BTF Books4Kids Proje Tanıtımı:

Kitabı Olmayan Köy Okulu Kalmasın!

Projemizin Adı:

Books4kids: Köy Okullarına BTF Çocuk Klasikleri Seti

Projemizin Hedefi:

İlkokul 1–4 sınıfı öğrencilerimize okumayı sevdirmek, ve kitap okuma alışkanlığını kazandırmak. Boylelikle ogrencilerimiz kendilerini yazılı ve sözlü olarak da daha iyi ifade edebileceklerdir. Kendini iyi ifade edebilen ogrencinin kendisine güveni daha fazla olacaktir. Bu da öğrencilerimizin sosyal ve psikolojik gelisimlerine katkida bulunacaktir.

Okuma alışkanlığı aynı zamanda günümüzde gelişmişliğin ölçütlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve toplumların kalkınmasında temel belirleyiciler arasındadır. Bu nedenle okuma alışkanlığının çok küçük yaşlardan itibaren kazandırılması hem bireysel hem de toplumsal açıdan önemlidir.

Öğrencilerimizin okuma ile ilgili motivasyonunu artırmak ve onlara okuma sevgisini aşılamak amacı ile öğretmenlerimiz yaz tatilinden önce en çok kitap okuyan kitap kurdumuza Books4Kids projemizin hediyesi “Binbir Gece Masallari” kitabıni hediye edecektir.

Projemizin Amaçları:

1. Öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmek ve kitap sevgisi kazandırmak

2. Öğrencilerimizin psikolojik ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak

3. Öğrencilerimizin yazılı ve sözlü olarak ifade yeteneklerini geliştirmek ve özgüvenlerini arttırmak

4. Öğrencilerimize ve okul çevresine okumanın önemini vurgulamak

5. Öğrencilerimizin aile ve sosyal çevre ile sağlıklı ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak.

Projemizin Yararları:

1. Okuma alışkanlığı ve sevgisi edinmiş öğrencilerin yetişmesine katkıda bulunmak

2. Öğrencilerin okudukları hikayeler sayesinde bakış açılarının genişlemesi ve kendi çevrelerinin dışında başka dünyaları da keşfetmelerini sağlamak

3. Okuma düzeyleri arttıkça kendisini daha iyi ifade edebilen özgüveni yüksek ögrencilerimizin topluma katılmasına yardımcı olmak

4. Çocukları sayesinde çevreye ve okumaya duyarlı anne-babaların kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak

5. Okuma alışkanlığı ve sevgisi kazanmış öğrencilerimizin araştırma yeteneklerinin gelişmesini sağlamak.

Projemizdeki Kitap Sayısı: 135

Projemizin Maliyeti: $325 (Bu fiata kdv ve gönderim ücreti dahildir)

2016 Proje Ortağımız: Pandora Kitabevi

İletişim bilgilerimiz: books4Kids@bridgetoturkiye.org

Website adresimiz: www.bridgetoturkiye.org

Yapılan Çalışmalardan Örnekler

Öğretmenlerimize Gönderilen Mektubumuz:

Sevgili Öğretmenlerimiz,

Bu kitaplar Türkiye’mize Köprü Vakfı(Bridge to Türkiye Fund) aracılığı ile Amerika Birleşik devletlerinde yaşayan Türkler tarafından sizlere ve öğrencilerinize hediye olarak iletiliyor.

Öğrencilerinizin okumayı seven kitap kurtlarına dönüşmesinde sizin desteğinize ihtiyacimiz var. Okuma alışkanlığı kazanmalarını ve okumanın yararlarını bu kitaplar sayesinde anlamalarını sağlar mısınız? Kitaplara erişim kolaylığı sağlamak, dönüşümlü olarak ödünç kitap almalarını yüreklendirerek okuma sevgisi aşılamak mümkün… Öğrencileriniz kitapları okumaya başladıklarında belki alışkanlık kazanmaları biraz zaman alacak, belki de bu kitaplardan biri kendi dünyaları dışında başka dünyaların var olduğu mesajını verip onların daha çok okumalarını sağlayacak. Belki bazıları için bu okuma sevgisi zaten var ama yeterince kitap yok. Ümidimiz bu ihtiyaclarin bazılarını gidermenizde kitap setimizin sizlere yardımcı olmasıdır.

Kutuların içinde 135 kitap bulunmaktadır. Bunlardan Binbir Gece Masalları kitabı yaz tatilinden önce en çok kitap okuyan bir öğrencimize ödül olarak verilmek üzere listemize eklendi. Öğrencilerinizle bu bilgiyi paylaşıp yaz tatilinden önce en çok kitap okuyan bir öğrencimize Bridge to Türkiye(BTF) Kitap Kurdu Ödülü olarak Binbir Gece Masalları kitabını ödül olarak kazanacağı bilgisini verirseniz çok seviniriz. Yaz tatilinden önce BTF Kitap Kurdu Ödülünü kazanan öğrencinizin fotolarını ve kendisi tarafından yazılmış kısa bir mektubunu bizimle paylaşırsanız cok memnun oluruz.

Tüm emekleriniz icin çok teşekkür ederiz. Yüreklerinize sağlık.

Sevgilerimizle,

Türkiye’mize Köprü Vakfı Gönüllüleri

NOT: Lütfen bu Teslim Alma Tutanağını doldurarak, sınıf fotoğraflarınızla beraber 4kids@bridgetoturkiye.org adresimizde bize iletin.

Yetkili Kisinin Adı, Ünvanı:

Okul Adı ve Adresi:

Yukarıda adı belirtilen okulumuza Bridge to Turkiye Vakfı(BTF) tarafından gönderilmis olan — — adet kitap — — — — -

tarihinde teslim alınmıştır.

https://www.bridgetoturkiye.org/make-a-donation/donate-now/

For more on BTF: www.bridgetoturkiye.org