerçeklestirilen projelerden biri de Schoolbags4kids idi. Bu proje ile de ilk etapta gectiğimiz okul yılı içinde 1000 okul çantasi ve kırtasiye malzemesi okullara gönderildi. BTF gönüllüleri yeni öğretim yılında Books4Kids ve Schoolbags4Kids projeleri ile Türkiye’deki çocuklara ulaşmaya devam edeceklerini açıkladılar. Yeni donemde kitap sayisini 135’e çıkarttıklarını ve yaz tatilinden önce her okulda en cok kitap okuyan bir öğrenciye Binbir Gece Masalları kitabı hediye edileceğini de eklediler. Ayrıca bir okula Türk ve Dünya Klasiklerinden oluşan bir set göndermenin sadece $325’lık

bir katkı ile mümkün olabileceğini ve kitapların 2–3 gün gibi kısa bir sürede Türkiye’nin en ücra köşelerindeki okullara PTT kargo aracılığı ile ulaştırılabildiği haberini verdiler.

Kitap Gönderilen Okullarımızın Listesi:

1. Akalan Mehmet Asiye Eğitman IOO, Orhaneli, Bursa

2. Çatbayır İlkokulu, Çatbayır, Van

3. Karababa İlkokulu, Karababa, Diyarbakir

4. Adana Aladağ Kıcak İlkokulu, Aladağ, Adana

5. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Muradiye, Van

6. Ergençli İlkokulu, Patnos, Ağrı

7. Erzurum Horasan Kadıcelal Çayan Yurdu IOO, Horasan, Erzurum

8. Asağısüphan İlkokulu, Adilcevaz, Bitlis,

9. Karadoğu İlkokulu, Karadoğu Köyü, Hamur, Ağrı

10. Kızkapan Köyü İlkokulu, Patnos, Ağrı

11. Buzlugöze Köyü İlkokulu, Buzlugöze, Varto, Muş

12. Abdülvahit Sağlam İlkokulu, Ayvalık, Balıkesir

13. Seyhan İsitme Engelliler Okulu, Seyhan Adana (3 set)

BTF ile ilgili daha fazla bilgi icin: www.bridgetoturkiye.org

https://www.bridgetoturkiye.org/make-a-donation/donate-now/

Building Bridges

Stories about Bridge to Türkiye’s Projects

Vicdan Babaloglu Akyurek

Written by

Building Bridges

Stories about Bridge to Türkiye’s Projects